כחומר ביד היוצר: עיצוב מטבחים

הכללים המחייבים העומדים בבסיס עיצוב מטבחים הם לרוב קלים ליישום וניתן להתאים אותם באופן מיטבי ומושלם לעיצוב הכללי של הבית.

, כ"א בתמוז תשע"ח

מטבחים
מטבחים
צילום: יח"צ

כידוע, לכל בית יש אווירה ששולטת בו- אווירה סגנונית, עיצובית, משפחתית. לא לחינם שוקדים מעצבי פנים ואדריכלים רבות על מחשבה מעמיקה בכל קביעה של מרכיב עיצובי ובכל שיקול דעת הנגע להחלטה של אלמנט סגנוני. הדרישה היחידה הקבועה והמשותפת היא להתאים את המטבח לסגנון הבית הכללי ולקו העיצובי השולט בו. קו עיצובי שיתאים לכל דיירי הבית, קו עיצובי שידגיש מצד אחד את האופי הפרקטי- שימושי של המטבח, כשכל שיקול והחלטה שנלקחים מהווים חלק מהותי בחשיבה מוקפדת לגבי שימוש באביזרים שונים, חומרי גלם עמידים ומותאמים, החלטה על סגנון מוצרי החשמל ושילובם ועוד, אך מצן הצד האחר- חשוב ביותר שהמטבח שנחשב לב הבית, אזור ההתכנסות והאכילה המרכזי של בני המשפחה במשך כל ימות השבוע- יהווה חלק אינטגרלי בעל סגנון תואם והרמוני עם עיצוב הבית כולו.

שילוב מחושב- המטבח כלב עיצובי של הבית כולו- רבים אינם מוכנים כלל להתחיל את מלאכת עיצוב המטבח ללא הדמיית ממוחשבת של סביבת הבית כולה. מדוע? משום שהמטבח כאחד הרהיטים- הפריטים היקרים והמובהקים ביותר בבית- חייב להלום באופן סגנוני את אווירת הבית כולו. לא ייתכן, מן הסתם, לעצב מטבח מרשים ומודרני, בעל אלמנטים יוקרתיים ואלגנטיים במיוחד בבית שרובו ככולו עומד על בסיס מיטבי של תחושה כפרית המלווה בחמימות, רוגע ומשפחתיות.

כך באותה מידה- לא ניתן כלל לדמיין הרמוניה ביישום מטבח בעל חזות כפרית- שימוש נרחב בעץ טבעי, חומרי גלם שלווים המדגישים חזרה לטבע ולמקורות, תחושת נוסטלגיה וקסם מן העבר בבית שרוב הסגנון שלו מהווה קפיצה לעתיד- שכלולי טכנולוגיה ואביזרי יוקרה ומודרניזציה.

אלמנטים סגנוניים בעת עיצוב המטבח- אז על אילו אלמנטים חושבים מעצבי המטבחים בעת עיצוב מטבח חדש? מלבד המרכיבים הטבעיים של ארונות הטבח- גודלם והמראה הייחודי שלהם, מעבר לחשיבה על שילוב הכרחי של מכשירי חשמל – יש חשיבות ניכרת בעבודתו של מעצב המטבחים גם להחלטות שמעבר- בבחינת מה שרואים עכשיו... לא בטוח שנראה בעתיד...

בעת עיצוב מטבחים חייב המתכן לקחת בחשבון- את שילובו של אי גדול ומרכזי המשמש משטח עבודה ומקום אכילה או לחלופין את שילובה של מערכת שולחנית שכוללת- שולחן ומספר כסאות ישיבה, כמו כן חייב המתכנן לחשוב על החדרת אור טבעי למטבח או לחלופין על התקנת גופי תאורה הולמים ותואמים לטובת משטחי העבודה ושאר מרכיבי המטבח השלם.