תערוכה: "פרא/אדם וחיות אחרות"

התערוכה מעניקה הזדמנות למחשבה על הטבע הפראי של בעלי החיים ועל היחס שלנו לחיות.

קובי פינקלר , י"ט בתמוז תשע"ח

פרא/ אדם וחיות אחרות
פרא/ אדם וחיות אחרות
צילום: יח"צ

אנחנו חיים בעידן שיש בו יחס דו ערכי לבעלי חיים.

מצד אחד יש המון דאגה לבעלי חיים ומודעות לסבל שלהם. תנועת הטבעונות והצמחונות ממחישות את הסבל הנורא של בעלי חיים בתעשיית המזון , יש הרבה תנועות אקטיביסטיות שמתמקדות בהצלה של בעלי חיים שונים ומעלות את הנושא הזה על סדר היום.

מצד שני, יש אדישות נוראה לצרכים של בעלי חיים - סביבות המחייה שלהם נהרסות, זיהום תעשייתי מחרב מאגרי מים, חיות ניצודות לשם ניצול שלהן, אבל גם לשם הסיפוק שבציד (ואנשים מעלים תמונות מזוויעות שלהם לצד בעלי החיים שהרגו), אנחנו רוצים את המזון שלנו זול ולכן בעלי חיים גדלים לצרכי תעשיית המזון בתנאים נוראיים.

זנים שונים של בעלי חיים נכחדים בכל רחבי העולם, העולם משתנה בקצב מואץ. כשאנחנו שומרים על זן מסוים של בעלי חיים אנחנו מעצימים אותו באופן שהורס זנים אחרים. החתולים, למשל, פגעו קשות באוכלוסיית ציפורי השיר. אנחנו אוהבים את החיות שלנו קטנות, חמודות, מבוייתות, כאילו אנושיות. קשה לנו יותר עם חיות שהן עדיין פראיות, שאי אפשר למשטר ולשלוט בהן, ללטף אותן, שמפחידות אותנו, שלא מכירות בעליונות שלנו.

התערוכה מזמינה את המבקרים להתבונן ולחשוב על יחסיי האדם עם הטבע דרך מפגש עם יצירות אמנות עכשוויות שמעמידות בעלי חיים במרכזן. היצירות מעוררות שאלות הנוגעות לטבע הפראי של החיות, לנקודות המפגש בין בעלי חיים ובני אדם ולרגשות שונים שהמפגש עם חיות מעורר - סקרנות, משיכה, חיבה, חמלה, רתיעה או אולי אף פחד. היא מבקשת להצביע על האופן שבו יחסם של בני אדם לבעלי חיים מאיר את האנושיות כיום.

בתערוכה מוצגות עבודות אמנות שחלקן נוצרו עבורה באופן מיוחד. חלל התערוכה מעוצב כמעין שמורת טבע שבמרכזה שביל הליכה בנוי עץ שעליו המבקרים צועדים. יצירות האמנות מתפקדות בתוכו כבעלי חיים בתוך מתחם של טבע מוסדר, בין הפראי למתורבת.

עמדות התנסות, יצירה ומשחק מזמנות שפע של פעילות למבקרים בתערוכה והפלגה על כנפי הדמיון - עבודה בשולחנות אור, משחקים בלוחות מגנטיים, ציור חיות ויצורי כלאיים, פינת קריאה ועוד, בליווי מדריכים מצוות החינוך של המוזיאון.

התערוכה מהווה הזדמנות נפלאה לשוחח עם ילדים על התחושות שהמפגש עם בעלי חיים מעורר בהם, שהוא לא תמיד מתוק ופוצי-מוצי. הוא יכול להיות גם מפחיד, מגעיל, מסוכן, מרתיע. התערוכה מוצגת מוזיאון חיפה לאמנות. מידע על הדרכות וסדנאות באתר מוזיאוני חיפה: www.hms.org.il