בפעם ה-13:
נתניהו ימנע את החזרה לצפון השומרון

בבית היהודי ובשומרון דורשים מראש הממשלה ומהשר לוין להסיר את הווטו על הצעת החוק לביטול ההתנתקות בחומש ושאנור.

עדו בן פורת , כ"ד בתמוז תשע"ח

לוין ונתניהו
לוין ונתניהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ובא כוחו בוועדת השרים לחקיקה, שר התיירות יריב לוין, צפויים למנוע גם מחר (ראשון) את ההצבעה על החוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון שהגישו יחד ח״כ שולי מועלם מהבית היהודי ודוד ביטן מהליכוד.

ב-13 השבועות האחרונים ניסתה יו״ר ועדת השרים השרה איילת שקד להעלות להצבעה את החוק אולם נתניהו באמצעות שרי הליכוד ״הפילו״ את החוק שבוע אחר שבוע.

מדי יום ראשון, מועד כינוסה של ועדת השרים לחקיקה, נשמע תירוץ אחר מכיוון ראש הממשלה, "צריך לחכות לתיאום עם האמריקנים", "זו תקופה רגישה מבחינה מדינית", "אסור להפריע למאבק בגרעין האיראני", "כדאי לחכות להעברת השגרירות".

למעשה, הצעת החוק מציעה לבטל את הסעיף המגביל את חופש התנועה של ישראלים באזורים שנעקרו בהתנתקות בצפון השומרון. מדובר באזור שנשאר כולו בשליטה ישראלית מלאה וחיילים מסתובבים בו באופן חופשי.

בחודשים האחרונים הכניסה שרת המשפטים שקד את הצעת החוק לסדר היום של ועדת השרים לחקיקה ו-12 פעמים הוריד נתניהו את הצעת החוק מסדר היום, באמצעות שר התיירות יריב לוין, שהוא סגן יו"ר הוועדה, ובעל זכות הטלת וטו על העלאת חוקים לסדר היום.

מחר זו הפעם האחרונה במושב הקיץ שבה ניתן יהיה להעלות הצעות חוק פרטיות לסדר היום של המושב.

יוזמת הצעת החוק ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה לערוץ 7 כי "מאז הגירוש לא חל שום שינוי במעמד הקרקעות והן נותרו בבעלות המדינה ובאחריות ביטחונית של צה"ל. כיוון שהחרבת יישובי צפון השומרון הייתה טעות ולא היתה שום הצדקה מדינית או ביטחונית לבצע זאת, אין שום עניין להמשיך ולמנוע חופש תנועת יהודים במרחבים הללו. חוק זה הוא שלב ראשוני ובסיסי לצורך מהלך רחב יותר והוא הקמת היישובים מחדש״.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן שדחף מאחורי הקלעים את הצעת החוק אמר כי "יש לכמה אנשים שלא פעלו כדי למנוע את הגירוש, הזדמנות לתקן זאת. מגוחך שממשלה שחרטה על דגלה את ההסתייגות מהגירוש, והרבה מהמנדטים שקיבלה ניתנו מאותה הסתייגות, מתקשה להעביר הצעת חוק שתאפשר החזרת חופש התנועה לישראלים, במקומות שנעקרו ונשארו בריבונות ישראלית. ולתקן סוף סוף את העוול המוסרי הזה.

״הדבר הזה הוא שערורייה. אנחנו מגורשי הישובים בצפון השומרון לא ננוח ולא נשקוט עד שיתוקן העוול המוסרי הזה", הוסיף דגן.