האלטרנטיבה גרועה יותר

בשיח הפנים-חרדי חוק הגיוס פוגע בעולם התורה. בפועל מדובר בחוק שאפשר להתדיין סביבו. ומה הלאה? בקשת הדחיה מבג"ץ בלתי נמנעת

בן שאול , כ' בתמוז תשע"ח

הפגנה נגד גיוס לצה"ל. למצולמים אין קשר לידיעה
הפגנה נגד גיוס לצה"ל. למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

זר כי יפתח הבוקר את העיתונים החרדים יטעה לרגע לחשוב שסוף העולם הגיע.

כותרות ראשיות על "פגיעה העמוקה בלומדי התורה" עיטרו את העמודים הראשונים של העיתונים החרדים משל מדובר בחוק שמשליך את כלל לומדי התורה לכלא.

בעיתון החסידי 'המודיע' הדגישו את ההתנגדות של הנציגות החרדית, בעיתון 'יתד נאמן' תיארו את "מחאתם הנחרצת" של חברי הכנסת החרדיים ובעיתון 'המבשר' הגדילו לעשות וכינו את חוק הגיוס שאמור להסדיר את מעמד בני הישיבות - חוק המבטל את מעמד בני הישיבות, לצד תגובה תוקפנית של סגן שר החינוך מאיר פרוש לפיה החוק מנוגד להסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד ליהדות התורה.

תימוכין לעמדה המתלהמת הרשמית הצליחו תושבי ישראל לקבל באמצעות הופעתם של חברי הכנסת החרדיים בליל אמש מעל דוכן המליאה. בזה אחר זה הם עלו על הדוכן והכו בחוק וביוזמיו.

"אנחנו מנהלים שיח חרשים", הלם ח"כ מקלב. "מאיפה החוצפה לקבוע מה מחזיק את עם ישראל כעם אחד?" תהה אייכלר. "הכירו בנו, באמונתינו", ביקש יעקב אשר. "ליבנו מתפלץ. אין בושה יהודית ?!", צווח משה גפני, וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן שחזר והבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי אם החוק הזה, כפי שהוא, יעבור בשלוש קריאות "אנחנו נפרוש מהקואליציה".

מאחורי הקלעים הסיפור שונה. ההוראה שקיבלו חברי הכנסת של ש"ס ו'דגל התורה' היתה להבטיח רוב לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית - לפחות בקריאה הראשונה. רבני אגודת ישראל אמנם הורו לחברי הכנסת להתנגד בכל מחיר אולם בהבנה שהרוב יושג בלעדיהם.

זו הסיבה שלקראת ההצבעה בקריאה השניה חברי הכנסת של ש"ס ו'דגל התורה' נעלמו מהמליאה רק כדי לבחון את התנהלות חברי הכנסת של 'יש עתיד' והערבים. רק לאחר שראו שמפלגתו של לפיד תומכת בחוק והח"כים הערביים נמלטו מהמליאה, הם חזרו למליאה והתנגדו לו.

החוק המוצע הוא הרע במיעוטו. אמת. יש בו סנקציות כלכליות במידה והחרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס. במידה ולאחר שלוש שנים החוק לא ישיג מטרתו - הוא יפקע מאליו ללא יכולת שליטה של הממשלה או שר הביטחון. אלו לקונות שהחרדים לא יכולים לחיות איתן. אבל האלטרנטיבה גרועה יותר: חוק לפיד היה דורסני, וודאי ברמה ההצהרתית. הפעם זה שונה. זה עטוף בצלופנים אחרים, הנימה אחרת, ההתנהלות הפוליטית אחרת.

מה הלאה? וועדת הגיוס כבר מתכנסת בשעה זו כדי לדון בנוסח החוק. ראש הממשלה מייחל לאשרו בעוד כשבועיים. אין סיכוי. חוקים הרבה פחות מורכבים ונפיצים נמרחו במליאת הכנסת ובוועדותיה חודשים ארוכים. חוק נפיץ ושנוי במחלוקת כמו זה הנוכחי לא יבוא אל פתרונו המוסכם בפרק זמן כה קצר.

מנגד בוער הדד ליין. בספטמבר הקרוב פוגע החוק הקיים ונכנס לתוקף חוק שירות ביטחון חובה. המשמעות היא ששר הביטחון יכול להורות על הפעלת הגיוס על כלל בחורי הישיבות. הסיעות החרדיות יתקשו להישאר בקואליציה עם מצב ביניים כזה.

המשמעות אחת: בקשת דחיה בלתי נמנעת. ההערכה היא שראש הממשלה יבקש הארכה בתשעה חודשים כדי לסיים את החקיקה. זו אולי תהיה גלולת ההרגעה היחידה לממשלה בעת הנוכחית.