חוק המזון: הממשלה התנגדה, החוק אושר

על פי ההצעה, ארגון המחלק תרומות מזון לא יישא באחריות לנזק. בדיון התברר כי מעל ל-80% מהיצרנים רוצים לתרום אך חוששים מתביעות

חיים לב , י"ג בתמוז תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה פה אחד לקריאה ראשונה את הצעת החוק לפיה חברה התורמת מזון לארגון לחלוקת מזון לא תישא באחריות אזרחית או פלילית לנזק שנגרם עקב חלוקת המזון, אלא אם גרמה לנזק בכוונה או ברשלנות חמורה.

על פי הצעת החוק גם ארגון לחלוקת מזון, המוביל, מחזיק או מחלק תרומות מזון בהתאם לחוק, לא יישא באחריות לנזק. בנוסף, ארגון לחלוקת מזון יהיה מחויב בביטוח של מחלקי ואורזי המזון.

אין מדובר במזון אשר עתיד היה להיזרק לאשפה אלא מדובר במזון מעובד הראוי למאכל ולא נוצל, כגון באולמות שמחה או מסודות גדולים אשר מייצרים כמות גדולה יותר לפני האירוע.

במהלך הדיון הודיעה נציגת משרד המשפטים, עו"ד אסנת חיטרון, כי הממשלה מתנגדת להצעת החוק: "אם פוטרים מאחריות פלילית ונזיקית במקרי רשלנות, אזי הנטל מושת על הציבור החלש והעני. ארגון שמתרשל לא יישא באחריות, ומי שנפגע לא יוכל לתבוע. בנוסף, זה לא הנוסח שאושר בוועדת השרים לענייני חקיקה".

בתגובה אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף: "חברי הכנסת הם אלה שמחליטים ואנחנו מאשרים את הצעת החוק למרות התנגדות הממשלה. כבר למעלה מחמש שנים שהצעת החוק הזאת נדונה, ומשרד המשפטים דוחה את הדיונים ולא מציע פתרונות. לא אחכה עוד. אני סומך על האחריות ועל נדיבות הלב של הגופים התורמים".

יוזם החוק ח"כ אורי מקלב אמר כי בל תשחית אינו רק איסור הלכתי אלא עניין ערכי. "מי שרואה השחתת מזון בכמויות כאלה ולא אכפת לו זהו דבר המשחית את הנפש".

בדבריו הוסיף והסביר כי בסופו של יום צריך לראות היכן נקודת האיזון בין המציאות הקיימת בה אזרחים חיים בעוני ואין להם את הארוחה החמה ביום לבין החששות הקיימים בנושא. "כיום כל אדם שלישי בארץ רעב וסובל מחוסר ביטחון תזונתי. התעשיינים ובעלי המוסדות רוצים לתרום את המזון המיותר אשר קיים אצלם אך אי מתן האפשרות החוקתית מייצר הרושם שכביכול המזון שלהם אינו תקין. מדובר במזון איכותי אשר היה נמכר בכסף מלא אך עקב נסיבות לא נעשה בו שימוש".

מנכ"ל מאפיית אנג’ל, ירון אנג’ל נכח בדיון ואמר: "זה פשוט אבסורד. הממשלה היא שהיתה צריכה ליזום פנייה אלינו, במקום זה אנחנו מתחננים לפקידים שיאפשרו לנו לתרום".

יו"ר איגוד תעשיות המזון, שלום זיילר: "אני יושב כאן מבויש. איך המדינה מסוגלת להמשיך ולמשוך את הסוגיה עוד ועוד, בזמן שמשפחות שלמות יושבות רעבות? מדוע לסכל פעולות קודש מבורכות כאלה?"

על פי הנתונים שהוצגו בדיון, למרות החקיקה הקיימת כיום, מדי יום מסתכנים בתי המלון בישראל בתביעות ותורמים 1,765 ארוחות חמות. "ניתן להכפיל את הכמות, אם יוסר איום התביעה", אמרו נציגי התאחדות המלונות.

בנוסף הוצג כי מעל ל-80% מהיצרנים הביעו רצון להצטרף להפניית מזון לתרומות אך הם חוששים מתביעות. על אף התנגדות הממשלה אושר החוק פה אחד בסיום הדיון.