"רוצים שהחרדים ירגישו שהכריעו אותם"

ח"כ גליק בביקורת חריפה על ועדת חוק הגיוס: מעדיפים שחרדי יהיה פקיד במשרד אבל ילבש מדים על פני שירות משמעותי בזק"א או בבית חולים.

חזקי ברוך , כ"ב בתמוז תשע"ח

ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גליק נגד חלק מחברי ועדת הגיוס

חבר הוועדה המיוחדת להסדרת מעמדם של תלמידי הישיבות, ח"כ יהודה גליק (הליכוד), מותח ביקורת חריפה על התנהלותם של חברי הוועדה.

"אני הבנתי שכל המטרה של חוק הגיוס היתה לדאוג שהציבור החרדי ישתלב בחברה הישראלית ויתרום את תרומתו", ציין גליק, "היה ברור לי שחרדי שירצה ללכת לשירות לאומי או אזרחי במקום לצבא זה יתקבל".

אולם לדבריו, "מסתבר שיש פה אינטרס לא של שילוב אלא של שוויון מזויף. יש פה עדיפות לשירות בצבא. מעדיפים אותם כפקידים במשרד ובתנאי שילבשו מדי צה"ל במקום שישרתו שירות משמעותי בזק"א, בבית תמחוי או בבית חולים".

"אם מדברים על שילוב חרדים אנחנו צריכים לתת באופן שווה את האופציה של שירות לאומי-אזרחי או צבאי ולא לקבוע עדיפות לשירות בצבא", טוען גליק, "האינטרס שלנו כחברה הוא לשירות משמעותי והשירות האזרחי לא פחות תורם מהתרומה בצה"ל. כולם יודעים שיש אבטלה סמויה בצה"ל אבל הם רוצים שחרדים יבזבזו שלוש שנים במדים של צה"ל".

"יש תחושה שיש פה אנשים בועדת הגיוס שרוצים שהאוכלוסיה החרדית תרגיש מוכרעת", מספר גליק, "שתרגיש שנכפה עליה להתגייס. אני אומר שהמגמה צריכה להיות ההפך. אנחנו צריכים לכתוב בחוק שאנחנו רואים בלימוד התורה חשיבות, מותר לכתוב דבר כזה. המדינה שלנו היא יהודית וצריך לאפשר לחברה החרדית לתרום או בשירות לאומי-אזרחי או בשירות צבאי. לא לתת להם תחושה של הכנעה אלא שהם חלק מכלל החברה הישראלית".

"מזמן היה צריך לעבור לצבא מקצועי", אומר גליק, "אנחנו כבר לא 600 אלף יהודים כמו לפני 70 שנה. שיטות הלחימה השתנו והגיע הזמן שכל אדם יוכל לבחור איפה הוא יכול לתרום לחברה הישראלית, עם תגמול ראוי. שהחיילים יהיו גאים שהם בצבא ההגנה לישראל. יכול להיות שלא צריך ערוץ תקשורת של הצבא או תזמורת של הצבא. כמו שיש גופים כמו המוסד, שב"כ, משטרה ומד"א שהם גופים מצוינים שעושים את העבודה בשכר הולם, כך גם הצבא יכול לפעול ולהתמסר לפעילות האחת שלשמה הוא הוקם - צבא ההגנה לישראל".