להוריד את החשמל בעזה

אורי בן נון, מנכ"ל חברת החשמל לשעבר: אפשר להוריד את החשמל בעזה עד שהעולם יתחנן שנחזיר להם ואז כבר לא ניתן עוד בחינם.

אלירן אהרון , ט"ו בתמוז תשע"ח

עזה
עזה
Flash 90

מנכ"ל חברת החשמל לשעבר, אורי בן נון, מתייחס בראיון לערוץ 7 לאפשרות של ישראל לנתק את החשמל מרצועת עזה במענה לגל הטרור הנוכחי.

בן נון מציין כי הורדת השאלטר היא אקט פשוט מבחינה טכנית ובשעתו כאשר הבין שהרשות הפלשתינית מגיעה לחוב של מאתיים מיליון שקלים איים בניתוק החשמל ולהנהגה הפלשתינית לא נותרה אז ברירה אלא לשלם את החוב.

בדבריו מציין בן נון כי המחויבות הפלשתינית לשלם את חובותיה של הרשות על החשמל הישראלי התקבלה ונחתמה על ידי יאסר ערפאת ובחתימה זו נקבע כי אם לא ישולם החוב הרי שהסכום יקוזז מכספי הרשות המוחזקים בידי ישראל. עם זאת הוא מעיר כי ממשלת ישראל החליטה מטעמיה שלה שלא לקזז את הסכומים הללו. "אמרתי להם שאיתי אין קונצים. לא משלמים? אני מכבה את החשמל. זה החוק".

בן נון מספר כי לאחר שעזב את התפקיד בירר מה נעשה בחברת החשמל על מנת לגבות את החובות, ושם נאמר לו שנשלח מכתב על החובות הללו למשרד האוצר. להערכתו המכתב שנשלח הושלך לפח האשפה כבר על ידי המזכירה וכך האמיר החוב והגיע עד לכדי שני מיליארד שקלים.

חובות בקנה מידה שכזה נמשכו עד לאחרונה, עם חתימת הסכם בתיווכם של האמריקאים לתשלום החוב בתשלומים, מה שנחשב להישג משמעותי.

לעומת כל אלה, "בעזה אין שום הסכם. עם הרשות עוד אפשר לדבר. בעזה אין עם מי לדבר" אומר בן נון המספר כי בשעתו שקל להוריד את השאלטר על הרצועה בשל החובות המצטברים, אך מהממשלה הגיעה הבקשה שלא לעשות זאת. "אמרתי לוועד העובדים שיורידו את השאלטר, שלא אכפת להם מהממשלה, אבל מזכיר ההסתדרות לא נתן להם".

באשר להתמודדות העכשווית ולהיתכנות הורדת שאלטר החשמל ברצועה, אומר בן נון כי אינו עוסק בשיקולים המדיניים והבינלאומיים ועל כן אינו יכול לחוות דעה אודות המגבלות בתחום זה, אך לטעמו לא בטוח שמהלך כזה יעזור כלל ועיקר, שכן לחמאס לא אכפת מאזרחי הרצועה וניתוק החשמל יוביל לצילומי ילדים מתים בחושך ולהאשמתה של ישראל.

"לצערינו הרב התקשורת המערבית בכל מקום מאשימים אותנו על כל מה שקורה בעזה, למרות שאנחנו נותנים והמצרי לא נותן כלום. כל המשאיות של האוכל והתרופות מגיעות מאצלנו והמצרי לא נותן להם כלום, אבל העולם לא מדבר עם המצרי. למה העולם כזה? כי האירופאים והתקשורת השמאלנית, גם בארה"ב, כולם אנטישמים".

בן נון סבור כי אכן ראוי היה לסגור את החשמל ברצועה לנוכח הטרור הגובר "עד שיצעקו אלינו ויתחננו שנחזיר ונשאל את האמריקאים והאירופים למה לא באים בתלונות למצרים. כך לפחות תהיינה לנו נקודות זכות. לא ניתן בחינם".