"יועמ"ש איו"ש מנהל מדיניות עצמאית"

יו"ר מועצת יש"ע בדיון בוועדת הפנים, "כעת רק מנסים לכבות שרפות, אבל אם לא יהיה שינוי ביועמ"ש איו"ש, השרפות ימשיכו לבעור".

ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ח

תוקף. חננאל דורני
תוקף. חננאל דורני
צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת הפנים קיימה היום (שני) דיון בנושא מחדל הסדרת המאחזים, ביוזמתם של ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד) וח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי).

יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני אמר בדיון, "כמעט שנה לאחר ההחלטה להקמת צוות ההסדרה, אנו נמצאים במצב בו יש ראש לצוות, אבל אין לו צוות והוא למעשה יושב לבד בשולחן".

"כל התקנים שהוחלט עליהם במנהל האזרחי ובלשכת ראש הממשלה למעשה לא קיימים ובעצם הוא מנסה לעבוד לבד והתוצאות בהתאם. שום דבר לא קורה", תקף דורני.

לדבריו, "צוות ההסדרה היה אמור לתת מענה ופתרונות לאנשים שבנו בתים על אדמות מדינה ותב"עות בתוקף, קיבלו התרי בנייה, קיבלו משכנתאות ולמעשה צוות קו כחול של המנהל האזרחי גרע את הבתים שלהם מאדמות המדינה והפך אותם לעבריינים בעל כורחם. ישנם כ-3,000 בתים מהסוג הזה – גם זה עדיין לא הוסדר. יש כלים לטפל, אותם קבעה ועדת זנדברג, ומה שצריך זה רצון טוב כדי שהדבר הזה יקרה".

"הסדרה היא לא רק להסדיר את הקיים אלא גם להסדיר את העתיד. יש כאלו שמתנהגים כאילו יש מדינה בתוך מדינה, וכוונתי ליועמ"ש איו"ש שלמעשה פועל על פי מדיניות משלו, המנוגדת למדיניות הממשלה. לצערי, כעת רק מנסים לכבות שריפות, אבל אם לא יהיה שינוי ביועמ"ש איו"ש, השריפות ימשיכו לבעור".

מנכ"ל מועצת יש"ע שילה אדלר אמר בוועדה, "זוהי לא חלוקה נכונה. יש פה עניין שהוא עניין אזרחי ולא עניין מדיני, כרגע אין פרטנר ואין מצב לדבר על תחום מדיני. יש פה הבנה שפתאום הדאגה של השמאל למי שלא מקבל את הזכויות שלו פתאום נעלמת. לא נכון לעשות את החלוקה הזאת. לא נכון החלוקה של מפלגות השמאל וארגוני השמאל. פתאום כשמדובר ביהודים, פתאום כשמדובר בישראלים, פתאום כשמדובר באנשים שעושים צבא, משרתים במילואים, משלמי מיסים, פתאום בשלב הזה הדאגה הזאת נעלמת.

יש פה אינטרס מדיני שראינו שכל אירוע כזה, כמו נתיב האבות ועמונה, גורר את כל המדינה להתעסק בדבר הזה ואין צורך שנגיע לזה. אין סיבה שלא נגיע להסדרה מסודרת, לקבוע כללים ברורים. המועצות שעומדות בכללים הממשלה תסדיר אותו – ומי שלא המועצות יצטרכו לטפל בזה, כמו שהמועצות עושות כבר היום בחלק מהמקומות".

אדלר הוסיף: "יש לנו חלון זמנים היסטורי שהוא נדיר, הוא מאפשר לנו את הדבר הזה גם ברמה הלאומית גם ברמה של העולם, גם ברמה של הוועדה שהיא הוקמה והאינטרסים בתוך הדבר הזה. ואני חושב שאם הוועדה תקבע כפי שמופיע בהחלטת ממשלה, אחת לשלושה חודשים את הדיונים האלה. ואם הארגונים הנוספים ונציגי הממשלה והמשרדים השונים שמצטרפים לדיון הזה, אפשר יהיה בתקופה הקרובה כבר לראות תוצרים של הוועדה של האנשים שימונו לתוך הדבר הזה".