פורטוגל: כנס היסטורי על יהודי המדינה

בליסבון מתקיים כנס משותף לאוניברסיטת ליסבון ואוניברסיטת בר אילן על ההיסטוריה של יהודי פורטוגל. בכנס כתבי יד שנרכשו באחרונה.

שמעון כהן , כ"ו בתמוז תשע"ח

פרופ' עמאר ועו"ד כהן
פרופ' עמאר ועו"ד כהן
צילום: אורות המגרב

בליסבון, בירת פורטוגל, מתקיים בימים אלה כנס משותף לאוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת ליסבון תחת הכותרת "יהודי פורטוגל והתפוצה היהודית ספרדית פורטוגלית".

באירוע משתתף הרב פרופסור משה עמאר מחשובי החוקרים בעולם לכתבי יד עתיקים של יהדות צפון אפריקה.

טרם צאתו לכנס נוער הרב פרופ' עמאר, מייסד עמותת 'אורות יהדות המגרב', במשרדי העמותה את מנכ"ל חברת 'פספורטוגו', עו"ד מוטי כהן, שרכש 44 כתבי יד שיצאו בהוצאה מודפסת וחלקם ישלחו לפורטוגל. בנוסף, העביר עו"ד כהן לעמותה תרומה כספית לקידום יעדיה. על תרומותיו אלה זכה לתעודת הוקרה מהעמותה.

באירוע ההוקרה לעו"ד כהן אמר הרב משה עמאר: "למעלה מ 45 שנים אנחנו עושים לילות כימים כדי לשמר, לתעד ולהנציח את היצירה הרוחנית של חכמי צפון אפריקה. העמותה זקוקה למשאבים כדי להמשיך בפעילותה ולהאדיר עוד כתבי יד לטובת הדורות הבאים. תרומתו של עו"ד מוטי כהן וחב' 'פספורטוגו' הם דוגמה חיובית למי שחפץ לסייע לתחום זה להמשיך לפעול. פעילי העמותה מברכים את עובדי חברת 'פספורטוגו' ובעליה בברכת תודה עמוקה".

עו"ד כהן אמר באירוע כי הוא מלא בתחושת הוד והדר מהמפגש עם הספרות המחקרית העכשווית והעתיקה, וכי ספרות זו היא תעודת כבוד ליהדות צפון אפריקה, "חלק מהספרים שרכשתי ישמשו כספרית עיון במשרדי 'פספורטוגו' לטובת הלקוחות שמגיעים לבחון את זכאותם לדרכון פורטוגלי כצאצאי צפון אפריקה ואגן הים התיכון", אמר וציין כי ביקש מהרב פרופ' עמאר לשמש כמומחה להיסטוריה של צאצאי צפון אפריקה בחוות דעת מקצועית הקשורה באילן יוחסין של צאצאי צפון אפריקה. פרופ' עמאר נאות לקבל את הבקשה.

עמותת 'אורות יהדות המגרב' אותה ייסד עוסקת בהצלת כתבי יד עתיקים מאז גרוש ספרד ועד ימינו של חכמי צפון אפריקה. פרופ' הרב עמאר נחשב לחוקר פורץ דרך בחקר תרבות יהדות המזרח. במרוצת השנים חיבר ותירגם למעלה משמונים כתבי יד במהדורות מודפסות לטובת חוקרים בתחומי לימוד תורני ואקדמי בחקר יהדות המזרח ולטובת הציבור הרחב.

בכל אחד מעבודות המחקר והתרגום של כתבי היד מקפיד הרב פרופ' עמאר לחבר מבוא מעמיק על תקופת הזמן של המחבר, מדברי מבוא אלו ניתן ללמוד על ההיסטוריה של הקהילה היהודית בארץ בה חי הכותב ועל הפוסקים והחכמים שחיו בדורו.