אירופה מאסה בהגירה המוסלמית

מנהיגי אירופה יקימו מתקני פליטים שבהם ייקבע מי מבקש מקלט ומי מהגר בלתי חוקי. תינתן תמיכה למדינות החזית שאליהן מגיעים מהגרים.

עדו בן פורת , ט"ז בתמוז תשע"ח

מרקל ומקרון
מרקל ומקרון
צילום: רויטרס

מנהיגי מדינות אירופה נועדו במשך תשע שעות, והבוקר (שישי) הגיעו להסכמה על מדיניות האיחוד האירופי בנוגע להגירה המוסלמית הבלתי חוקית.

הפסגה המיוחדת נערכה בבריסל, ובסיומה פורסמה הצהרה בת 12 סעיפים הכוללת בין היתר הסכמה על החזרת מהגרים בלתי חוקיים למדינות שמהן הגיעו, הקמת מתקני שהייה למהגרים וכן יוענקו תקציבים למדינות שנמצאות בחזית ההגירה.

בהצהרת הסיכום נאמר כי יש צורך בשליטה יעילה יותר על הגבולות החיצוניים של האיחוד האירופי, והודגש כי ההגירה הבלתי חוקית היא אינה אתגר רק למדינה חברה אחת, אלא אתגר עבור אירופה כולה.

המנהיגים ציינו כי אירופה "נחושה למנוע'' הגעת מהגרים בזרם בלתי נשלט. הם החליטו להגביר את המאמצים לעצירת מסתננים מלוב ומטורקיה, ולנקוט בצעדים חוקיים ומנהליים נגד מהגרים שיעברו בין מדינות.

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, הודיע בתום הפסגה כי מדינתו תחליט בהמשך האם להקים מרכזי הגירה. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר "עלינו להצליח בהתמודדות עם האתגר הזה בזמן שנישאר נאמנים לערכינו".