הרבנות: תעודות הסמכה למשגיחות כשרות

"מעל 80% מהמשגיחים מוסמכים על ידי הרבנות", סיפר מנכ"ל הרבנות והוסיף כי במסגרת המתווה יועסקו רק משגיחי ומשגיחות כשרות מוסמכים

חיים לב , כ' בתמוז תשע"ח

הרב משה דגן
הרב משה דגן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת התכנסה היום (ג') לדיון מהיר בעקבות ביקורתו של מבקר המדינה בנוגע למערך הכשרות.

אין מדובר בדיון ראשון בנושא אלא בדיון מעקב לבקשת חברי כנסת מהאופוזיציה שביקשו את הבעיות במערכות הכשרות וברבנות על רקע הדו"ח שהגיש מבקר המדינה בעבר בנושא.

במהלך הדיון התפתח ויכוח בין חברי הכנסת סביב הטענה לפיה הרבנות היא מונופול הממומן על ידי המדינה.

חבר הכנסת אלעזר שטרן תקף את הרבנות ואמר כי לא ניתן לסמוך על מערך הכשרות ודרש להפריט את מערכת הכשרות ולקצץ במספר משגיחי הכשרות.

מנכ"ל הרבנות הראשית הרב משה דגן הסביר בוועדה כי הרבנות הראשית החליטה כי העסקת המשגיחים באמצעות המועצות הדתיות זה הפתרון הראוי והטוב אך בשל עמדת המדינה ומשרד האוצר שלא להרחיב את המגזר הציבורי לא ניתן היה ללכת בדרך הזו.

בדבריו אמר המנכ"ל "יש לזכור שאי אפשר לבוא בטענות בכל סוגיה כלפי הרבנות הראשית, מאחר והיא חלק ממבנה הממשלה והיא תלויה בגופי ממשלה נוספים לדוגמה משרד המשפטים ומשרד האוצר".

לעניין הסמכת המשגיחים אמר מנכ"ל הרבנות הראשית כי "למעלה משמונים אחוזים מהמשגיחים הינם מוסמכים על ידי הרבנות, רק לאחרונה חתמתי על מספר תעודות הסמכה למשגיחות כשרות".

בתוך דבריו התייחס המנכ"ל לפרשית יקבי ברקן, "בעניין פרשת יקבי ברקן – הרבנות מוחה על ההכללות שנעשו שם והאמירות היו לא ראויות וטוב היה שלא ייאמרו ולא יישמעו״.