אנחת רווחה בקהילה היהודית בפולין

שר החקלאות הפולני יאן ארדנובסקי הבטיח וקיים: הצעת החוק להגבלת השחיטה הכשרה הוסרה מסדר היום.

יוני קמפינסקי , ח' באב תשע"ח

הרב שודריך עם נשיא פולין
הרב שודריך עם נשיא פולין
צילום: ועידת רבני אירופה

הצעת החוק להגבלת השחיטה הכשרה הוסרה מסדר היום ולא תידון בפרלמנט, כך הצהיר שר החקלאות הפולני יאן ארדנובסקי במסיבת עיתונאים בגלגוו שבפולין.

השר החדש שנכנס לתפקידו לפני כשבוע התארח לפני כמה שבועות בשבת אצל רבה של פולין הרב מרדכי שודריך, חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' בקרקוב, שם הבטיח לרב כי יפעל להסרת ההצעה להגבלת השחיטה הכשרה מסדר היום והיא לא תועלה ע"י מפלגתו 'חוק ומשפט' בסיים הפולני.

כזכור, לפני כחמישה חודשים התפרסמה ידיעה ולפיה חבר מפלגתו של יאן, קששטוף צבנסקי מכין הצעת חוק שתגביל את השחיטה הכשרה. הרב שודריך נועד מיד עם נשיא פולין אנדז'יי דודה בארבע עיניים שם הצהיר דודה כי ''לפולין יש אינטרס לאומי בדרגת חשיבות עליונה לשמר את הזכויות הדתיות של הקהילה היהודית במדינה''.

במקביל קיים הרב שודריך מו"מ עם יוזם ההצעה שביקש לשמוע את עמדת הרב הראשי לפולין בכדי שהזכויות לשחיטה כשרה יישמרו.

הרב שודריך בירך את שר החקלאות על הודעתו הפומבית ואמר כי הודעתו היא בהחלט אנחת רווחה למרות שמניעי הביטול הם גם כלכליים. ''בהצעת החוק המבקשת להגביל את השחיטה הכשרה לצרכי הקהילה בלבד נכללו אלמנטים רבים שביקשו לאסור גידול בעלי חיים לשם שימוש בפרוותם.

''שני הדברים הינם קרדינליים לכלכלת פולין הגם שאין ספק שגם השיקול של השמירה על האינטרסים של אזרחי פולין היהודיים הייתה ועודנה בפני צמרת פולין'', הוסיף הרב.