ח"כ קיש: משטרה חייבת להפעיל כוח

"אם שוטר יפחד מול אירועים אלימים תהיה אנרכיה", הזהיר יו"ר ועדת הפנים. המפכ''ל: כשם שכל אזרח צריך שוטר, כך כל שוטר צריך שוטר.

חזקי ברוך , י"ד בתמוז תשע"ח

יואב קיש
יואב קיש
צילום: חזקי ברוך

ועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד) דנה היום (רביעי) בטיפול המשטרה ומח"ש בתלונות על עבירות שוטרים.

פרקליט המדינה שי ניצן סיפר בתחילת הדיון כי "640 תיקי חקירה באזהרה נפתחו השנה במח"ש, מתוכם כ-400 נסגרו מחוסר ראיות או חוסר אשמה, ו-250 הובילו להעמדה לדין פלילי או משמעתי".

מפכ''ל המשטרה רוני אלשיך אמר כי המשטרה רואה חשיבות רבה במחלקה לחקירות שוטרים. ''כשם שכל אזרח צריך שוטר, כך כל שוטר צריך שוטר. המשטרה מפעילה גם כלים פנימיים, כי לא כל דבר מגיע למסלול פלילי. אנו רוצים לייצר שליטה על התנהגות השוטרים ואי ניצול לרעה של סמכות שוטרים. גם מחלקת משמעת מטפלת כשמדובר בחשד לעבירות משמעת.

''אנו גם מפעילים משאל תעסוקתי להתאמת השוטר בכניסתו לארגון ובצמתים ההתקדמות שלו בתפקידים. יש מבדק ממוחשב ובדיקה נוספת למפקדים, ממפקד תחנה ומעלה. זה מאפשר לנו לא רק לאתר חריגה, אלא להבין אם יש בעיות והיכן הן חונות", אמר המפכ''ל.

יו"ר הוועדה ח"כ קיש הדגיש כי "משטרה חייבת להפעיל כוח. מול כוח, אם המשטרה לא תפעיל כוח, אם שוטר יפחד מול אירועים אלימים, תהיה אנרכיה. משטרה היא גוף שחייב להפעיל כוח ויש לה סמכות להפעיל כוח במקרה שצריך".

בעניין דיון שהוועדה אמורה לקיים על טיפול המשטרה באלימות בתוך המגזר הערבי, לבקשת ח"כ איימן עודה, שנדחה על ידי יו"ר הוועדה, אמר ח"כ קיש "לא אשתף פעולה עם תומך טרור. אם איימן עודה אומר שהכינוס שהשתתף בו לא תומך טרור, שיגיד שהוא לא תומך בטרור. אני מבקש להעביר לו שאני מצפה להבהרה כזו ממנו".

קרן בר מנחם, ראש מח"ש, הסבירה כי "תפקידי להאיר בפנס על תופעות בפני המפכ"ל. לא תמיד הדברים מבשילים לכתב אישום, לא הכל מתאים לכלים פליליים, אבל חשוב השיח. לכן אנחנו כותבים נוהל לשיתוף פעולה בינינו למשטרה. אנו עמלים לסיים את הכתיבה שהחלה לפני שנכנסתי לתפקיד. הנוהל מאגד כל מה שקשור למערכת היחסים עם כל הגורמים במשטרה, כולל מחלקת משמעת והדוברות".

שי ניצן, פרקליט המדינה, סיפר כי "כשהקימו את מח"ש כל החוקרים הושאלו מהמשטרה. היום רק שני ראשי צוותים הם שוטרים מושאלים ו-40 החוקרים הנותרים הם אזרחים. היעד הוא שלא יהיו במח"ש שוטרים. היום עדיין יש שוטרים מושאלים במודיעין. הנוהל שמתגבש בימים אלה בא לא כי אין נוהל שמסדיר את היחס בין הגופים. יש פקודת משטרה בתוקף למעלה מ-20 שנה שקובע יחס מח"ש-משטרה".

ח"כ טלב אבו עראר מהרשימה המשותפת תקף, "אחרי אירועי אוקטובר 2000 ועדת אור קבעה שהמשטרה התייחסה לערבים כאל אויבים. היא ממשיכה. הדוגמה היא אירוע אום אל חיראן. הגורמים המעורבים בחקירת האירועים שם, המפכ"ל אלשיך, מהרגע הראשון אחרי שנורה התושב קבע לפני חקירה שהוא 'מחבל בן עוולה'. האם אתה עדיין דוגל בדעה השקרית? גם השר לביטחון פנים אמר שהוא מחבל דאעש".

פרקליט המדינה ניצן סיפר "דוח המכון לרפואה משפטית קבע שתושב אום אל חירן סבל מדימום שלא גורם למוות מידי. יש אפשרות שהמנוח היה בחיים בדקות הראשונות. מדובר באירוע סוער בדמדומי שחר. הרופאה הופנתה לשוטרים שנפגעו".

ח"כ טיבי הזכיר את הנוהל ולפיו "מטפלים בפצוע החמור ביותר, גם אם הוא ערבי". שי ניצן השיב "אם חושבים שהוא מת, מטפלים בפצועים לפני שמוודאים מוות. כשהשוטרים הגיעו לרכב ופתחו את הדלת המנוח נפל ונראה מת. נכון שאדם רגיל לא קובע מוות, אבל השוטרים ראו שהנהג לא מגיב".

ח"כ פנינה תמנו שאטה מסיעת יש עתיד קראה ''להסתכל על המציאות. יש צעדים שנעשים, אבל צריך להשאיר עוגנים שיהיו גם כשהמפכ"ל כבר לא יהיה בתפקידו. כשמח"ש אמרו שלא מטפלים באמירות גזעניות זו שערורייה. יוצאי אתיופיה שחזרו ממילואים צריכים לשמוע משוטר 'תחזרו לאתיופיה'? וסוגרים תיק. אם רוצים לשקם משבר אמון, אז שוטרים ששיקרו אין להם מקום במערכת".