אחותו של אבי גבאי פתחה בית חב"ד

מאות שליחי חב"ד השתתפו באירוע הוקרה לחסידות שהתקיים בכנסת. ח"כ לפיד: "הם עושים שירות למען העם והמדינה"

חזקי ברוך , י"ט בתמוז תשע"ח

כנס ההוקרה לחב"ד בכנסת, היום
כנס ההוקרה לחב"ד בכנסת, היום
צילום: חיים טוויטו

בתוך ההמולה הפוליטית בכנסת סביב חוק הגיוס התכנסו שרים וחברי כנסת מכל סיעות הבית לאירוע הוקרה לתנועת חב"ד.

האירוע נערך על ידי יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי ואגודת חסידי חב"ד והשתתפו בו מאות שליחי חב"ד מכל רחבי הארץ וממדינות שונות בעולם.

ניכר היה כי על רקע השיח הציבורי והפוליטי בנושאי דת ומדינה, חב"ד נמצאת בקונצנזוס הישראלי ולשרים ולחברי הכנסת ללא יוצא מן הכלל, אפילו כאלו שאינם משתייכים לאגף שומרי המסורת יש הערכה גדולה מאוד לפועלם של שליחי חב"ד בארץ ובעולם.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה באירוע כי "תנועת חב"ד כפי שעוצבה על ידי הרבי מילובביץ' הפכה לגורם משמעותי בחברה הישראלית. כולם מכירים את בתי חב"ד ברחבי העולם המשמשים כבית חם לישראלים, כגורם הפועל לחיזוק הזהות היהודית בעידן של התבוללות הולכת וגוברת. חב"ד פועלת גם בישראל ועורכת פעילויות בלתי פוסקות של צדקה וחסד. מאחורי כל העשייה המבורכת הזו עומדים שליחי חב"ד שמבצעים את מלאכתם במסירות רבה ולרוב בתנאים לא פשוטים."

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) נימק מדוע היה חשוב לו להגיע וליטול חלק בכנס. "חשוב לי להיות כאן בגלל הדבר הזה שנקרא אהבת ישראל . צריך לחשוב מה מחבר בינינו ולא מה מפריד. זו תפיסה שהגיע מהרבי ואנשי חב"ד שממשיכים את דרכו. יש דבר אחד בבירור שאני מגדיר עצמי כאדם מאמין והוא ברעיון של עם ישראל, של זהות יהודית בחיים משותפים ובצורך של הושטת יד ולכם יש חלק גדול ומהותי בעניין בתוך החברה הישראלית".

"אף פעם לא הרגשתי מחב"ד שמושיטים אלי יד כדי למשוך אותי אליהם. זה נעשה משום שאין שום סיבה שלא נחזיק ידיים. אז אולי לא שמתם לב שיש מאבק על חוק הגיוס היום אבל דווקא בתוך יום זה חשוב לי לבוא לפה כדי לומר שאחים אנו. אני רוצה גם להזכיר שבימי כשר אוצר כשדנו על השירות הלאומי הכללתי בתוך זה את שליחי חב"ד, משום שהם עושים שירות למען העם היהודי ולמען מדינת ישראל ומגיעה להם הכרה על כך מהמדינה", הוסיף לפיד.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, סיפר כי אחותו חזרה בתשובה לפני כמה שנים והיא חב"דניקית. "לפני כשנה היא ובעלה פתחו בית חב"ד באנטיגואה שבגוואטמלה. שאלתי אותה איך אתם מסתדרים שם, האם חב"ד הביאו לך בית? היקצו לכם מקום שבו תקיימו את הפעילות שלכם? היא אמרה לי שלא, עושים הכל מאפס. זה קסם לי כי זה מאוד צברי ומזכיר את החלוצים".

שר החינוך נפתלי בנט סיפר כי כשר במדינת ישראל אחד הדברים שהכי מטרידים אותו היא ההתבוללות הקיימת כיום בממדים עצומים. "אני דואג הרבה יותר על עתיד יהודי התפוצות מאשר על עתידה של המדינה. אנחנו מוגנים. יש לנו מדינה חזקה. אם ישאלו אותנו בעוד כמה עשורים מה עשיתם למנוע ממיליוני יהודים לעזוב את היהדות, נצטרך לתת תשובות. כמה פעמים בהיסטוריה שלנו איבדנו יהודים בהיקפים כאלו? נכון זהו לא אובדן פיסי אבל זהו אובדן כי אנשים עוזבים את היהדות. מדינת ישראל פועלת בעניין אבל נודה על האמת, בחב"ד הקדימו את מדינת ישראל כבר מזמן".

השר להגנת הסביבה זאב אלקין דיבר על ההערכה האישית לחב"ד. "יש לי הערכה אישית כנצר ליהדות שנשתמרה בברית המועצות כנגד כל הסיכויים. חב"ד פעלו במסירות נגד הניסיון למחוק כל סימן לחיים יהודיים ולא לחינם יש להם נוכחות מרשימה בקרב יוצאי ברית המועצות. הודות לאומץ ולתעוזה של שליחי חב"ד, מיד לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי היתה התפרצות אדירה של יהדות. לאחר שנבחרתי לכנסת גיליתי באקראי דרך מסמכים של המשפחה שגם המשפחה שלי היתה חלק מחב"ד והיה עליה להצניע את העובדה הזו."

ח"כ בצלאל סמוטריץ הוסיף כי "לחב"ד אין מפלגה משום שמפלגה זה ביטוי לפילוג. חב"ד היא כלל ישראל כולנו צרכים להוריד את הכובע בפני מסירות הנפש שלהם. על פועלם במקומות שאין בהם כלום ומאפס מקימים בתי חב"ד ומוסדות חינוך וצדקה"

מזכ"ל אגודת חסידי חב"ד, הרב אריאל למברג, סיכם את האירוע. "מדהים היה לראות את האהבה והערכה הכנה להם זוכה הרבי וחסידות חב"ד כולה מכל יושבי הכנסת. הרבי הצליח תמיד למצוא נתיב לליבם של אנשים ללא הבדל בהשקפתם ולהוביל אותם להעצים את השהות היהודית שלהם ואת הטוב הגלום בהם. אני בטוח שליום הזה עוד יהיו פירות רבים ונפלאים שיעזרו לפעילות של חב"ד להגיע לכמה שיותר אנשים ולעצור את סכנת ההתבוללות".טוען....