מועלם: ניסיונות טיוח והשתקה

חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) שלחה מכתב לשר גלעד ארדן בו היא מלינה על הניסיונות להשתיק את פרשת הטרדות מיניות. המכתב המלא.

ערוץ 7 , כ"ג בתמוז תשע"ח

שולי מועלם רפאלי
שולי מועלם רפאלי
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לאחרונה פורסם כי סוהרות וחיילות בשירות בתי הסוהר הוטרדו מינית על ידי אסירים בטחונים, כאשר הדבר נעשה במודע ואף בסיוע מכוון של קצינים וסוהרים בבתי הכלא.

סוהרות וחיילות נשלחו ל'משימות' באגפים מסוימים בבתי הכלא לבקשת האסירים שביצעו בהן את זממם. לפי העדויות, מפקדיהן שלחו אותן כדי לרצות את האסירים ולהשיג בתמורה שקט תעשייתי. עוד עולה כי סוהרות וחיילות שהתלוננו בפני מפקדיהן או שהעזו להתנגד ולבקש שלא להישלח 'למשימות' אל אותם אגפים , נענשו או הושפלו והופנו כלפיהן איומים ואף הערות גזעניות קשות.

לפי עדויות אלו ולפי השקט הבלתי נתפס סביב הפרשה אני תוהה האם המעורבים בפרשה פועלים באופן שיטתי לטיוח המקרים ולהקטין את רמת חומרתם. ניכר כי גם הסוהרות והחיילות עצמן איבדו אמון במפקדיהן שכן דווח גם על מקרה שבו חיילת פנתה לעזרה, לא אל מפקדיה כי אם אל מנהיג המחבלים בכלא בו היא שרתה.

בהמשך פורסמו עדויות נוספות בהן עולה כי בכירים בשירות בתי הסוהר יחד עם מפקדיהן אוסרים על הסוהרות לחשוף את המקרים וכי מתנהל ציד מכשפות מחשש שמקרים נוספים יחשפו בתקשורת. דוגמה לכך היא שיחה שבוצעה עם כתב ערוץ 20 לירן לוי, שנוהלה באופן שדובר שירות בתי הסוהר ומפקד הכלא עומדים ומאזינים לשיחה.

כמי שעוסקת רבות במאבק בהטרדות מיניות עולה כי מדובר כאן על אחת הפרשות החמורות ביותר אליהן נחשפנו .עולה הרושם הקשה כי ההטרדות המיניות הן חלק משיטת עבודה שנועדה להשיג שקט תעשייתי מצד האסירים.עולות שאלות על מעורבותם של בכירים בשב"ס בסרסור סוהרות וחיילות ובטיוח המעשים והקטנת חומרתם.

מהדיווחים עולה כי אין זה מקרה נקודתי אלא תופעה הקיימת במספר בתי כלא ביטחוניים ומי יודע האם לא בבתי כלא נוספים.

הקורבנות הן סוהרות וחיילות חלקן בגילאי 18-19, המאבדות אמון במפקדים .

אני פונה אליך בבקשה להפעיל את מלוא כובד משקלך כדי למנוע את טיוח המקרים ולאפשר ניהול חקירה תקין, אל מול הניסיונות לזהם את החקירות ולהשפיע על העדויות. בנוסף, יש לפעול במלוא חומרת הדין כלפי המעורבים בפרשה מתוך שב"ס , ובשלב הראשון השעיית כל המעורבים בפרשה הקשה הזו. מעבר לכך על שירות בתי הסוהר להעמיד באופן מיידי סיוע לאותן חיילות שנפגעו.