''פריצת דרך מדינית? נא להרגיע''

חוקר המזרח התיכון לא מתרשם ממסעות שליחי טראמפ לאזור: אם הייתה תכנית היא הייתה כבר על השולחן, אלו לא יותר משיחות תחזוק.

שמעון כהן , י"א בתמוז תשע"ח

קושנר ונתניהו
קושנר ונתניהו
Photo by Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem

ד"ר גדי חיטמן, איש המחלקה למזרח התיכון באוניברסיטת אריאל, אינו מתרשם מהדיבורים והמפגשים בין ראש הממשלה לשליחיו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ולטעמו מדובר בלא יותר מאשר שיחות תחזוק למצב הקיים ולא פריצת דרך מדינית כלשהי.

עם זאת גם הוא מציין כי המפגשים הנוכחיים של קושניר וגרינבלט נראים הפעם כיותר רציניים ממפגשי העבר, אך עדיין איש אינו רואה באיזו תכנית מדובר, מה היא כוללת ומה חושבים הפלשתינית על התכנית המדוברת. "מה שיצא עד כה ונוגע למצוקה ברצועת עזה לא יספיק לאבו מאזן שירצה הרבה יותר מזה, ולכן עם כל ההבנה להתרגשות התקשורתית אני אומר - לאט לאט".

בדבריו מזכיר ד"ר חיטמן כי מאז ראשית כהונת טראמפ כנשיא ארה"ב חלפו 17 חודשים ואם אכן היה בה בתכנית האמריקאית ממש הרי שהיא הייתה מונחת זה מכבר על השולחן המדיני.

לכאורה, הוא מעיר, נכון וראוי היה להעלות אותה לסדר היום במקביל לפתיחת השגרירות בירושלים, ובכך לצנן מעט את הרוחות ברש"פ, אך כל זה לא נעשה ולטעמו הדברים מעידים על כך שאין בדיבורים הרבה יותר מאשר תחזוקת מצב.

"זה נראה כמו סוג של תחזוקה, להראות לעולם שעם כל הנושאים האחרים כמו הפליטים מקסיקו ובצפון קוריאה לא שכחנו את המזרח התיכון ואולי יש לנו גם תכנית, אבל אנחנו לא יודעים מה יש שם. ראוי לזכור שכל סוגיות הליבה הכבדות שאמורות היו להיפתר באוסלו לא נפתרו, לא סוגיית המקומות הקדושים, לא סוגיית הפליטים ולא הסדרי הביטחון. שום דבר לא בא לפתרונו. אם יש לקושניר וגרינבלט שפן שלא הכרנו - שיספרו עליו".

"אני רוצה להזכיר שלאורך כל השנה וחצי האחרונות שמענו מאבו מאזן רק קללות וגידופים כלפי הנשיא האמריקאי והשגריר האמריקאי פרידמן. לא ראינו גדולות ונצורות בעניין הזה, אלא רק אמירות שהרש"פ מאשימה את ארה"ב כמי שרוצה לפרק את הרשות. אנחנו כעשור ללא תהליך מדיני וללא התקדמות בזירה הפלשתינית. העובדה היא שהאירועים המכונים בטעות כ'אביב ערבי' רק פגעו בפלשתינים כי הם הציפו הרבה סוגיות ערביות אזוריות אחרות וכך נדחק העניין הפלשתיני".

ממשיך ד"ר חיטמן בניתוחו וקובע כי בצל האדישות הערבית כלפי הפלשתינים בשל העיסוק הרב בסוגיות הערביות הבוערות האחרות "יש עכשיו ניסיון קצת להעלות את הנושא הפלשתיני וכולם מתרגשים, אבל תכל'ס, מה מציעים ומה מבטיחים שיגן על האינטרסים הישראלים או הפלשתינים? איך מתגברים על השונות בין האינטרסים? אנחנו עוד לא מדברים על דעת הקהל הישראלית או על דעת הקהל הפלשתינית שהתרחקה מהנושא המדיני ועוסקת בכלכלה בריאות חינוך ועוד. על כל זה לא מדברים".

"לפני הכול בואו תפתחו את התכנית כי שלום עושים כשההסכמים על השולחן", אומר חיטמן וכשהוא נשאל אם יתכן והממשל האמריקאי שומר על התכנית בחשאי מאחר ואינו רוצה לכפות תכנית מדינית על אבו מאזן והוא נותן לו הזדמנות לחזור לשולחן המו"מ, משיב ד"ר חיטמן ואומר כי גם אם ההערכה הזו נכונה הרי שלכל היותר מדובר בהפעלת לחץ על אבו מאזן ולא מעבר לכך, כלומר מדובר בטקטיקה ולא באסטרטגיה שאמורה הייתה לכלול התייחסות לסוגיות כמו התנחלויות, פליטים, מקומות קדושים, שליטה ביטחונית באוויר, שליטה באקוויפר ההר ועוד.

על כל זאת הוא מוסיף ומעיר כי "נניח שאבו מאזן יבוא לשולחן ויקבל את התכנית האמריקאית, האם הוא יכול להבטיח משהו מהתכנית הזו לרצועה בלי תיאום עם חמאס? מי יתקע לידינו שחמאס יסכים לתכנית שאבו מאזן יסכים לה? הרי ברור שהוא לא יסכים, כי אז לא יהיה הבדל בינם לבין הפתח' והם כבר לא יהיו חמאס. אז האם עסקת המאה כוללת גם שיחות עם חמאס?

''לכן אני סבור שגם בימין וגם בשמאל מתלהבים מוקדם מדי. אנחנו לא יודעים איך המוצר הזה נראה ואם הוא יהיה טעים לשני הצדדים. אנחנו עדיין לא מול תכנית מדינית אמיתית ועדיין אין בשלות אמתית של שני הצדדים להגיע לסוף הסכסוך".