ממשלה מבוזבזת

יום אחד השמאל יעלה לשלטון וכולנו נצטער על השנים שבהן הוקפאה הבנייה ביו"ש, בתקופה שבארה"ב ישנו הממשל הכי ידידותי לישראל. דעה

צחי לוי , ט"ו בתמוז תשע"ח

נתניהו בכנס הליכוד
נתניהו בכנס הליכוד
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ברבעון הראשון של 2018 החלו להיבנות בכל רחבי יו"ש רק 250 יחידות דיור, קצב בנייה של 1000 יח"ד בשנה.

נתון עגום זה מצטרף למגמה של ירידת דרסטית בהתחלות בנייה ביו"ש: בשנת 2016 החלו להיבנות ביו"ש 3,066 יח"ד, בשנת 2017 ירד הנתון הזה בחצי ל-1,643 ושנת 2018 נפתחה, כאמור, בירידה משמעותית נוספת.

המשמעות עבור הקוראים פשוטה – אל תאמינו לכל הדיווחים על אלפי אישורי בנייה בוועדות תכנון. זה חסר משמעות. מה שקובע זה רק נתון אחד – התחלות בנייה בשטח.

ביו"ש גרים כ-450,000 אזרחים, 250 יח"ד ברבעון עבור כזה סדר גודל של אוכלוסייה משול להקפאת בנייה, וכל זה קורה תחת ממשלת ימין ששריה מתחייבים חדשות לבקרים לבנייה בהתיישבות וללא שום לחץ מדיני. בפועל, המציאות שונה לחלוטין. מדוע החליטה הממשלה להקפיא את הבנייה? מדוע אין מחאה מצד מועצת יש"ע? לא ברור.

ההתיישבות ביו"ש איננה עניין מגזרי. תפקידה לקבוע עובדות בשטח, ברוח הציונות, שימנעו אפשרות לנסיגות שיסכנו את קיומה של מדינת ישראל.

רק דמיינו מה היה קורה לו הייתה נפתחת מלחמת יום הכיפורים כאשר ישראל בגבולות 67', האם מדינה ברוחב 14 ק"מ הייתה שורדת את מתקפת הפתע? הישובים ביו"ש הם למעשה חגורת הביטחון המזרחית של ישראל. לכן, את עיקר הבניה יש לכוון לגב ההר, החלק המזרחי של יו"ש, לישובים שרבין ז"ל אהב לכנות "התנחלויות ביטחוניות".

התבססות יהודית מאסיבית בגב ההר, לאורך ציר אלון ובאזור חברון וצפון ים המלח, תמנע חזרה לקווי 67'.

מי שחושב שהימין ישלוט לנצח הוא גם זחוח וגם טועה. לא לעולם חוסן. במקום לקבוע עובדות בשטח ולבסס את האחיזה של עם ישראל בחבלי מולדתו ותוך כך למנוע הקמת מדינה פלסטינית, ממשלת הימין מקפיאה בנייה ביו"ש ומבזבזת זמן יקר, כאשר מי שכן בונה בשטחי C הם הערבים, באופן לא חוקי, ללא כל אכיפה מנהלתית ובמימון האיחוד האירופי.

הממשלה לא רק שלא פועלת לעצור את ההשתלטות הערבית על אדמות המדינה, אלא מקפיאה בנייה יהודית.

יום אחד השמאל יעלה לשלטון וכולנו נצטער על השנים האלו שבמקום 7,000 יח"ד לשנה נבנו 1600, וכל זה בתקופה שבארה"ב ישנו הממשל הכי ידידותי לישראל מאז ומעולם ואין שום לחצים על הממשלה לעצור את הבנייה. הגיע זמן להתעורר.