סער: לפרסם את הצהרות ההון של הנבחרים

השר לשעבר גדעון סער נאם בכנס לשכת רואי חשבון ואמר כי יש משבר אמון במערכות הממסדיות, בכלל זה, מערכות המשפט ואכיפת החוק

ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ח

גדעון סער בכנס לשכת רואי חשבון
גדעון סער בכנס לשכת רואי חשבון
צילום: מרסלו

השר לשעבר גדעון סער נאם הבוקר (שני) בפתיחת כנס לשכת רואי החשבון באילת ואמר כי "אמון הציבור בנבחריו - לא בשיא של כל הזמנים, בלשון המעטה".

"יש גם משבר אמון במערכות הממסדיות, בכלל זה, מערכות המשפט ואכיפת החוק. נדרשת גישה אחראית ומאוזנת שמבקשת לתקן את הנדרש מבלי להרוס את המערכות השלטוניות החיוניות. אני חושב על כך הרבה בתקופה הזאת כשאני בפסק זמן מהחיים הציבוריים, פסק זמן שיסתיים בבחירות הקרובות".

בכדי לשפר את אמון הציבור במערכת הדמוקרטית הציע סער מספר צעדים, אחד מהם הוא הצהרות הון שקופות. "על הכנסת להוביל חקיקה שתקבע נורמה מחייבת של הצהרות הון שקופות של נבחרי הציבור בעת שהם נכנסים לתפקיד ותקופה סבירה לאחר שהם מסיימים את התפקיד", אמר סער.

"אני חושב שהדבר הזה יתרום לאמון הציבור בטוהר המידות של נבחרי הציבור. אני מודה שבעבר כאשר עלתה הסוגיה הזאת - לא תמכתי בכך. חשבתי שאולי זה קיצוני מדיי. אחרי מחשבה והסתכלות על החיים הציבוריים מבחוץ בתקופה האחרונה - אני תומך בחקיקה כזאת. אני מתכוון לפעול למענה לאחר שובי לזירת מקבלי ההחלטות. בעידן השקוף שבו אנו חיים זה צריך להיות אינטרס של נבחרי הציבור עצמם", אמר סער והוסיף כי התפיסה של חלק גדול מהציבור ש"כל הפוליטיקאים מושחתים" איננה נכונה והיא מסוכנת לדמוקרטית הישראלית.

עניין נוסף בו עסק סער הוא ה"פליליזציה" היתרה של החיים במדינה. "אנחנו חיים במדינה עם הכי הרבה הליכים משפטיים ועם הכי הרבה הליכים פליליים. אם נבחן סטטיסטיקות נראה שאזרחי ישראל חשופים להליכים פליליים יותר מבכל מדינה מתוקנת אחרת. המשפט הפלילי נוצר כדי לטפל במקרים של סטייה חמורה מהנורמות. הוא לא נועד כדי לעסוק בסטיות קלות ערך, אם בכלל. מצב בו כל אזרח יכול בקלות להפוך לעבריין, בעיקר במגזר העסקי, בסוגיות של רישוי עסקים או עבירות קלות של תכנון ובנייה, למשל - אינו מצב נורמלי. כמו כן, כתוצאה מריבוי ההליכים הפליליים יש עומס קיצוני על בתי המשפט וההליכים המשפטיים נמשכים זמן רב. כתוצאה מכך הענישה בעבירות החמורות היא פעמים רבות קלה, לנוכח חלוף הזמן".כפיתרון הציע סער ״דה-פליליזציה״ של ספר החוקים: ״צריך לסרוק את כל ספר החוקים שלנו ולהפוך עבירות רבות לעבירות מנהליות, שמי שעובר עליהן ישלם קנס כספי ולא יצטרך לעבור את כל הסאגה של ההליך הפלילי, שכולל, חקירה, העמדה לדין, סטיגמטיזציה, פגיעה בפרנסה ועוד. צריך לשמור את המשפט הפלילי למקרים קשים של פגיעה בנורמות. אני חושב שבלי הצעד הזה - השחיקה של אמון הציבור במערכת המשפט שלנו תלך ותגדל״.

סער הגדיר בנאומו את החובה החשובה ביותר של נבחר ציבור - החובה לקבל החלטות, גם שנויות במחלוקת, והתריע מפני היווצרות תופעה של בריחה מקבלת החלטות. ״הדבר החמור ביותר בעיניי הוא לברוח מקבלת החלטה, או כי זה נוח מבחינה פוליטית או מפחד. נוח בדרך כלל זה בעניין ששנוי במחלוקת ציבורית חריפה. על עניין עקרוני נבחר ציבור צריך לקבל החלטה, צריך לעמוד על שלו ולעתים צריך גם להיות מוכן לשלם מחיר פוליטי״.

סער קרא לפעול לאיזון בין הצורך לשמור על כללי מנהל תקין לבין הצורך לאפשר למקבלי ההחלטות לעשות את עבודתם. ״העיקרון בדבר איסור על ניגוד עניינים הוא עיקרון חשוב לצורך השמירה על טוהר המידות. ברור שנבחר ציבור לא יכול לקבל החלטות בעניין של חבר שלו. אולם, בפרט במדינה קטנה אם ננסה לומר שהוא גם לא יכול לקבל החלטות בעניין שיכולה להיות לו נגיעה לאדם כלשהו שהוא מכיר או נפגש איתו אי פעם, למרות שאין אינטרקציה מיוחדת ביניהם - אנחנו נגיע למצב של שיתוק טוטאלי. לכן החלה קיצונית של כללים שביסודם נועדו לשמור על טוהר המידות בשירות הציבורי היא דבר מסוכן. אני מתחיל לזהות אפקט משתק בקבלת ההחלטות ברשויות השלטון במדינה".