הזינוק בהתיישבות תלוי במקומות העבודה

מנכ"ל החברה לפיתוח השומרון מנסה להחזיר את תושבי יו"ש לעבודה ליד הבית, "אין סיבה שאיש הייטק ייסע בכל יום שעתיים".

בני טוקר , י"ט בתמוז תשע"ח

שימי ניומן
שימי ניומן
צילום: החברה המרכזית לפיתוח השומרון

שימי ניומן. מנכ"ל החברה המרכזית לפיתוח השומרון רואה את אתגר ההתיישבות כיום בייצור מקומות תעסוקה ביו"ש.

בראיון לערוץ 7 הוא שוטח את החזון, "מדברים על הסדרה בהתנחלויות אבל אם רוצים להסדיר את החיים שלנו כאן צריכים לייצר מקומות תעסוקה. בשנים הראשונות של ההתיישבות, המדיניות הייתה ׳קודם נכבוש את ההר ואח"כ נחשוב איך השכונה תיבנה, איך הביוב והמים יזרמו, והיכן הכבישים יסללו׳, אבל יש גם תעסוקה שצריך לדאוג לה".

לדבריו חצי מיליון תושבים יכולים לבסס אזורי תעסוקה מקומיים, "לא ייתכן שמקצועות חופשיים נוסעים למקומות אחרים כדי לעבוד, מדוע שלא יעבדו באזור המגורים שלהם? יש לנו אזורי תעשייה שברובם יש מפעלים שנותנים תעסוקה לאלפי עובדים פלשתינאים אבל רוב התושבים שלנו מלבד עובדי ההוראה עובדים מחוץ לאזור, אנשי הייטק, עורכי דין, נותני שירותים ורפואה. מדוע שלא תהיה מעטפת שתתן תעסוקה לכולם כאן".

נוימן מאמין שזה אפשרי, "אנחנו לא פריפריה כמו הגליל או הדרום, אולי זו פריפריה פוליטית אבל הנסיעה מברקן לפתח תקווה זה רק רבע שעה ואין שום סיבה לנדוד למקומות אחרים. כמו שיש את אזור התעשיה נוה נאמן בהוד השרון, שם מתפתחים משרדים לצד מפעלים כך אצלנו אין סיבה שבכל אזורי התעשייה לא תהיה מעטפת של נותני שרותים. מי האמין בעבר שיהיו מפעלים משגשגים באריאל בברקן ושער בנימין, אז גם זה יכול להתגשם.

״לצורך כך הקמנו בשיתוף עם ראש המועצה יוסי דגן לשכת מסחר שישית במדינת ישראל על מנת לקדם מטרות משותפות וליצור שיתופי פעולה. היום אנחנו שוקדים על נושא הגז הטבעי ליו"ש, על צינורות הגז שמובילות גז לתעשייה, אם לא נפתור את עלות הייצור היא תהפוך ליקרה יותר וזה יגרום לפיטורי עובדים".