אירוע חב"ד בת"א יתקיים - בהפרדה

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט קובי ורדי, דן בעתירה שביקשה לאפשר את קיום אירוע "משיח בכיכר" בתל אביב בהפרדה מגדרית.

יוני קמפינסקי , י"א בתמוז תשע"ח

כיכר רבין
כיכר רבין
צילום: Miriam Alster/FLASH90

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט קובי ורדי, דן בצהריים (ראשון) בעתירה שביקשה לאפשר מחר את קיומו של אירוע "משיח בכיכר" של תנועת חב"ד.

בדיון תקף השופט ורדי את עמדת העירייה והארגונים שעתרו נגד קיום האירוע וציין, "אין שום סיבה לא לקיים את האירוע בהפרדה".

השופט מתח ביקורת בדיון על העירייה על כך שלא ערכה שימוע כנדרש לעמותה ועל כך שאסרה על קיום ההפרדה באירוע בשלב מאוחר מדי.

בתגובה לטענות שדולת הנשים וארגונים נוספים שביקשו להצטרף לדיון אמר השופט, "תשמרו את הטענות שלכן למקרים יותר חשובים. זה הציבור שזו ההלכה שלו וצריך לכבד את זה".

השופט ורדי נתן לעירייה ולארגונים שעתרו עשר דקות להחליט האם הם חוזרים בהם מהתנגדותם לקיום האירוע. בתום עשר הדקות הודיעה העירייה כי היא חוזרת בה מההתנגדות לקיום האירוע.

למשמע הבשורה על האישור לקיום האירוע פרצו חסידי חב"ד שהיו באולם בשירת "יחי אדוננו, מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד".

השופט ורדי שפסק לטובתם לא אהב את המחווה והיסה את השירה תוך שהוא אומר, "אני מכבד אתכם, תכבדו גם אתם אותי".

מעיריית תל אביב נמסר כי "ראש עיריית תל אביב יפו רון חולדאי הודיע כי יכבד את החלטת בית המשפט אך ימשיך לעמוד על כך שלא יתקיימו עוד אירועים בהפרדה מגדרית בתל אביב-יפו. בכך העירייה מסמנת קו אדום בנוגע לאפליה והדרה מגדרית במרחב הציבורי".

"יש לציין כי במקרה הנוכחי העירייה הודיעה למארגנים על ההתנגדות להפרדה רק בשבוע שעבר כיוון שרק אז התקבלה חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בדבר סמכותה לעשות כן", נכתב בתגובת העירייה.

נזכיר כי מדובר באירוע גדול אותו ביקשו לערוך חסידי חב"ד בתל אביב, תוך קיום הפרדה מגדרית בקהל, דבר שעורר את זעמם של ארגונים פמיניסטיים וארגוני שמאל קיצוני שדרשו מהעירייה לבטל את הרישיון לאירוע. העירייה נענתה לדרישה והורתה על ביטול האירוע.

האירוע אמור להתקיים מחר, י"ב תמוז, המועד שבו רבי יוסף יצחק שניאורסון - האדמו"ר השישי של חב"ד - קיבל אישור שחרור מהכלא לאחר שנאסר בשל ניסיונותיו לשמור על הגחלת היהודית בהגבלות השלטון הקומוניסטי.