תפקיד שופטים לא מתמצה ביישוב סכסוכים

נשיאת בית המשפט העליון אומרת כי לשופטים ניתנה הזדמנות ל'תיקון עולם' - "כדי שיהיה מקום טוב יותר וצודק יותר".

ערוץ 7 , כ"א בתמוז תשע"ח

אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון
אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון
צילום: מירי צחי/TPS

פרס 'קרן בראשית' למפעל חיים הוענק הערב (רביעי) לשופטת בית המשפט העליון בארצות-הברית, השופטת רות ביידר גינזבורג.

הפרס ניתן לשופטת על ידי נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרון ברק ונטלו בו חלק במעמד נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, נשיאי בית המשפט העליון בדימוס, השופטים מאיר שמגר, אהרן ברק, דורית ביניש, אשר גרוניס ומרים נאור וכן שופטי העליון המכהנים.

בדברי הברכה שנשאה בטקס ציינה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, כי פרס "קרן בראשית" למפעל חיים מוענק לדמויות בולטות בעולם היהודי המשמשות מקור השראה בשל מסירותם לקהילה היהודית ולערכים יהודיים. הנשיאה ציינה כי השופטת ביידר גינזבורג היא התגלמותו של הפרס הזה בשל אישיותה המיוחדת והישגיה המקצועיים יוצאי הדופן".

עוד אמרה הנשיאה חיות כי בעבר נהגה השופטת ביידר גינזבורג לספר שבשלב מוקדם של הקריירה המקצועית שלה ניצבו בפניה שלושה 'מכשולים': היותה יהודיה, היותה אישה, והיותה אם. "כך בתחילת דרכה המקצועית היא התקשתה למצוא מקום עבודה בשל היותה מטופלת בתינוקת, וזאת למרות הישגיה האקדמיים הבולטים וההמלצות המעולות שקיבלה. וכשהצליחה למצוא מקום עבודה קיבלה משכורת נמוכה מעמיתיה הגברים. כיהודייה, כך סיפרה, חוותה אנטישמיות והרגישה כאאוטסיידרית. ולמרות הכל, מסלול חייה מלמד כי היותה יהודיה, אישה ואם לא מנע ממנה להצטיין מבחינה מקצועית. להיפך: כמי שחוותה בחייה קיפוח, אפליה ואי-צדק היה בכך כדי לתרום לעיצוב אישיותה המיוחדת ולכך שצמחה להיות משפטנית דגולה ומוערכת בעולם כולו".

הנשיאה חיות הוסיפה וציינה כי "תפקידם של שופטים גדולים אינו מתמצה רק ביישוב סכסוכים - ניתנה להם הזדמנות לעשות למען מה שידוע ביהדות כ'תיקון עולם', על מנת שהעולם שבו אנו חיים יהיה טוב יותר וצודק יותר. השופטת ביידר גינזבורג מחויבת מאוד למטרה חשובה זו והיא אף התייחסה לכך בהזדמנויות קודמות באומרה כי "קיים קשר עתיק יומין בין צדק חברתי למסורת היהודית", וכי תיקון עולם הוא "החובה לשפר את העולם בקפידה ובהתמדה, ולעשות כל שביכולתנו להפוך את הקהילות שלנו, את האומה שלנו ואת היקום שלנו לאנושיים, הוגנים וצודקים יותר".

השופטת ביידר גינזבורג מכהנת בבית המשפט העליון בארצות-הברית משנת 1993. בין השנים 1980 עד 1993 כיהנה כשופטת בית המשפט הפדרלי לערעורים במחוז קולומביה. עד למינויה לכס השיפוט ניהלה קריירה אקדמית מרשימה באוניברסיטאות המובילות ביותר בארצות-הברית. היא נחשבת על ידי רבים כאחת השופטות היהודיות הבולטות והחשובות בעולם כולו וזאת בזכות עבודתה המשפטית פורצת הדרך בתחום זכויות האזרח וזכויות הנשים.