הבנות שנעצרו סרבו להשתחרר

הבנות שנעצרו אתמול (שני) בעת שהתפללו בשערי הר הבית סרבו לחתום על הרחקה ונשארו במעצר. לטענתן הן נעצרו רק בגלל היותן יהודיות.

אלירן אהרון , י"ג בתמוז תשע"ח

העיר העתיקה. אילוסטרציה
העיר העתיקה. אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

הבנות שנעצרו בעיר העתיקה מסרבות להשתחרר

שבע נערות וצעירות עוכבו אתמול (שני) בעיר העתיקה בירושלים, בעת שהתפללו סמוך לשערי הר הבית.

בארגון חוננו אשר מייצג את הנערות ציינו כי הנערות נעצרו במקום אשר בתי המשפט קבעו במספר החלטות כי אין להגביל בו את חופש התנועה וחופש הפולחן של המתפללים היהודים.

לאחר חקירתן, ביקשה המשטרה לשחרר את הנערות בתנאים מגבילים אשר כללו הרחקה מהעיר העתיקה, אולם חלק מהבנות סרבו לתנאי ההרחקה. לאחר לילה במעצר הובאו הנערות הבוקר (שלישי) לדיון בבימ"ש השלום בירושלים, שם קבע השופט תנאי שחרור הכוללים 30 ימי הרחקה מהעיר העתיקה.

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו אשר ייצג את הנערות מסר בתגובה "נערות שרק ביקשו להתפלל עוכבו ללא כל הצדקה. המשטרה ייחסה להן עבירות של חסימת מעבר למקומות קדושים, למרות שבתיעוד שהציגה המשטרה בדיון ניכר כי לא נמנעה גישה מאף אדם להר הבית".

לדבריו, "חמור מכך, הנערות כלל לא נעצרו במקום שתועד אלא בשער אחר, לאחר שאחת השוטרות תקפה קטינה. על מנת להסוות את מחדלי המשטרה עיכבו אותן במקום שונה מהמקום בו יוחסה להן חסימת מעבר. הן קיבלו ענישה של הרחקה של 30 יום מהעיר העתיקה, המהווה החלטה חריגה משום שלמעשה לא הייתה שום פרובוקציה או הפרעה שניתן ליחס להן".

מהמשטרה נמסר, "אמש, בעקבות הפרת כללים בהר הבית והפרעה לבידוק הביטחוני ולאחר שהתבקשו לזוז לצד הדרך הן המשיכו בסירובן והמשיכו להפריע לשוטרים. כתוצאה מכך השוטרים נאלצו לעכבן. בסיום חקירתן חלקן סרבו לחתום על תנאי השחרור, והיום הובאו בפני בית המשפט. לאחר שבית המשפט בחן את חומר החקירה שהוצג לפניו על ידי נציג המשטרה, התקבלה על ידו החלטה להרחיקן למשך 30 יום מהמקום.

״משטרת ישראל פועלת ברחבי העיר העתיקה בכלל ובהר הבית בפרט תוך שמירה על הסדר הציבורי במקום לצד מכלול של איזונים הנעשים למען כלל התושבים והדתות השונות, לקיום חופש הפולחן הדתי. המשטרה תפעל בנחישות וללא פשרות נגד כל אדם שינסה להפר את הכללים הנהוגים במקום".