ריבלין: אני מרגיש ילד בן 79

נשיא המדינה אירח היום אירוע חגיגי להוקרת פועלם ותרומתם של אזרחים ואזרחיות בני 100, "עלינו לדאוג לקשישים שיזדקנו בכבוד וברווחה".

ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ח

ריבלין באירוע
ריבלין באירוע
צילום: מארק ניימן / לע"מ

"הבוקר אני מרגיש ילד בן 79", אמר הנשיא לעשרות בני המאה שהגיעו הבוקר לבית הנשיא, לאירוע הוקרה לפועלם לרגל שנת ה-70 למדינה.

הנשיא הוסיף בחיוך: "אני שמח להיות אתכם כאן הבוקר, אזרחי הכבוד של מדינת ישראל. הכבוד האמיתי הוא לנו".

באירוע שנערך היום (חמישי) בשיתוף משרד העבודה והרווחה נשאו דברים נשיא המדינה, שר העבודה והרווחה חיים כץ ומנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר.

"אני אופטימית, וזה הכי חשוב בחיים," אמרה דינה טירס בת 104, האורחת המבוגרת ביותר באירוע, כשנשאלה מה הסוד לחיים מאושרים.

הנשיא לחץ את ידיהם של בני המאה שביקשו לאחל לו בריאות והמשך עשייה פורייה. "אומרים שאתם בגיל הזהב אבל אתם לא רק הזהב שלנו, אתם היהלומים שלנו. אוצר בלום של ידע, של תבונה, של ניסיון חיים. כל אחד ואחת מכם פרק שלם של היסטוריה של ישראל ושל העם היהודי", אמר הנשיא למקבלי התעודה.

בין מקבלי התעודות היו יורי רודינסקי בן 101, מוותיקי הצבא האדום שלחם במלחמת העולם השנייה, שושנה עבד בת 100, שהציגה בגאווה מכתב הוקרה שקיבלה מבן גוריון על הולדת ילדה העשירי ורבים נוספים שסיפור חייהם שזור בהיסטוריה של המדינה.

"חלקכם הגיעו על כנפי נשרים, מאירופה וארצות ערב וכל רחבי העולם", אמר הנשיא והוסיף: "רק עכשיו ציינו שבעים שנה למדינה, אין זו מדינה צעירה, במקרה שלכם צריך להגיד 'רק שבעים' המדינה בטח נראית לכם צעירה מאד. חלמתם עליה, התפללתם, קיוויתם בכל מאודכם שתקום, כל אחת ואחד מכם תרם לתקומת המדינה בדרכו. כל אחד בדרכה ובדרכו שלו. ועבורכם מדינת ישראל, אף פעם לא תהיה דבר מובן מאליו."

"בעשור האחרון גדלה אוכלוסיית בני המאה במדינת ישראל בצורה משמעותית ביותר. אני בטוח שהנתונים האלה רק ילכו וישתפרו עם הזמן. אנחנו גאים בסטטיסטיקה הזו אבל אנחנו צריכים לדאוג לאנשים שמאחורי המספרים, לא רק להתגאות ולהתהדר בהם", הדגיש הנשיא ואמר: "עלינו לדאוג לקשישים במדינת ישראל שיזדקנו בכבוד וברווחה. זוהי חובה שיש בצידה זכות גדולה. חברה שלא דואגת לקשישים שלה לא ראויה להיקרא חברה. וקשישנו אינם חסרי ישע. ראינו אותם, הם מלאי חיוניות, ויחד עם זה דאגתנו כחברה צריכה להיות לאותם אלה שהקימו את החברה שלנו, שיצרו אותה. אתם דאגתם לנו, אתם דאגתם לעתיד שלנו ושל המדינה במשך עשרות שנים, עכשיו הגיע תורנו לדאוג לכם".

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר באירוע, "אוכלוסיית האזרחים הוותיקים חווה לא מעט קשיים ובראשם הבדידות לצד הקושי התפקודי. אך לצד זאת, מדובר באוכלוסייה שכבר מזמן לא נמצאת בשוליים אלא היא חלק אינטגראלי ומשפיע בחברה, שמודעת היטב לצרכיה וזכויותיה. כשר הממונה על תחום הרווחה ועל הביטוח הלאומי אני עושה ככל יכולתי על מנת שכל אזרח ותיק ימצה את זכויותיו תוך הרחבה מתמשכת של השירותים לרווחתם, כך שיוכלו להמשיך להתגורר בקהילה ולהרגיש שייכים ולא לבד. לטובת זאת במהלך השנה החולפת יזמנו והוצאנו לפועל את יישום תכנית 'יחד', המיועדת לאזרחים ותיקים מגיל 86, החיים בגפם ומטרתה להפיג את בדידותם ולהבטיח את איכות חייהם, על-ידי ביקורים קבועים של "אזרחים ותיקים צעירים". הקמנו למעלה מ-250 מועדוני מופ״ת שמספקים ארוחות ופעילויות חברה והעשרה ופתחנו מרכזי יום מרחוק – פיילוט חדשני המבוסס על טכנולוגיה מתקדמת וייחודית המחברת אזרחים וותיקים למרכזי יום מהבית. בנוסף, תגברנו את מחלקות הרווחה ברשויות ב-165 תקנים לעובדי זקנה, והוספנו עוד 40 תקנים ביחידות למניעה, טיפול בהתעללות והזנחה באזרחים ותיקים. לצד זאת, פיתחנו רשת מענים לניצולי שואה מתקציב ייעודי בסך 40 מליון ש״ח בשנה. נמשיך ונפעל כדי לאפשר לכל אזרח ותיק להזדקן בכבוד הראוי".