בול לציון 70 שנה לתעופה האזרחית

מטוס "הרצל" אשר שימש את אל על בטיסת הבכורה הרשמית שלה מלוד לשדה התעופה אורלי בפריס ב- 1948 הוצג על בול מיוחד.

קובי פינקלר , י"ט בתמוז תשע"ח

70 שנות תעופה
70 שנות תעופה
צילום: סיון פרג'

לרגל חגיגות 70 שנה למדינה, הנפיק השירות הבולאי בדואר ישראל סדרת בולי הצדעה למדינה ולצה״ל וביניהן בול לציון 70 שנה לתעופה האזרחית בישראל.

בין הבולים, מטוס "הרצל" אשר שימש את אל על בטיסת הבכורה הרשמית שלה מלוד לשדה התעופה אורלי בפריס ב- 1948.

הבול, אשר עוצב בידי המעצב ברוך נאה, מציג מטוס מסוג סקיימסטר הנקרא "הרצל", אשר שימש את אל על בטיסת הבכורה הרשמית שלה מלוד לשדה התעופה אורלי בפריס, לצד מטוס הדרימליינר 787. כיום, ניתן לרכוש את הבולים בסניפי דואר ישראל. ערכו הנקוב של הבול 11.60 ₪.

דני גולדשטיין, מנכ"ל חברת דואר ישראל הסביר שבול התעופה האזרחית מנציח את פועלה של חברת "אל על" בעשרות שנות קיומה ומשמש אמצעי הסברה בארץ ובעולם להישגי התעופה בישראל מאז היווסדה "בול זה הוא חלק מסדרת בולים שמצדיעים למדינה ולצה"ל במלאת לה 70 שנה, בהם בולי הצדעה לכומתות צה"ל, לקומיקס, לחדשנות, למערך הסייבר ולכיפת ברזל".

גונן אוסישקין מנכ"ל אל על, הודה על המחווה של השירות הבולאי וסיפר בטקס כי חברת אל על הוקמה באופן רשמי בשנת 1949, אך כבר בספטמבר 1948 המריאה טיסת הבכורה והביאה את הנשיא חיים ויצמן מז'נבה לישראל. לדבריו, השוויצרים לא אפשרו נחיתת מטוסים צבאיים בשטחם, לכן בתום מבצע בזק הצליחה החברה להפוך מטוס סקיימסטר DC-4 למטוס אזרחי. המטוס שפתח את עידן טיסותיה האזרחיות של אל על נקרא "רחובות".

תיאור הבול: מטוס מסוג סקיימסטר DC-4 4X-ACD הנקרא "הרצל". מטוס זה טס ב-31 ביולי 1949 בטיסת הבכורה הרשמית של אל על מלוד לשדה התעופה אורלי שליד פריס עם נחיתת תדלוק ברומא.