לייק מעיראק
כך מתקשרת ישראל עם המוני עיראקים

במשרד החוץ הוקם עמוד פייסבוק מיוחד לשיח עם העם בעיראק. לעמוד כבר 40,000 עוקבים. "הם רוצים לדעת מה קורה אצלנו במדינה".

שמעון כהן , י"ח בתמוז תשע"ח

העמוד הישראלי-עיראקי
העמוד הישראלי-עיראקי
צילום: משרד החוץ

עמוד פייסבוק מיוחד מקיים שיח ער בין הציבור בישראל לבין העם בעיראק. 'ישראל בלהג העיראקי', הוא שמו של העמוד וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יונתן גונן, ראש צוות מדיה דיגיטאלית בערבית במשרד החוץ, הצוות שמאחורי העמוד.

על העמוד שהוקם לפני כחודש וחצי וכבר זוכה לכארבעים אלף עוקבים מספר גונן: "המטרה היא לייצר שיח ודיאלוג עם כל הקהלים בעיראק, כורדים שיעים וסונים. החלטנו להקים את העמוד אחרי שראינו תגובות אוהדות מהציבור העיראקי לעמוד הרשמי בערבית של משרד החוץ. היום העמוד צובר תאוצה עם כמיליון חשיפות לתכנים שבו בשבוע וכמו עוקבים גדלה".

לדברי גונן העוקבים ברובם המוחלט הם מתוך עיראק והשאר כוללים גם חברי קהילות עיראקיות בעולם וגם יהודים שעלו מעיראק.

"בחודשים האחרונים יש שינוי מאוד חיובי בתגובות של האנשים בעיראק כלפי ישראל. יש הבנה ששתי המדינות סובלות מטרור. הם שבעים מהטרור ומבינים את המצב בישראל. הם מבינים שנורמאליזציה יכולה לתרום למאבק של שתי המדינות בטרור. הם גם יודעים שיהודי עיראק תרמו הרבה אוד להתפתחות של עיראק המודרנית ויש נוסטאלגיה לתקופת השגשוג של עיראק. הם מתעניינים מאוד ורוצים לשפר את היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. הם רוצים לקבל סיוע ולסייע, ליצור קשר עם הישראליים, דברים שבעבר לא היו אפשריים. רשתות חברתיות בונות את הגשר בין העמים".

על התכנים שבעמוד הוא מספר: "התכנים משתנים, על יהודי עיראק ותרומתם, אייטמים על תרבות עיראקית בישראל כמו מסעדות עיראקיות בישראל, סרטון על יהודי עיראק בישראל, מדברים על החיים בישראל, איך נראית המציאות בישראל בניגוד לסטריאוטיפים בתקשורת הערבית. אנחנו מקדישים פינה למה שהגולשים כותבים, אנחנו מקבלים עשרות הודעות פרטיות כולל סיפורים מרגשים על החיים המשותפים של יהודים בעיראק".

ומה על התקופה היותר קשה ואף נוראה ביחסי עיראק ויהודי המדינה, תקופת הפרהוד? עליה מדברים? גונן משיב בחיוב. "אנחנו מדברים על הפרהוד ועל כך שיהודים נאלצו לעזוב את המדינה. יש שמודים ביחס הקשה שהיה כלפי היהודים ויש שמתכחשים. יש שאומרים שהיהודים החליטו לברוח ללא קשר לאירועים", הוא אומר ומציין כי לצד ההתייחסות לסוגיות אלה דואגים האחראים לעמוד שלא להגזים בכתיבה רבה מדי על הנושא הכואב הזה.

הפעילות הדיגיטאלית של משרד החוץ בערבית זוכה לסיקור בתקשורת הערבית וגנון מספר: "מדי שבוע אפשר לראות כתבות בתקשורת הערבית, כולל בתקשורת העיראקית, על הפעילות הדיגיטאלית שלנו מול הקהל העיראקי. רואים שם תגובות חיוביות ומנסים לפענח את הסיבות. הקהל בעיראק מאוד חיובי כלפי ישראל בחודשים האחרונים, כמו גם הקהל במרוקו ובמדינות המפרץ".

על דרכו האישית לתפקיד הוא מספר: "יש הרבה סיפוק לגעת באנשים בדרכים שלא היו אפשריות בעבר. עסקתי במזרחנות כעיתונאי, שירתתי בחיל המודיעין וזה ליווה אותי כל החיים עד שהגעתי לתפקיד הזה במשרד ואני מקבל עידוד רב מתגובות הגולשים".

לצד הסיפוק והעידוד האישי והמקצועי מקפיד גונן לציין כי לצד ביטויי האהדה "יש גם דברים לא פשוטים כי יש עדיין הרבה עוינות כלפי ישראל. לא צריך לפתח פנטזיות אלא לשמור על פרופורציות ולהתנהג בהתאם. אחרי העמוד הרשמי של המשרד עוקבים כמיליון וחצי ממדינות ערב וגם ממדינות שיש לנו שלום איתן אפשר לראות עוינות מהעם הפשוט, מקללות ועד חוסר הכרה בקיומה של ישראל. רוב העוקבים רושמים תגובות שליליות אבל הם מתעניינים כי החומר מעניין גם אם הם לא מסכימים, הם רוצים לדעת מה קורה אצלנו במדינה".