אהוד ברק נגד אקוניס: שיא חדש לטמטום

שר המדע סירב לחתום על המינוי של פרופ' יעל אמיתי כי חתמה על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת ביו"ש.

ערוץ 7 , כ"ה בתמוז תשע"ח

אופיר אקוניס
אופיר אקוניס
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק תוקף בחריפות את שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס (הליכוד) שמנע את מינויה של פרופ' יעל אמיתי, אחת מחוקרות המוח המובילות בישראל, לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית.

על פי הדיווח בעיתון ''הארץ'', אקוניס קיבל את ההחלטה לאור העובדה שפרופ' אמיתי חתמה בשנת 2005 על עצומת תמיכה בחיילים המסרבים לשרת מעבר ביהודה ושומרון.

אהוד ברק הגיב בזעם, ''שיא חדש לטמטום ועיוות היוצרות. שר המדע פוסל מדענית בענין מקצועי - בגלל עמדותיה הפוליטיות? השתגענו? איפה אנחנו? הכנסיה בזמן גלילאו, או ג׳ורדנו ברונו? או ב-1984 של אורוול? ממשלת בדיחה. עאלק 'שר מדע'".

ראש ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ונשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסי קלפטר, פנה לשר המדע והזהיר אותו מפני הפגיעה באינטרסים הישראליים והערבוב בין מחקר ומדע לפוליטיקה.

יועץ התקשורת של אקוניס הסביר כי השר "החליט שלא לחתום על ההמלצה למנות את הגברת אמיתי, לנציגה בקרן המחקר ישראל-גרמניה - לא בשל עמדותיה, אלא בשל העובדה שחתמה בעבר על עצומה המעודדת סרבנות לגיוס בצבא ההגנה לישראל.

''שר המדע סבור שלא ראוי שמי שמעודד סרבנות ייצג את מדינת ישראל בפורומים בינלאומיים". אקוניס גם התגאה בהחלטה בפוסט בפייסבוק שבו כתב: "תומכים בצה"ל - נאבקים בסרבנות".