איבדתי את האמון במח"ש

ח"כ יהודה גליק: משטרה אלימה היא משטרה חלשה. תחושת הציבור היא שיש למח"ש אינטרס לחפות על השוטרים.

אורלי הררי , י"ד בתמוז תשע"ח

ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליק
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) השתתף היום (רביעי) בדיון של ועדת הפנים על תופעת אלימות שוטרים,

"כשיצאתי מהתיאטרון בבאר שבע וניגשתי לשוטר ואמרתי לו שגנבו לי את הרכב אז הוא אמר לי: 'כן אני יודע, כל ערב גונבים שם רכב'. אז תודה רבה, לא בשביל זה באתי למשטרה, ציפיתי שהוא יבוא ויגיד לי שאם גונבים רכבים באזור הזה כל ערב אז הוא יעמיד שם שוטר", סיפר גליק.

לדבריו, הציבור צריך לחוש אמון כלפי המשטרה, וזה לא המצב כיום. ''אני יכול לספר לכם שאני, כאדם שהתלוננתי לא פעם במח"ש, אני איבדתי את האמון במח"ש. רוב הפעולות האלימות שהיו כלפיי על ידי שוטרים היו בחדרים סגורים וכשאני מגיע למח"ש להתלונן והשוטר אומר 'לא נכון', אף פעם לא יאמינו לאזרח כי כרגע אין מצלמות בחדרי החקירות במשטרה.

''אנחנו צריכים לזכור שמשטרה אלימה היא משטרה חלשה ולא משטרה חזקה, כרגע תחושת הציבור היא שאין אמון במח"ש, תחושת הציבור היא שיש למח"ש אינטרס לחפות על השוטרים, וזה גורם לכך שאזרחים לא יתלוננו כי גם ככה מח"ש יטאטאו את העניין מתחת לשטיח''.

ח"כ גליק הוסיף, ''חשוב שגם מח"ש וגם המשטרה יהיו שקופים כלפי הציבור ואז לציבור יהיה אמון שאם יש שוטר אלים, המשטרה לא תיתן לו את הגיבוי ומח"ש ידאגו לא לטאטא את הדבר הזה".

בדיון דיווח פרקליט המדינה שי ניצן כי "640 תיקי חקירה באזהרה נפתחו השנה במח"ש, מתוכם כ-400 נסגרו מחוסר ראיות או חוסר אשמה, ו-250 הובילו להעמדה לדין פלילי או משמעתי".

המפכ"ל, רוני אלשיך אמר בדיון, "המשטרה רואה חשיבות רבה במח"ש. כשם שכל אזרח צריך שוטר, כך כל שוטר צריך שוטר. המשטרה מפעילה גם כלים פנימיים, כי לא כל דבר מגיע למסלול פלילי. אנו רוצים לייצר שליטה על התנהגות השוטרים ואי ניצול לרעה של סמכות שוטרים. גם מחלקת משמעת מטפלת כשמדובר בחשד לעבירות משמעת. אנו גם מפעילים משאל תעסוקתי להתאמת השוטר בכניסתו לארגון ובצמתים ההתקדמות שלו בתפקידים. יש מבדק ממוחשב ובדיקה נוספת למפקדים, ממפקד תחנה ומעלה. זה מאפשר לנו לא רק לאתר חריגה, אלא להבין אם יש בעיות והיכן הן חונות".