הרש"פ משתמשת בבדואים למאבק בישראל

עימות סוער בין ח"כ סמוטריץ' לעורך הדין המייצג את ערביי הכפר דיר אל אחמר. "הרשות מאיימת עליהם ומשתמשת בהם ככלי במאבק פוליטי".

ערוץ 7 , כ"ה בתמוז תשע"ח

חאן אל אחמר
חאן אל אחמר
צילום: רגבים

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ועו"ד שלמה לקר המייצג את תושבי הכפר דיר אל אחמר בעימות טלויזיוני סוער היום (ראשון) בערוץ הכנסת.

ח"כ סמוטריץ' חשף מי הם העותרים החדשים המיצגים את הכפר בעתירה לבג"ץ, "שמעתי שאלו עורכי דין מטעם הרשות הפלסטינית. צריך לומר את זה שנדע. יש הבדל גדול בין זה שעו"ד מיצג אותם מטעם עצמם או אפילו מטעם ארגונים בינלאומיים לבין הרשות הפלסטינית שהיא גוף עוין שנמצא איתנו במאבק ומנהל נגדנו מאבק מדיני".

"כשהרשות עומדת מאחורי העתירה היא משתמשת בהם. אני מבהיר שהמאבק איננו מאבק על זכויות, זה מאבק מדיני, פוליטי, גיאופוליטי על שליטה בשטח. הרש"פ משתמשת בבדואים של חאן אל אחמר", אמר סמוטריץ'.

סמוטריץ' הסביר כי בשטח שעליו נבנה הכפר מתוכננת הרחבה של כביש מספר 1 בין ירושלים לים המלח וכבר הרבה שנים הכפר הבלתי חוקי תוקע את ההרחבה ולכן אין שום אפשרות שיקבלו אישור להישאר במקום.

לדבריו, לבדואים שהתיישבו במקום הוצעה קרקע חלופית עם פיתוח, דבר שלדברי סמוטריץ' לא ניתן לאף אחר, אך הם אינם עוזבים משום שהרש"פ מאיימת עליהם.

עו"ד שלמה לקר התייחס לפסק הדין של בג"ץ שקבע כי ניתן להרוס את המבנים בכפר הבלתי החוקי וכינה את הפסיקה, "פסק דין שהוא פשע מלחמה".

עו"ד לקר דחה את טענתו של ח"כ סמוטריץ' בדבר החלופות שהוצעו לתושבי הכפר ואמר כי החלופות הן פיקטיביות. לקר המשיך וכינה "פייק ניוז" את הטענה כי הכפר נמצא על תוואי הכביש המתוכנן.

לקר אמר כי לדעתו אין מדובר בבקשה להרוס בגלל הליכי תכנון או אישורי בנייה אלא מטעמים פוליטיים ו"התעמרות קשה מאוד באוכולוסיה חלשה שפוגעת במדינת ישראל", כלשונו.

לקר הציע לתושבי כפר אדומים להתחבר לאנשי הכפר, "אם הייתי תושב המקום הייתי עושה בדיוק ההפך, הייתי מחבק את האנשים האלה. מדובר בסה"כ ב-180 אנשים וילדים שאפשר היה ליצור איתם קשר, ללמד אותם עברית, ללמוד ערבית".