לא להיבהל מהחופש
ההורים אינם מנהלי קייטנה

בין ים העצות להורים מול אתגרי החופש הגדול, יש גם לרבני הקהילות הצעות משלהם ובעיקר להרגיע: אין שום חובה להעסיק ילדים 24/7.

שמעון כהן , י"ח בתמוז תשע"ח

לונה פארק
לונה פארק
ISTOCK

החופש הגדול הפך להיות מימים של רוגע והתאווררות לימי לחץ והיסטריה הורית, כך לפחות זה מתואר בתקשורת, ויש מי שמבקש לייעץ להורים להתמודדות נכונה ובריאה על התקופה הלחוצה ואלו רבני הקהילות.

כדי לדעת כיצד לייעץ להורים מקיים מרכז ברקאי השתלמויות מיוחדות לרבני הקהילות, ועל ההשתלמויות הללו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ראש ומייסד מרכז ברקאי, הרב שלמה סובול.

"הדבר הראשון שחשוב הוא לא להרגיש במצוקה, לא להרגיש שאנחנו מול משא כבד", אומר הרב סובול בפנותו להורים ומזכיר להם כי "ההורים הם ההורים והילדים הם הילדים והורים לא צריכים להיות אחראים לכל תזוזה של הילד והם לא מנהלי מתנ"ס עבור הילדים. ההורים קיבלו מהקב"ה את מתנת ההורות והם יישארו הורים, וכל מה שיבחרו לעשות הוא בסדר".

מדבריו של הרב סובול נראה שהוא מוצא בעייתיות רבה בתחושה הקיימת אצל הורים רבים ולפיה הם חייבים לדאוג להעסקתם של הילדים לאורך כל היום, ואם לא יעשו כן הרי שבכך הם מעידים על לקות כלשהי בהורות שלהם.

"האם יש הגדרה שכדי להיות הורה טוב זה אומר שאני חייב להפעיל את הילד שלי לאורך 24 שעות במשך כל השבוע? אנחנו חושבים שלאו דווקא. להורה יש הורות מעצם היותו הורה. משם הוא מקבל את הסמכות שלו, ומכאן כל הורה יחליט, אם לשלוח לקייטנה, להשאיר בבית או כל מענה אחר. צריך להוריד את כל הלחץ והמשא הכבד הזה שהורים מרגישים, שאם הם לא הפעילו את הילד כל היום הם הורים גרועים. זה לא נכון".

בדבריו מציין הרב סובול את חשיבות ההורים כמחנכים ומזכיר את ביאורו של הרב קוק למשפט הקדום לפיו 'בעוון מזוזה ילדים מתים': "לפי הפשט נראה שאם אדם לא מקפיד על מצוות מזוזה ילדיו עלולים למות. הרב קוק מסביר שהמזוזה היא השלט של הבית, תעודת הזהות של הבית. כשהמזוזה שלנו היא 'שמע ישראל' והבית בנוי על היסוד הזה, וכשזו האווירה שעליה גדל הילד, הוא כבר ילך אחרי מה שמובן מאליו בבית ההורים.

''ההורה לא צריך להיות זה שמעסיק את הילד בכל רגע. ההורה הוא המתווה את הכיוון. ככל שהורים מפתחים את עצמם, קרובים לקב"ה, עובדים על המידות ומהווים מגדלור לילדים והמובן מאליו הוא תפילה ברכות והנהגות ראויה, הילד ילך לאור הערכים הללו".

על תפקודם של רבני הקהילות מול מבוכת ההורים בתקופת החופש הגדול אומר הרב סובול: "כרבני קהילות אנחנו "יורים לכל הכיוונים", אנחנו פועלים להקים תכניות לימוד לבוקר, כדי שהילדים יתחילו את היום עם תורה, דואגים שיהיו שיעורים בערבים וכו'.

''מצד ההורים, אם הורה מבקש סיוע בהתמודדות מול בן נוער הרב יהיה אוזן קשבת וינסה לתת מענה, אבל אנחנו מאמינים שעם דינמיקה נכונה וכשההורים יהיו בטוחים בסמכות שלהם ויתנו אמון בילדים שלהם, שיראו את הטוב שבהם ובכך יעצימו את הטוב הזה, להבין שהתנהגויות מסוימות של הילדים הם רק תחפושת וכשההתנהגות של ההורים טובה יותר וכו', יש המון דברים שניתן לעשות אותם".

לטעמו של הרב סובול ההצפה של ההורים במתקפת עצות מכל כיוון ומכל עבר ותיאור המציאות בחופש הגדול כמציאות בלתי אפשרית וחסרת סיכוי, הצפה זו מרפה את הידיים ומציבה את נקודת הפתיחה במינוס, בעוד המציאות היא ש"הילדים מקסימים וההורים מקסימים ואנחנו רואים בהם את הטוב ומאמינים בהם. צריך לפעול מתוך גישה חיובית ואם יש בעיה ספציפית אז צריך לטפל בה, אבל הגישה הבסיסית צריכה שינוי".