דקירת האחות: עצרת מחאה בהדסה

עשרות אנשי צוות רפואי הפגינו בבתי החולים הדסה עין כרם ובהר הצופים בירושלים, במחאה על האלימות במערכת הבריאות.

ערוץ 7 , כ"א בתמוז תשע"ח

עצרת מחאה בהדסה
עצרת מחאה בהדסה
צילום: דוברות הדסה

עשרות אחיות, אחים, עובדי המרכז הרפואי והנהלתו, השתתפו הבוקר (רביעי) בעצרות המחאה בבתי החולים הדסה עין כרם ובהר הצופים בירושלים, בעקבות דקירת האחות בבית החולים שמואל הרופא בבאר יעקב.

האחות מאושפזת בבית החולים אסף הרופא ומצבה מוגדר בינוני ויציב. המשטרה עצרה חשוד במעשה, מבקש מקלט כבן 30 מאריתריאה, והוא נחקר.

מנהל בית החולים הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס פתח את האירוע באומרו כי "שוב, לצערי, אנו נאלצים לפתוח בוקר בעצרת מחאה ולהתמודד עם העובדה שאנשי צוות רפואי או סיעודי נפגעים במהלך העבודה שלהם".

"אנחנו כולנו, אחיות, עובדים ורופאים -שכולם מיוצגים פה, נשבענו שבועה לטפל בכל אדם באשר הוא. אבל כאשר אותו אדם פוגע בנו, אז אנחנו צריכים לדרוש מהמדינה שהיא תעשה הכל על מנת להגן עלינו, ויתרה מכך לבקש מכל אזרח או כל משפחה להבין שכאשר קרוב שלה נוהג באלימות כלפינו, הרי שנחצה קו אדום. אני מקווה שזו הפעם האחרונה שבה אנו צריכים להיפגש באירוע שכזה. אני מבקש שנעמוד כעת שקטים ודוממים 30 שניות כאות מחאה משותפת".

ד"ר רלי אלון, סמנכ"ל הסיעוד בבתי החולים של הדסה, אמרה בעצרת: "זהו בוקר עצוב נוסף, בו אנו זועקים לאפס סובלנות לאלימות. לא ייתכן שצוותים המגיעים לעבודה יחושו כמו בשדה קרב. הוכשרנו לטפל במטופלים, זו הסיבה שאנו מגיעים לכאן, למענם, לובשים את מדי בית החולים".

"לא ייתכן שאחות – טובה קררו ז"ל נרצחת על ידי מטופל, ואחות אחרת נדקרת על ידי מטופל שלוקח את החוק לידיים כי לדעתו לא קיבל טיפול מיטבי. לפני מספר חודשים הוקמה וועדה בראשותו של פרופ' מור יוסף, מי שניהל בעבר את בית החולים. הוועדה המליצה על מספר צעדים וביניהם הגברת האכיפה, לייצר חוק שבא להגן עלינו. האם צריך להגן עלינו כשבאים לעבודה? החברה בישראל אלימה, ו-3000 מקרי אלימות בשנה ברחבי ישראל מוכיחים זאת. אני פונה מכאן לכנסת, תכבדו את הצעדים עליהן הומלץ. אני מחויבת לצוות העובדים של בית החולים ואני אעשה הכל למען הגנה על ביטחונם", אמרה.

חברת הכנסת מירב מיכאלי אשר השתתפה בעצרת בעין כרם, בעצמה בת לאחות סיעודית, פנתה אל הקהל באומרה כי "אני יודעת שאתם, אתן, לא סתם עובדים. זהו הייעוד שלכם. זו השליחות שלכם. בחרתם במקצוע בו מטפלים באנשים במצוקה ומצילים את חייהם על בסיס יומיומי, ואז מוצאים את עצמיכם כשהחיים שלכם מופקרים. זה דבר בלתי נסבל. זה לא יכול להיות.

"הבעיה הכי גדולה היא מחסור בכוח אדם במערכת הבריאות שלנו, אין מספיק צוותים לטפל בציבור הרב הזקוק לטיפול. אתן, אתם מחזיקים את הקו הראשון של הבריאות בישראל והראשונות ראשונים לשלם את המחיר. הממשלה חייבת להבין שהדיבורים הגדולים על בטחון, אין להם שום משמעות אם לא ניתן להעניק בטחון לצוותים בבתי החולים. מערכת הבריאות היא אחד המשאבים הכי מדהימים של מדינת ישראל. אנחנו מחויבות ומחויבים לשמור עליה ואני קוראת לממשלה להתעשת ולעשות זאת לאלתר", הוסיפה מיכאלי.