השרה שקד לערוץ 7:
"מודה לדוד ביטן, מאמינה בבית היהודי"

השרה שקד מביעה הערכה לח"כ ביטן אך מבהירה: נשארת בבית היהודי. עלינו להגיע עוצמתיים לבחירות. נמשיך במאבק לביטול ההתנתקות בשומרון.

שמעון כהן , כ"ה בתמוז תשע"ח

מאמינה במפלגה. שקד עם בנט ובן דהן
מאמינה במפלגה. שקד עם בנט ובן דהן
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחסה שרת המשפטים, איילת שקד, לשורת סוגיות על סדר היום כאשר הראשונה שבהן היא התבטאותו אתמול של ח"כ דוד ביטן, ולפיה אם היא תבחר להתמודד על מקום בפריימריס של הליכוד הרי שתזכה במקום הראשון שכן מצביעי הליכוד אוהבים ומעריכים מאוד אותה ואת פועלה.

שקד נשאלה על תחושותיה לנוכח דבריו אלה של ביטן והשיבה כי היא "מאוד אוהבת את ח"כ ביטן. הוא אדם חכם ואמיץ. אדם שאצלו בניגוד לפוליטיקאים אחרים מה שבלב זה מה שבפה. אני מודה לו, אבל ברור שאני ב'בית היהודי', אני מאמינה ב'בית היהודי' ואני חושבת שמאוד חשוב שתהיה מפלגה חזקה לימין הליכוד. ראינו ב-2009 שהבית היהודי עם שלושה מנדטים ועם תיק המדע וקיבלנו את נאום בר אילן, הקפאה ביהודה ושומרון ושחרור למעלה מאלף מחבלים. לכן חשוב מאוד 'בית יהודי' חזק, ואני
מאוד אוהבת את ח"כ ביטן. הוא אדם חכם ואמיץ. אדם שאצלו בניגוד לפוליטיקאים אחרים מה שבלב זה מה שבפה. אני מודה לו, אבל ברור שאני ב'בית היהודי'
כידוע מאוד מאמינה במפלגה הזו".

ואולי, שאלנו, הדרך היותר פשוטה למנוע נאום בר אילן נוסף היא להצטרף לליכוד, להוביל אותו ולנאום נאום אחר, אולי אפילו נאום הריבונות כמנהיגת מפלגת השלטון? שקד משיבה: "יש ראש ממשלה ויש מנהיג לליכוד וקוראים לו בנימין נתניהו. אמרתי כבר בעבר שאני חושבת שאחרי נתניהו מי שהכי מתאים להיות ראש ממשלה הוא נפתלי בנט עם הניסיון והתפיסה המדינית, ביטחונית וכלכלית שלו".

האם מדבריה אלה של שקד עולה שהיא מסתפקת במעמדה כשרה בכירה מאוד בממשלת ימין ואינה שואפת לכהונה רמה יותר, להגיע אל כס ראש הממשלה? שהרי כפי שהדברים נראים ראש ממשלה לא יגיע בשנים הקרובות מחיק 'הבית היהודי' אלא מהליכוד. השרה משיבה וחוזרת אל החשיבות שהיא מוצאת בחיזוקה של מפלגתה לקראת הבחירות הבאות: "'הבית היהודי' צריך להשיג לקראת הבחירות הבאות מספר דו ספרתי של מנדטים, אחרת או שהמפלגה תהיה באופוזיציה או שהיא תהיה חסרת השפעה, וראינו איזה דברים אפשר לעשות, כמו שעשיתי במשרד המשפטים. במשך שנים רבות היו במשרד המשפטים שרים מהימין אבל אף אחד מהם לא עשה שום דבר לשינוי המערכת. לכן אני חושבת שכל מי שבאמת אידאולוגיית הימין חשובה לו צריך לתת כוח ל'בית היהודי'. אני גם מאוד מקווה שלא יהיו כרגע בחירות. הממשלה צריכה לסיים את ימיה".

ובאשר לה עצמה ועתידה הפוליטי וההיתכנות להגיע לראשות ממשלה, אומרת שקד: "אני מסתכלת על הדבר הנכון למדינה, ומה שנכון הוא שאם ניאלץ להיגרר לבחירות באמצע השנה הבאה - ולא בנובמבר כפי שצריך להיות ואין שום סיבה שזה לא יקרה - נצטרך להגיע למפלגה עם עוצמה, חזקה, דו-ספרתית ומשמעותית בקואליציה".
מסתכלת על הדבר הנכון למדינה, ומה שנכון הוא שאם ניאלץ להיגרר לבחירות באמצע השנה הבאה - ולא בנובמבר כפי שצריך להיות ואין שום סיבה שזה לא יקרה - נצטרך להגיע למפלגה עם עוצמה, חזקה, דו-ספרתית ומשמעותית בקואליציה

באשר למגעים, אם יש או אין, עם אנשי הליכוד לגבי הצטרפות, שקד צוחקת ומשיבה בשלילה: "לא. אין דבר כזה".

סוגיה נוספת עליה התבקשה שקד להגיב היא סוגיית הסירוב של ראש הממשלה לאשר הצבעה על הצעת מפלגתה של שקד לבטל את חוק ההתנתקות מצפון השומרון. בעבר הסיבות היו רגישות מדינית או תיאומים בינלאומיים מול האיראניים. כשהיא נשאלת מה הסיבות הנוכחיות של נתניהו לסירוב היא ממליצה לנו לברר זאת איתו.

