היסטוריה בוועדת האו"ם לזכויות אדם

ועדת המומחים של האו"ם לענייני זכויות אדם מינתה את פרופ' יובל שני לעמוד בראשה: "הועדה מקצועית, שלא כמו המועצה שהיא קרקס פוליטי".

שמעון כהן , כ"ב בתמוז תשע"ח

פרופ' יובל שני
פרופ' יובל שני
צילום: דוברות האוניברסיטה העברית

לראשונה נבחר ישראלי לתפקיד יו"ר ועדת האו"ם לזכויות אדם: פרופ' יובל שני מהפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית והמכון הישראלי לדמוקרטיה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו איתו על התפקיד ומשמעויותיו. "מדובר בגוף שקיים מאז שנות השבעים על בסיס האמנה לזכויות אזרחיות ומדיניות. מדובר בוועדת מומחים כפי שישנן באו"ם עוד כמה ועדות מומחים שממונות על יישום אמנות.

''אלו ועדות יותר מקצועיות ואולי לכן פחות שומעים עליהן, בניגוד למועצה שמורכבת ממדינות ושם זה קרקס פוליטי, כאן מדובר בגוף מקצועי שבכל שנה נתונה בודק עשרים מדינות, נפגש איתן, שומע תלונות על האופן שבו זכויות אדם מיושמות בהן ומפרסם דו"חות על מצב זכויות האדם באותן מדינות".

מוסיף פרופ' שני ומציין: "הגוף שלנו גם מוסמך לשמוע תלונות של אנשים פרטיים שטוענים שזכויות האדם שלהם נפגעו, אבל זה רק ביחס ל-116 מדינות שהסמיכו אותנו לכך. ישראל אינה כלולה ביניהם. לעומת זאת ישראל שייכת ל-171 המדינות שחברות באמנה ולכן אנחנו בודקים גם את ישראל כמו שאר החברות בכל כמה שנים". ביחס לאותן 116 מדינות יש לוועדת זכויות האדם סמכויות תפקוד של בית משפט היכול לבדוק ולהכריע בתלונות ספציפיות של אנשים ולפרסם ממצאים ממוקדים על תלונות אלה.

בדבריו מדגיש פרופ' שני כי אין קשר מוסדי בין מועצת זכויות האדם לוועדה, למעט העובדה שמדובר בשני גורמים שמתעסקים באותו תחום ולכן לעיתים המועצה עושה שימוש בהמלצות ובדו"חות של הוועדה ולעיתים הוועדה נעזרת במידע שנחשף בדיוני המועצה.

"בצד היותה קרקס פוליטי יש למועצה הרבה ועדות משנה שאוספות חומר בנושאי זכויות אדם, כך למשל הן אוספות חומר על המתרחש בסוריה, כך שלא ניתן לטעון שכל מה שקורה במועצה הוא נטול ערך, אבל צריך להגיד שחלקים גדולים מהמועצה עושים נזק לתחום הזה של זכויות האדם במישור הבינלאומי".

פרופ' שני מכהן כבר חמש שנים בוועדה כחבר מן המניין, כך שתחומי פועלה ועיסוקיה של הוועדה אינם זרים לו. לעצמו הוא שם כמטרה את שכלול יעילות פעילות הוועדה, חשיפת הפעילות שלה, הצורך לגרום למדינות לתמוך בעבודת הוועדה וכיוצא באלה.

ומה לגבי ישראל? עד כמה היא נמצאת על שולחנה של הוועדה? "כמו כל המדינות החברות באמנה, ישראל נמצאת בסבבי דיווח. השנה נתחיל בסבב הדיווח החדש של ישראל. הוועדה תחבר שאלות לישראל והיא תתבקש לדווח על מצב זכויות האדם. בפעם האחרונה שישראל הייתה על שולחן דיוני הוועדה זה היה ב-2015 והוועדה תרצה לדעת מה השתנה מאז ובאיזו מידה ישראל התמודדה עם ההמלצות של הוועדה".

כשנשאל אם יש לוועדה שיניים של ממש לאכוף את המלצותיה, מבהיר פרופ' שני כי אמנם אין לוועדה שיניים וסמכויות אכיפה, אך מאחר ומדובר בגוף בעל הערכה רבה בעולם הרי שבאופן עקיף לקביעותיה של הוועדה אודות רמת השמירה או הזלזול בזכויות אדם במדינה כזו או אחרת, יש השלכות לגבי יחסן של מדינות אחרות כלפי אותה מדינה בתחום זה של זכויות אדם.

באשר לבחירתו שלו לתפקיד, מספר פרופ' שני כי כבר התמודד לפני כשנה על הכהונה והפסיד על חודו של קול למתמודד היפני שהתמודד מולו. כעת נבחר היו"ר היפני לבית הדין בהאג ולכן פרש מראשות הוועדה ובהתמודדותו הנוכחית לא עמד מולו נציג כלשהו והוא נבחר פה אחד.