פרשת יקב "ברקן"
הנקמה - הצעת חוק להגבלת הבד''ץ

ח"כ שולי מועלם: ''בד"צ העדה החרדית רומס ברגל גסה את פסיקותיהם של גדולי ישראל. זו תפיסה גזענית ומנוגדת להלכה''.

חזקי ברוך , י"ג בתמוז תשע"ח

יין
יין
Thinkstock

פרסום ראשון: יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי תגיש הצעת חוק שתמנע מגופי כשרות פרטיים לדרוש הרחקת עובדים מתהליכי ייצור מזון ויין רק בשל העובדה שהם ממוצא אתיופי.

הצעת החוק מגיעה בעקבות החלטת מנכ''ל יקב "ברקן" להרחיק את העובדים האתיופים מתהליך ייצור היין, לאחר דרישת שהגיע מכשרות הבד''ץ.

לדברי ח"כ מועלם, הקריאה להחרים את תוצרת ''ברקן'' היא שגויה. ''הבעיה כאן היא לא יקב ברקן אלא תפיסת עולם גזענית ומנוגדת להלכה של גוף כשרות שדרש זאת מבעל עסק שמבקש לפנות לקהל רחב של לקוחות.

''במידה וראשי בד"צ העדה החרדית לא יחזרו בהם ויתנערו מההחלטה לדרוש פיטורי עובדים ממוצא אתיופי כתנאי לכשרות היין, אפעל לקידום חקיקה שתטיל מגבלות על גוף הכשרות הזה''.

''בד"צ העדה החרדית לא יכול להתהדר שמזון בפיקוחו עונה על הסטנדרטים של היהדות בנושא כשרות, אם הוא רומס ברגל גסה את פסיקותיהם של גדולי ישראל ובראשם הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שקבעו שעולי אתיופיה הם יהודים", אמרה ח"כ מועלם.

שולי מועלם
צילום: דוברות הכנסת

מכשרות הבד''ץ נמסר בתגובה: ''בד"ץ העדה החרדית מכבד את הקהילה האתיופית בארץ ואת תרומתה הגדולה לחברה בישראל. יהודים רבים שעלו מאתיופיה, מועסקים במפעלים בהשגחת בד"ץ העדה החרדית וידועים בעבודתם המסורה מתוך כבוד הדדי ואמון מלא.

''במהלך העליות השונות מאתיופיה הגיעו לארץ עולים שאינם יהודים ולכן התבקשו על ידי הרבנות הראשית לישראל לעבור גיור לחומרה. בשל המחוייבות של בד''ץ העדה החרדית לאוהבי היין שומרי הכשרות המהודרת ביותר, נזהר הבד"צ שבעתיים בתהליך ייצור היין על ידי מי שיש ספק ביהדותו.

''הבד"ץ העדיף במקרה זה, לעשות הכללה, כדי לא לפגוע בעובד זה או אחר ולכן ביקש להעביר שלושה עובדים יקרים למחלקה אחרת במפעל, מבלי לפגוע בפרנסתם, ובכך מנע פגיעה אישית בעובדים. גם הרבנות הראשית לישראל פועלת באופן דומה.

''בד"צ העדה החרדית פנה לאחרונה לאחד מראשי רבני העדה האתיופית בארץ והוא נעתר לבקשתם לסייע בבדיקת יהדות כפי שהוא נוהג עבור עולים מאתיופיה המבקשים להינשא. כל עולה חדש או ותיק אם ירצה יכול לקבל בקלות רבה בירור יהדות ואישור יהדות''.