פרס לאומי לקומיקאי האנטישמי

רישארד מקובסקי, קומיקאי פולני שהאשים את היהודים בשנאה נגדם, זכה בעיטור כבוד לאמנים.

ניסן צור , ה' באב תשע"ח

פולין
פולין
iStock

רישארד מקובסקי, קומיקאי פולני שבשנת 2016 סיפר בדיחות אנטישמיות בטלוויזיה ואף האשים את היהודים בשנאה נגדם, זכה בעיטור כבוד לאמנים.

מקובסקי התארח בתוכנית טלויזיה בשנת 2016 והחל לספר בדיחות בעלות גוון אנטישמי. בין היתר הוא קרא מילות שיר שחיבר הטוענות כי "נהלי בנקאות לא הוגנים נמצאים בסביבה מאז המצאת הצימעס והגשפט" – המילים ביידיש למאכל הגזר המתוק ולעסקים, בהתאמה.

השיר גם התייחס למשפחת רוטשילד היהודית. בחודש מרץ האחרון, בעקבות הסערה שהתחוללה לאחר חקיקת "חוק השואה" בפולין, התבטא מקובסקי בצורה שערורייית כאשר האשים את היהודים ביצירה מכוונת של שנאה כלפיהם.

"אפשר לחשוד שהמאבק המופלא הזה של חוגים יהודיים נועד לעודד רגשות אנטישמיים" אמר מקובסקי.

אלא שהשבוע החליט שר התרבות הפולני, פיוטר גלינסקי, להעניק למקובסקי יחד עם עוד 20 אמנים נוספים את "Gloria Artis" - עיטור הכבוד הגבוה ביותר לאמנים בפולין. בטקס הענקת הפרס נמסר כי "זהו ביטוי של תודה מצד פולין על היצירה והמחוייבות שלך, על הכישרון שלך שגדל בצורה מתמדת עם עבודתך, ועל האומץ היצירתי שלך".

בתגובה להענקת הפרס אמר רפאל פנקובסקי, יו"ר הארגון הפולני "לעולם לא עוד" הנלחם באנטישמיות וגזענות בחברה הפולנית, כי הענקת הפרס למקובסקי אינה ראויה "מאחר ויצירותיו נטועות היטב בסטריאוטיפים ודעות קדומות אנטישמיות. אני באמת מופתע מהחלטת שר התרבות הפולני להעניק לו את הפרס. כאזרח פולין, המדליה הזו אינה מוענת בשמי!", אמר פנקובסקי.