"ראש הממשלה לא מוכן שנצביע על זה. לדעתי לא יהיה זמן טוב יותר. מדובר בחרפה היסטורית שצריכה להימחק. גם כשההתנתקות קרתה בצפון השומרון לא הבינו את ההיגיון, למה עשו את זה. כזכור, זו הייתה ממשלת ליכוד עם ארבעים מנדטים. אני מאוד מקווה שאם לא היום, במושב הנוכחי, אז במושב הבא ראש הממשלה ייתן להעביר את זה".

לדבריה ההצעה נמצאת בכל שבוע על סדר היום על מנת להמתין לשעת כושר פוליטית להעברתו. "אנחנו לוחצים ככל שאנחנו יכולים. אני רואה שגם כמה משרי הליכוד הצטרפו אלינו וזה דבר מבורך. יוסי דגן מנסה מצידו ללחוץ והחוק הזה ימשיך להיות על סדר היום עד שנמצא את הרגע המתאים".

בימים האחרונים ביקרה השרה שקד את ההצהרה המשותפת של ראשי ממשלות פולין וישראל, ובשיחה עמה היא מתבקשת לשים את האצבע על הנקודה החמורה ביותר שמקוממת אותה בהצהרה הזו.

"יש שם כמה דברים חמורים", אומרת שקד. "ההצהרה הזו מדברת על פעילות הממשלה הפולנית הגולה והמחתרת הפולנית לעזרת העם היהודי, אבל ברור וידוע שזה לא תואם את המציאות. סיוע של פולנים ליהודים הייתה תופעה נדירה ופגיעה ורציחה שלהם היא שהייתה התופעה הרווחת. אסור לשנות את ההיסטוריה ואסור לתת יד לשינוי הנרטיב הזה".
ראש הממשלה לא מוכן שנצביע על זה. לדעתי לא יהיה זמן טוב יותר. מדובר בחרפה היסטורית שצריכה להימחק. גם כשההתנתקות קרתה בצפון השומרון לא הבינו את ההיגיון, למה עשו את זה.

שקד מוסיפה ומעירה כי "יש הבדל בין חוק שממשלת פולין מקבלת, מעיוות ככל שיהיה, לבין אישור של ממשלת ישראל להצהרה לא נכונה היסטורית".

ואולי לא הייתה ברירה, וכדי שמדריך ישראלי לא ייכלא בגלל שאמר את הביטוי 'מחנות ההשמדה הפולנים' ישראל נאלצה לקבל שיח מעומעם באשר למעורבות הפולנים בהשמדה? שקד משיבה ומציינת בראשית הדברים כי אכן "מחנות השמדה פולנים זה מינוח לא נכון שלא צריך להשתמש בו. זה נכון ובזה הם צודקים. צריך להגיד מחנות השמדה גרמניים או נאצים". לזאת היא מוסיפה ואומרת כי "בין זה לבין לתת תחושה שרוב העם הפולני עסק בהצלת יהודים, זה פשוט לא נכון. מעבר לזה אני לא מאמינה שיעמידו מישהו מהמדריכים לדין על דברים שייאמרו. עדיף להישאר עם חוק גרוע שמאחוריו ממשלת פולין מאשר עם הצהרה לא נכונה ששותפה לה ממשלת ישראל".

הסוגיה האחרונה לה התייחסה השרה שקד היא סוגיית חוק הגיוס והסיכוי שהוא יהיה הגורם שיקרב את מערכת הבחירות הבאה. שקד אינה מוצאת סיבה לכך. "חוק הגיוס לא קשור לסופה של הקואליציה, אלא אם כן מישהו ירצה להשתמש בו כתירוץ. הסיבה לכך היא שיש שתי אופציות - או להעביר את הנוסח המקורי עם תיקונים שהחרדים מסכימים להם, או שאם לא מגיעים להסכמות צריך לבקש דחייה מבג"ץ. אף אחת מהאופציות לא מובילות לבחירות אלא אם כן מישהי מהשותפות או ראש הממשלה ירצו להוביל לבחירות".
חוק הגיוס לא קשור לסופה של הקואליציה, אלא אם כן מישהו ירצה להשתמש בו כתירוץ. הסיבה לכך היא שיש שתי אופציות - או להעביר את הנוסח המקורי עם תיקונים שהחרדים מסכימים להם, או שאם לא מגיעים להסכמות צריך לבקש דחייה מבג"ץ. אף אחת מהאופציות לא מובילות לבחירות

באשר להתנהלותו של יאיר לפיד בהצבעה, אומרת שקד כי יש לזכור שלפיד לא באמת שינה את פני הדברים שכן החוק היה עובר גם בלעדיו. "אני מניחה שהוא עשה את השיקול שלו. אני חייבת להודות שאותי קוממה העובדה שהוא אמר דברים לא נכונים, שהחוק הזה הוא כמו החוק של 'יש עתיד'. החוק הזה שונה מאוד מהחוק שלהם".

על ההבדלים המשמעותיים ביותר בהם מציינת השרה שקד את סעיף פקיעת החוק. "בחוק של 'יש עתיד' שהם התעקשו במשך חודשים רבים שהסעיף יהיה חובת החלת גיוס ושלילת סמכותו של שר הביטחון לדחות את הגיוס, ואילו בסעיף פקיעת החוק בחוק הנוכחי נאמר שסמכותו של שר הביטחון נשארת ויש שנה שלמה לחוקק הסדר חדש. זה שינוי מאוד מהותי".

שד מוסיפה ומציינת כי "גם אני כיו"ר הוועדה וגם חברי הכנסת החרדים ניסינו במשך חודשים רבים לשכנע את יאיר לפיד ועופר שלח לאמץ את הגרסה הזו שמשרד הביטחון הביא אותה היום והם סירבו בתוקף. אני שמחה על כך שהם התפכחו".