החובש המסור הלך לעולמו

אלי כהן שנפצע קשה כשלחם בשנת 1974 במבצע חילוץ בני הערובה במעלות ולאחר מכן שימש כחובש רפואת חירום במד"א, הלך לעולמו בגיל 63.

אורלי הררי , כ"א בתמוז תשע"ח

אמבולנס
אמבולנס
צילום: דוברות מד"א

חובש רפואת חירום במד"א, אלי כהן ז"ל, הלך לעולמו כשהוא בן 63. הוא הותיר אחריו שלושה ילדים.

אלי, תושב חיפה, החל את דרכו במד"א כמתנדב נוער בתחנת לוד. על אף מגבלותיו כתוצאה מפציעת ירי קשה בשנת 1974 במהלך הפריצה לחילוץ בני הערובה באסון מעלות, החל אלי את עבודתו כחובש רפואת חירום ונהג באמבולנס ובניידות טיפול נמרץ בתחנת מד"א בלוד.

בספטמבר 1989 עבר לתחנת מד"א בקריות ובהמשך עבר לתחנת חיפה, שם עבד עד לאחרונה. משנת 1998 שימש אלי ז"ל כחובש במוקד 101 של מד"א וכקצין משמרת וכן, היה חבר ועד העובדים המרחבי והארצי של מגן דוד אדום.

בזמן מלחמת לבנון השנייה הקדיש אלי את רוב זמנו למגן דוד אדום, וראה בעיסוקו עבודת קודש למען מד"א ולמען תושבי אזור הכרמל שנזקקו לעזרה רבה. בשנת 2006 נבחר אלי לעובד מצטיין של מגן דוד אדום במרחב כרמל. בהמלצה עליו להצטיינות נכתב "אלי התבלט בפעילותו למען כלל עובדי מד"א. במסירות, בנאמנות ובהשקעה רבה דאג תמיד לעזור לזולת ולסייע לכל נזקק הן בשעות העבודה והן בשעות הפנאי שלו".

חובש בכיר במד"א גונן יוחאי, שהיה האחראי על המוקד במרחב כרמל של מד"א כשאלי ז"ל נקלט לעבודה במוקד, סיפר כי "הוא היה איש מדהים. תמיד נתן יד בכל מקום שרק יכל. במשך 30 שנות היכרותנו תמיד היה נכון לתרום למען הסביבה בכל מובן שהוא. אלי שהיה נעים הליכות ונעים לבריות היה גם איש מקצוע מהמעלה הראשונה״

חובש בכיר במד"א אלי מצנר, עובד מד"א בתחנת אילת שהכיר את אלי כהן ז"ל במשך שנים רבות, סיפר: "בעבר עבדתי בתחנת מד"א בקריות ושם הכרתי את אלי ז"ל שעבורי היה ביטוי לחברות אמת. למרות המרחק הגאוגרפי הרב שהיה ביננו שמרנו על קשר חם, אלי תמיד שם את המשפחה והחברים שלו במקום הראשון, תמך וסייע בכל הזדמנות וחשב על האחר לפני שחשב על עצמו. לאלי היה לב ענק ובלב שלי יש חור. אלי חברי הטוב כבר חסר לי".

סגן מנהל מרחב כרמל במד"א, ארז גלר, סיפר "הכרתי את אלי כהן ז"ל במשך שנים כחובש וכקצין משמרת במוקד המבצעים של המרחב. אלי היה מסור מאוד ואהב מאוד את מד"א שהפך מהר מאוד לבית השני שלו, אהב לעזור לכולם, לטייל בארץ ולצלם. אלי הותיר אחריו חלל משמעותי, הוא יחסר לכולם ולי באופן אישי. אנחנו מחבקים את המשפחה ונמשיך ללוות אותם, הם חלק ממשפחת מד"א״.

כהן ז"ל נפטר ביום חמישי האחרון בבית החולים רמב"ם שבחיפה לאחר מחלה ארוכה. הלוויתו נערכה בבית העלמין בחיפה שם ליוו אותו בדרכו האחרונה רבים מבני משפחתו וחבריו במד"א שחלקו לו כבוד אחרון.

מנכ"ל מד"א, אלי בין, סיפר כי "את אלי כהן ז"ל הכרתי באופן אישי והייתה ביננו ידידות רבת שנים. אלי ז"ל החל את התנדבותו במד"א כבר בשנת 1971 ובשנת 1974 בזמן שירותו הצבאי כלוחם אמיץ בגולני השתתף במבצע חילוץ התלמידים שנלקחו כבני הערובה בפיגוע טרור במעלות. במהלך הקרב נפצע אלי ז"ל באורח קשה ולמרות פציעתו, לאחר זמן קצר המשיך את פעילותו בהצלת חיים במד"א ואף החל לעבוד בארגון כחובש-נהג אמבולנס שטיפל בפצועים וחולים רבים שחייבים לו את חייהם.

ת״ כחבר בוועד העובדים אלי ז"ל עשה מאמצים רבים ופעל למען רווחת העובדים במסירות ובהתמדה. בית מד"א, העובדים, המתנדבים והנהלת הארגון מחבקים ברגעים קשים אלו את המשפחה, וכואבים את לכתו בטרם עת. יהי זכרו ברוך״, הוסיף בין.