נתניהו יאפשר לח"כים לעלות להר הבית

במכתב לשר הביטחון וליו"ר הכנסת הודיע ראש הממשלה כי כל אחד מחברי הכנסת יוכל לעלות להר הבית פעם ברבעון

ערוץ 7 , כ' בתמוז תשע"ח

הח"כים חוזרים. הר הבית
הח"כים חוזרים. הר הבית
צילום: Hadas Parush/Flash90

אחרי יותר משנתיים שבהן נאסר על חברי הכנסת לעלות להר הבית, ראש הממשלה נתניהו הורה על שינוי המדיניות בנושא.

בחדשות 2 דווח הערב (שלישי) כי במכתב ליו״ר הכנסת ולשר הביטחון הודיע נתניהו כי כל ח"כ יוכל לעלות להר אחת לרבעון.

שרת התרבות מירי רגב מסרה בתגובה, "‏מברכת את ראש הממשלה על החלטתו לחדש את עליית חברי הכנסת להר הבית - המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. ‏גם לנבחרי ציבור להם דעות ואמונות, עומדת הזכות לבקר במקומות בהם הם מאמינים".

יו"ר האיחוד הלאומי השר אורי אריאל מסר בתגובה להחלטת ראש הממשלה, "הר הבית צריך להיות פתוח לתפילה ליהודים במשך כל ימות השנה כולל לנבחרי הציבור. המוסלמים אינם בעלי הבית על ההר ואסור לנו להשלים עם האיומים והאלימות שגורמים למגבלות בעלייה להר הבית. אני קורא לראש הממשלה לפתוח את הר הבית לתפילות יהודים ללא תנאים לכל החפצים בכך".

ח"כ גליק, יו"ר השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית, בירך את נתניהו "שהפסיק את האיסור הבלתי חוקי ובלתי הגיוני", כהגדרתו על עליית ח''כים להר הבית, וקרא לו "להשלים את השינוי המבורך ולאפשר לחברי כנסת לעלות בכל עת להר הבית כפי שזכאי לכך כל אזרח או תייר".

"הר הבית הוא מקומם של כל אלו שרוצים להתייחד עם ריבון העולמים ואינו מקומם של המתסיסים, האלימים והטרוריסטים", הוסיף גליק.

במטה ארגוני המקדש מברכים גם כן על החזרת חברי הכנסת להר הבית. "ביום בו אנו מציינים שנה לפיגוע ונפילת השוטרים בהר הבית, זוהי בשורה חשובה, שמסמנת את הכיוון החיובי בדרך לשיבת המקדש", אומר אסף פריד, דובר המטה המשותף של אירגוני המקדש.

ח"כ חנין זועבי תקפה את החלטת ראש הממשלה נתניהו. "אל אקסה מתחם קדוש וחשוב לדת המוסלמית. נתניהו לא יגיד למוסלמים, ח"כים ואחרים מתי להכנס ומתי להתפלל. למי שאינו מוסלמי, אין מה לחפש במקום", אמרה זועבי.

לדבריה, "נתניהו מעוניין להוביל להתלקחות על מנת לברוח מהתיקים הפליליים ואיום פירוק הקואליציה. מדובר במעשה טיפשי ובלתי מוסרי. אך לא מפתיע. השאלה היא אם ליתר הפוליטיקאים די שכל לא להיגרר. תעזבו את המסגדים, מדובר בשטח כבוש לא לכם".

אריאל קלנר, יו"ר פורום דרור בליכוד, בירך את ראש הממשלה על החלטתו ואמר כי ״חברי הכנסת הם נציגי הריבונות הישראלית המובהקים ביותר ולכן הם הראשונים שצריכים לעלות. דווקא בימים אלה של בין המצרים, בהם מבכה עם ישראל את חורבן בית מקדשו ותחילת הגלות, מקבל הדבר משנה חשיבות.

״אנו מקווים שזוהי ההתחלה של שינוי גדול במצב הבלתי נסבל, בו יהודים מופלים לרעה רק כי הם יהודים בלב ירושלים. אנו מחזקים את כל פעילי הר הבית והעוסקים במלאכה החשובה. בלעדיהם ובלעדי ההתמדה שלהם, דבר לא היה קורה. יחד עם זאת, אנו מצפים שעלייתם של חברי הכנסת תהיה חופשית לגמרי ולא מוגבלת", הוסיף.