רבנים לשקד: מנעי הקמת "רחבה רפורמית"

הרקע למכתב הוא הכינוס המתוכנן של ועדת השרים לענין אתרים ארכיאולוגים, שאמורה לאשר את תחילת העבודות להרחבת הרחבה.

ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ח

נקראת להתנגד. השרה שקד
נקראת להתנגד. השרה שקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מאות רבנים שיגרו בסוף השבוע מכתב לשרת המשפטים, ובו הם מביעים את עמדתם לפיה על שרת המשפטים לשמור על קדושת הכותל ולמנוע הקמת רחבה רפורמית במקום.

מכתבם של הרבנים מגיע על רקע הכינוס המתוכנן של ועדת השרים לענין אתרים ארכיאולוגים, שאמורה לאשר את תחילת העבודות להרחבת הרחבה בחלקו הדרומי של הכותל המערבי.

הוועדה, בה חברים גם שר הדתות ושרת התרבות, היתה אמורה להתכנס כבר לפני זמן על מנת לאשר את תחילת העבודות, אך סירובה של שרת התרבות, למרות לחצים קשים מכיוון ראש הממשלה, מונע בינתיים את כינוס הוועדה. בימים אלו פועל ראש הממשלה להעביר את הסמכויות של השרה רגב לשר אחר בממשלה.

בפתח מכתבם כותבים הרבנים לשקד, "בשעות האחרונות נודע לנו כי ביום ראשון הקרוב, ראש הממשלה מתכוון להביא להחלטת הממשלה מינוי של יו"ר ועדת שרים לעניין אתרים ארכיאולוגים וזאת בכדי לאשר הקמת רחבה רפורמית בכותל. רחבה זו תוסיף חטא על פשע על המצב הקיים כיום, שבו הוקצה מקום תפילה לתנועה אנטי ציונית, שפוגעת בקודשי ישראל, ומעודדת התבוללות של בני עמנו."

בהמשך הם פונים לשרה שקד בבקשה לשמור על ערכי מסורת ישראל ועל ערכי תורת הנצח ולא לאפשר בניית רחבה לרפורמים בכותל, "אנו פונים אליך כחברת ועדת השרים ומחזקים את ידייך להתנגד בכל תוקף לאישור בניית הרחבה. ברור לנו כי כנציגת המחנה הלאומי האמון על מסורת ישראל ועל ערכיה של תורת הנצח לא תתני את ידך לחילול שם שמים והפקרת שריד בית מקדשנו לאותם אלה שמחרפים ומבזים את קדושתו."

לקראת סיום מציינים הרבנים את סמליות התאריך בו נשלח המכתב "ערב שבעה עשר בתמוז, היום בו החל המצור על ירושלים, שממנו החל החורבן עליו התאבלנו כאלפיים שנה, זהו הזמן לחזק את אחיזתנו הפיסית והרוחנית בירושלים כולה ובמקום הכותל המערבי- ממנו לא זזה שכינה בפרט."

על המכתב חתמו עד כה כ300 רבנים, בהם גם הרב אליהו רחמים זייני ראש ישיבת ההסדר בחיפה, הרב איתן אייזמן נשיא רשת נעם צביה, הרב בן ציון אלגזי ראש ישיבת רמת גן, הרב חיים ירוחם סמוטריץ רב הישוב בית יתיר, הרב חננאל אתרוג ראש ישיבת שבי חברון, הרב ברוך וידר ראש ישיבת הכותל, הרב גדעון פרל אב"ד אלון שבות, הרב דוד דודקביץ ראש ישיבת רועה ישראל יצהר ורב הישוב, הרב יגאל קמינצקי רבו של גוש קטיף, הרב מנחם בורשטיין ראש מכון פוע"ה, הרב שלמה אבינר רב הישוב בית אל וראש ישיבת עטרת ירושלים, ועוד מאות רבנים.

בצלאל זיני מהמטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, מיוזמי המכתב, מציין "מאות הרבנים שהצטרפו תוך מספר שעות לקריאה לאיילת שקד למנוע הקמת רחבה רפורמית בכותל מעידים על העמדה הברורה של כל רבני ישראל, קריאה זו מצטרפת להתנגדות שהביעו רבנים רבים כולל זקני הציונות הדתית למתווה הכותל ולהקמת הרחבה הרפורמית לאורך השנתיים האחרונות, אנחנו מקווים שהשרה שקד תהיה נאמנה לדרכה של הציונות הדתית ולערכי הנצח של העם כולו ולא תאפשר הקמת רחבה רפורמית בכותל בית חיינו."