תחרות בישול צבאית - ללא הכשר?

האם צה"ל יוציא משלחת לתחרות בישול ברוסיה, שבה יבשלו בשר טרף, בניגוד לעמדת הרבנות הצבאית?

ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ח

בישול. אילוסטרציה
בישול. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

הרבנות הצבאית מתנגדת ליציאת משלחת צבאית מישראל לתחרות הבישול של צבאות העולם, שתתקיים במוסקבה החל מסוף החודש הנוכחי, כך חשף הכתב מנדי ריזל ברדיו 'קול ברמה'.

גורמים ברבנות הצבאית טענו כי הבישולים יהיו ללא השגחה – והאוכל טרף. עוד דווח כי גם בשנה שעברה התקיימה תחרות כזו, בניגוד לדעת הרבנות הצבאית.

השנה, לאור מאמציה הכבירים של הרבנות הצבאית, היא הצליחה לפעול שהכלים שבהם יעשו החיילים הישראלים שימוש יגיעו מישראל ושלא תהיה פעילות כחלק מהתחרות בשבת - אבל הבשר, לטענתם, יהיה מקומי ואף יתקיים בישול של בשר וחלב.

בדובר צה"ל לא התייחסו לכלל הטענות שהועלו והשיבו כי "מדובר במשלחת חשובה ליחסי ישראל-רוסיה ולחיזוק הקשר עם הקהילה היהודית המקומית. מערך המזון דואג להבאת מזון כשר מהארץ לטובת חברי המשלחת". גורם צבאי הוסיף: "המשלחת תלווה על ידי רב מקומי ולא יתבצע בישול בשבת".

בירור שנערך עם אנשי הרבנות הראשית לרוסיה מעלה כי איש לא פנה אליהם, לפי שעה.

הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל במיל' ישראל ווייס, הגיב בתוכנית 'המהדורה המרכזית' לדברים ואמר כי "מדובר בקסטרופה גדולה. פשוט שמים פה פס, זו השנה השנייה, על הרבנות הצבאית. זה חמור מאוד שהמזון, לפחות בחלקו לא יהיה כשר. הצבא של עם ישראל הוא יהודי ומחויב בכשרות".

מארגון 'צו1', הדואג לחיילים הדתיים והמסורתיים בצה"ל נמסר בתגובה, "שוב, החייל המסורתי נשאר אחרון בשרשרת המזון. תחרות בישול לא כשרה נוגדת את פקודת הכשרות ומדירה את הרבנות הצבאית לטובת 'משגיח מקומי' עלום שם, חיילים ונגדים שומרי כשרות לא יכולים להשתתף. הפיקוד הנוכחי בצה"ל מעדיף יחסי ציבור וריאליטי מאשר את הדאגה לחייליו, לאחדות השורות, לערי צהל וערך הרעות בפרט, שהיו ברורים לכל שנות מדינת ישראל".