שוטרים היכו יוצאי אתיופיה ללא סיבה

בחור ובחורה יוצאי אתיופיה הותקפו על ידי שוטרים ללא כל הצדקה. נרשמה הערה פיקודית לתחנת המשטרה.

רעות הדר , כ"א בתמוז תשע"ח

השופט בדימוס דוד רוזן
השופט בדימוס דוד רוזן
צילום: Motti Kimchi/POOL/Flash90

בחור ובחורה, יוצאי אתיופיה, שפנו למשטרה לאחר שאחד מהם הותקף על ידי מאבטח במועדון אליו יצאו לבלות, הושפלו, הוכו ועוכבו לחקירה במשטרה, ובהמשך אף נפתחו נגדם תיקים פליליים בחשד להפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

לאחר שבמשך למעלה משנה וחצי לא התקבלה כל החלטה בעניינם, השניים התלוננו לנציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן.

לאחר בדיקה קבע הנציב כי תלונתם מוצדקת, ובהמשך לכך הוחלט במשטרה על סגירת התיק נגד השניים, ואף הועברה בעניין הערה פיקודית מצד אגף החקירות והמודיעין של משטרת ישראל לתחנת המשטרה ששוטריה היו מעורבים בפרשה.

מדובר במקרה שהתרחש לפני למעלה משנתיים. בחור צעיר, בוגר מכינה קדם צבאית (וכיום חייל קרבי בצנחנים) וחיילת בשירות סדיר, שניהם יוצאי אתיופיה, בילו במועדון בצפון הארץ, כשבשלב מסוים תקף המאבטח שעבד במקום את הבחור.

הבחור התקשר למשטרה, אולם כשהשוטרים הגיעו למקום והוא ביקש להראות להם מי תקף אותו, השוטרים גיחכו ועזבו את המקום. הבחור התקשר שוב ושוב למשטרה, ורק בשיחתו הרביעית נשלחה שוב ניידת למקום. אולם כשהבחור הבין שאין בכוונת השוטרים לטפל בתלונתו הוא ביקש לבטל את התלונה ולעזוב את המקום.

בשלב זה השוטרים דלקו אחריו, הכו אותו, אזקו אותו והובילו אותו לתחנת המשטרה. חברתו של הבחור, שניסתה לסייע לו, נאזקה אף היא ונעצרה למהלך הלילה. זאת ועוד, נגד השניים כאמור נפתחו תיקים פליליים בחשד להפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

בתלונה שהוגשה לנציבות טענה עורכת דינם של השניים כי על אף שבתיק החקירה קיימות ראיות המעידות כי מרשיה לא ביצעו כל עבירה וכי יש לסגור את התיקים בעניינם, במשך למעלה משנה וחצי לא נתקבלה כל החלטה בנושא.

הנציב רוזן בדק את התלונה ומצא אותה מוצדקת, וציין בהחלטתו בין היתר כי "לא ניתן להסכין עם המתנה ארוכה שכזו. מדובר בשני צעירים נורמטיביים, יוצאי העדה האתיופית, שהושפלו על ידי שוטרים, הבחור אף הוכה על ידי השוטרים, ובסופו של יום גם נאזקו כאחרוני העבריינים, הכל בכל, לאחר שההינו להתלונן נגד "שומרי הסף" במועדון, שאמור היה להיות פתוח לכלל הציבור".

לאחר פניית הנציב למשטרה ובמהלך בירור התלונה, הוחלט במשטרה על סגירת התיק נגד השניים , ועילת הסגירה שונתה בעניינו של הבחור מ'חוסר עניין לציבור' ל'היעדר אשמה פלילית'. בנוסף, לאחר שהתברר כי השיהוי הממושך בטיפול בתיק היה ללא הצדקה, הועברה בעניין הערה פיקודית מצד אגף החקירות והמודיעין לתחנת המשטרה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר באירוע חריג שהתרחש לפני כשנתיים, במסגרתו עפ"י החשד אדם אשר היה שרוי בגילופין הותקף בידי מאבטח במועדון ועם הגעת ניידת משטרה, איים וגידף את השוטרים וכן סירב לעיכוב יחד עם חברתו ולפיכך הובא לחקירה בתחנת המשטרה, בסיומה שוחרר.
לציין, כי האירוע נחקר ותוצריו נבחנו ע"י מספר גורמים במשטרה ומחוצה לה, ובהתאם הוחלט במשטרה שלא להמשיך בהליך הפלילי נגדו והתיק נסגר. בהמשך בהתאם לבחינה מקצועית מחודשת, הוחלט לשנות את סיווג סגירת התיק ל חוסר אשמה פלילית".

"משטרת ישראל מעניקה שרותי משטרה לכל אזרחי המדינה באופן הוגן ושוויוני. בהיותה של המשטרה תמונת ראי של החברה הישראלית, נמנים על שורותיה כ-1,000 שוטרים ושוטרות בני העדה האתיופית (אחוז גבוה בהרבה משיעורם באוכלוסייה), מתוכם עשרות קצינים בתפקדי ליבה וקצינים בכירים.
נזכיר כי במסגרת עבודה מעמיקה שנעשתה בשנים האחרונות, יזמה המשטרה תכנית פעולה הנותנת מענה נכון לסוגיית שיטור היתר, קידמה מהלכי מניעה והסברה הכל תוך דיאלוג מול מנהיגים ונציגים בקהילה", נמסר עוד מהמשטרה.

"לצד אכיפה של החוק וביצוע המשימות הרבות המוטלות על כתפיה של משטרת ישראל, אנו נמשיך לפעול במרץ יחד עם נציגי הקהילה ויתר הגופים הרלוונטיים, ע״מ לתת את השירות המיטבי המותאם לצרכיהם של כלל אזרחי ישראל, בהם גם יוצאי אתיופיה", לשון התגובה.