תחרות דבוראים צעירים – יש דבר כזה

שלושה נערים ייצגו את ישראל בתחרות הדבוראים הצעירים שהתקיימה בצרפת מול 28 נבחרות מכל העולם. נסו אתם לחלק חלת דבש לשתיים...

שמעון כהן , כ"ה בתמוז תשע"ח

נערכים לתחרות. הדבוראים הצעירים
נערכים לתחרות. הדבוראים הצעירים
צילום: מועצת הדבש

בשבוע שעבר התקיימה בצרפת תחרות בינלאומית לדבוראים צעירים, ואליה נשלחו על ידי מועצת הדבש שלושה תלמידי כפר הנוער 'ויצו' בניר העמק על מנת לייצג את ישראל בתחרות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שרון ניר ענבר, המורה של שלושת הנציגים הישראלים שליוותה אותם בתחרות ועם איתמר שובינסקי, אחד התלמידים.

"הייתי בתחושת אופוריה. ביליתי בגן עדן למורי וילדי דבורים", אומרת שרון. "חווינו חוויה עוצמתית מעל ומעבר לכל הציפיות. התלמידים עמדו במשימה בכבוד גדול ונתנו פייט לשאר המתמודדים", היא מספרת ומציינת כי בתחרות היו עוד 27 משלחות, רובן מאירופה לצד נבחרות מהודו, קזחסטאן ומדינות בלתי מוכרות נוספות בין איסלנד לפינלנד.

על התחרות עצמה מספר איתמר שובינסקי, מהמשתתפים: יש חלק תיאורטי, אנטומיה על הדבורים ומסגרת החיים שלהן, קצת על הכוורת וכו', וישנו החלק מעשי, שהיה פחות מדינה מול מדינה אלא קבוצה מול קבוצה, חולקנו לקבוצות מעורבות של כמה מדינות, והיינו צריכים להתחרות גם בין הקבוצות וגם בתוך הקבוצות.

''בחלק המעשי מסתובבים בין תחנות. היו כמה תחנות שהיו בתוך בניינים כי אין צורך לטעום דבש באוויר הפתוח כשאפשר לעשות את זה במזגן, אבל היו גם משימות בחוץ כמו אחת המשימות שהייתה לפצל מושבת דבורים, מה שמצריך לפתוח את הכוורת, לקחת כמה חלות דבש ולהעביר אותן למקום אחר. את זה אי אפשר לעשות בפנים".

על החשש הטבעי מעקיצת דבורים משיב איתמר ברוגע ואומר: "יש לנו ציוד. כשהייתי קטן הייתי מפחד מדבורים. אחי הקטן מפחד מדבורים ובורח כך שאני מבין מאיפה מגיע הפחד, אבל אם עושים הכול כמו שצריך אז לא צריך לקרות כלום. יש גם הבדל בין זנים של דבורים, יש אגריסביות ויש פחות".

באשר לעצם התחום הלימודי והיכולת למשוך אליו תלמידים משיבה המורה, שרון ניר ענבר: "אין ספק שצריך להיות אדם משוגע לדבר ולנסות להלהיב את התלמידים, כי זה תחום שבארץ לא עושים לו כל כך יחסי ציבור. שלושת התלמידים שייצגו את המדינה מהווים חלק קטן מכיתה י' 9 שבה 38 תלמידים שלומדים לרוב תיאורטית. לומדים עם מצגות והדמיות וגיוון באמצעי הלמידה כדי לרתום את המודעות והעניין של התלמידים לנחיצות דבורת הדבש בעולם שלנו. זו דבורה שנמצאת בסכנת הכחדה ואסור לנו שזה יקרה".

באשר למיקומה של ישראל ביחס לעולם בנושא הטיפול בדבורת הדבש, אומרת ניר ענבר כי אנחנו "במקום טוב מאוד למעלה".

"כיבדו אותנו מאוד כשהגענו, גם בזכות הפיתוחים החקלאיים שלנו וגם בזכות הטכניקות שבהן אנחנו מטפלים בצורה מאוד הומאנית בדבורים. חוזק של מדינה בתחרות הזו לא נמדד בעוצמה הכלכלית שלה, אלא בדרך וההומאניות שבה מתייחסים לדבורי דבש. זכו מדינות קטנות ולא חזקות כלכלית כמו סלובקיה שיש להם נבחרת מאוד רצינית".

לפי שעה לא ברור המקום בו התברגה הנבחרת הישראלית והנתונים יתבררו במהלך היום, אם כי ידוע שבמקום הראשון ממוקמת הנבחרת הסלובנית. "אני מקווה שהתברגנו לעשירייה הראשונה", אומרת ניר ענבר.

ואיך מתייחסים החברים והמשפחה להתעסקות הלא שגרתית הזו של נער צעיר כמו איתמר? הוא משיב ומספר כי היחס הוא דווקא גאווה גדולה, וכעת, אחרי התחרות, מנסים החברים לפענח "הם לא מבינים מה לעזאזל עשינו שם שבוע". כעת נראה שהם מבינים ו"נראה לי שעכשיו הם רצים ללמוד על דבורים".