יתרונות וחסרונות בחומר לפתיחת סתימות

סתימה בכיור, באסלה ובצנרת היא תופעה שכיחה ובעיה מטרידה שכולם סובלים ממנה.

, כ' בתמוז תשע"ח

סתימה
סתימה
צילום: יח"צ

אין אדם שלא סובל מדי פעם מסתימות קלות או קשות בתשתיות האינסטלציה בבית או בחצר, במקרים רבים אנו ממהרים להזמין אינסטלטור מקצועי וזמין כדי לפתוח את הסתימה. לכן, כדאי לדעת כי לא בכל מקרה של סתימה באסלה או בכיור צריך להזמין איש מקצוע, במקרים של סתימות קלות אפשר לנסות לטפל בבעיה לבד ולחסוך עלויות. בחנויות כלי עבודה, ברשתות שיווק ובמכולת השכונתית אפשר למצוא מגוון תכשירים וחומרים לפתיחת סתימות, אך חשוב לדעת כי לא בכל מקרה כדאי להשתמש בחומר לפתיחת סתימה, לכן כדאי לפנות לאינסטלטור מקצועי לייעוץ ולטיפול יסודי בבעיה.

יתרונות לשימוש בחומר לפתיחת סתימות

יש בחנויות המובילות שלל חומרים לפתיחת סתימות, היצרנים לרוב משבחים את המוצר שלהם וטוענים כי זהו חומר בעל הרכב מיוחד שמצליח לפתוח כל סתימה, גם קשה. למעשה, חומר לפתיחת סתימות נחשב לפתרון חסכוני, מהיר ויעיל לטיפול ראשוני בסתימה ממנה סובלים. ישנם חומרים שונים המכילים חומצות חזקות, חומרים כימיים וסודה קאוסטית, אך ההמלצה של אנשי המקצוע היא להשתמש בחומרים אקולוגיים וידידותיים לסביבה, ולא בחומרים המכילים כימיקלים חזקים ומסוכנים לאדם ולסביבה.

השימוש בחומר לפתיחת סתימות קל, כל אחד יכול לנסות לפתוח את הסתימה בעצמו, במקום להזמין אינסטלטור ולשלם תמורת השירות. את החומרים לפתיחת סתימות אפשר לרכוש במקומות רבים, המחיר שלהם זול יחסית, ולרוב הם יבצעו את עבודתם ביעילות, כל עוד הסתימה קלה והמים עדיין זורמים בכיור או באסלה.

חסרונות לשימוש בחומר לפתיחת סתימות

חומר לפתיחת סתימות מכיל ברוב המקרים כימיקלים וחומצות, אלו חומרים מסוכנים לסביבה, הם עלולים לגרום גם לצריבה בעיניים ובעור, ולאלרגיות בכלי הנשימה. חשוב לזכור כי אם שופכים את החומר לאסלה אך הסתימה אינה נפתחת יש להזמין אינסטלטור מקצועי, כאשר הוא יטפל בבעיה הוא חשוף לסכנה בכלל הכימיקלים, לכן חשוב לעדכן אותו מראש כי שפכתם חומר וכדאי לשמור את האריזה כדי שהוא יבדוק ממה עליו להיזהר ולהשתמש בציוד מגן.

כמו כן, כדאי לדעת כי חומרים כימיים הנמצאים בחומר לפתיחת סתימות עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לצנרת הביתית ולכלים הסניטריים. כתוצאה משימוש בחומר חזק עלולים לגרום לנזק גדול יותר המחייב טיפול יסודי ויקר על ידי איש מקצוע, לכן במקום לשלם מראש רק על פתיחת הסתימה נאלצים לשלם הרבה כסף כדי לתקן את הנזק שנגרם לאסלה ולתשתיות האינסטלציה בבית.

ראוי לציין כי יש סיבות רבות ומגוונות לסתימות באסלה, אין למהר ולשפוך חומר ייעודי לפתיחת הסתימה מאחר ויש לאבחן את הבעיה, ובהתאם לכך להציע את הטיפול והפתרון הנכון היעיל ביותר. לעתים, סתימה באסלה נגרמת כתוצאה מהצטברות אבנית ושומנים, מוצרי היגיינה או בגלל סתימה קשה בצנרת של הבניין. לכל בעיה יש להתאים את הפתרון הנכון והמתאים, רק אינסטלטור מומחה יכול לעשות זאת, לכן אין לוותר על איש מקצוע וכך זוכים לטיפול יסודי בבעיה ולמניעת סתימות נוספות לתקופה ארוכה.