החלטה מקוממת של בית המשפט בארה״ב

שופטת פדרלית סירבה לדון בפיצוי הקל שנפסק לאיראן וסוריה על אחריותן לחטיפת הנערים בשל אחריות המשפחה שבחרה לגור מעבר לקו הירוק.

ערוץ 7 , כ' בתמוז תשע"ח

הורי החטופים, פרנקל שער ויפרח
הורי החטופים, פרנקל שער ויפרח
צילום: פלאש 90

השופטת הפדרלית רוזמרי קולייר סירבה לבקשתה של משפחת פרנקל לשקול מחדש את הפיצוי הנמוך שנפסק לאיראן וסוריה כמי שאחראיות לחטיפתו של בנם נפתלי ז"ל יחד עם אייל יפרח וגיל-עד שאער ז"ל.

פסק הדין קבע פיצוי של 4.1 מיליון דולר בעוד התביעה דרשה סכום של 340 מיליון דולר, סכום שהיה מקובל בתביעות דומות קודמות. התביעה התבססה על היות משפחתו של נפתלי בעל אזרחות אמריקאית.

את החלטתה מסבירה השופטת בהתבטאות מקוממת המטילה אחריות גם על משפחת פרנקל שלדבריה בחרה להתגורר מעבר לקו הירוק, מהלך שלו השלכות נזיקיות, כהגדרתה.

"התובעים נטלו על עצמם את הסיכונים הכרוכים בלחיות בקהילה שנבנתה מעבר לקו הירוק בישראל, ובלשלוח את נפתלי פרנקל 40 ק"מ נוספים לתוך הגדה המערבית לבית ספר תיכון בגוש עציון, 6 ק"מ מהעיר חברון", כתבה השופטת בהכרעתה שלא לקבל את בקשת משפחת פרנקל לדון מחדש בפסק הדין הקל שהשיתה. כך מצטט הבוקר העיתון 'ידיעות אחרונות'.

יצוין כי השופטת אינה מסירה אחריות מאיראן וסוריה ובפסק הדין קבעה כי "מותו של נפתלי פרנקל היה מקרה טראגי עבורו שום סכום כספי לא יכול לפצות". לדבריה "איראן וסוריה אכן סיפקו עזרה חומרית לחמאס וסייעו לחטיפה ורצח של נפתלי", ואולם כאמור הדברים לא הובילו למסקנה שונה.

העיתון מצטט גם את רחלי פרנקל, אמו של נפתלי, לאחר דבריה המקוממים של השופטת: "הדבר הזה לא יעלה על הדעת. הילדים היו בדרך לבית הספר, איזה אחריות יש לנערים למותם?"

"את התביעה הזו הגשנו כדי ׳להציק לרעים׳”, הסבירה את מניעי התביעה. “לוחמה בטרור עושים בהרבה דרכים, ובמקרה הזה לנסות להצר את צעדיהם מבחינה כלכלית. הרי גם אם יפסקו לנו סכום גדול, אף נציג מממשלות איראן או סוריה לא יתייצב כדי לפרוע את פסק הדין, אז אנחנו לא באמת מצפים לראות כסף, וידענו את זה מראש".

פרנקל כינתה את הפסיקה המקורית "שערורייתית" והוסיפה: "הנערים היו בדרך הביתה מבית הספר, אז דמם מותר? על זה עירערו עורכי הדין שלנו וזכו. האם זה כואב לשמוע? אני משתדלת לנהל את הנושא הזה מהשכל ולא מהרגש, קצת ריחוק רגשי בהחלט מגן ועוזר".