בית עלמין מרכזי חדש יוקם בשומרון

הסיכום הושג לאור הסכמה בין ראשי הרשויות בנוגע לפיתוח אזור תעשייה נחל רבה, שיכלול הן איזור תעשייה והן בית עלמין.

ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"ח

מועצת שומרון
מועצת שומרון
צילום: רועי חדי

לאחר שנים של מצוקת קבורה בשומרון, סוכם על הקמת בית עלמין שיהיה גדול פי 28 מבית העלמין הגדל ביותר המשרת כיום את תושבי מרכז ומערב השומרון – בית העלמין בברקן שכיום מלא כמעט עד אפס מקום.

בהובלת ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, וראש המנהל האזרחי, תא"ל אחוות בן חור, הושגה הסכמה בנוגע לפיתוח אזור תעשייה נחל רבה, שיכלול הן אזור תעשייה והן בית עלמין.

הסיכום הושג לאחר 20 שנים של מחלוקות בין שלושת ראשי הרשויות האחראים על האזור, מה שעיכב את פיתוחו.

"בית העלמין ייתן מענה לנושא קשה וכואב בשומרון", אומר דגן, "עד היום לצערי תושבי השומרון היו צריכים 'לבקש טובות' מרשויות סמוכות כדי לקבור את מתיהם. אם זה מבית העלמין ירקון או מבית העלמין באריאל, ששניהם משויכים לרשויות אחרות".

מפת השטח
צילום: מוא"ז שומרון

היום התקיימה הישיבה הרביעית במספר בין ראשי הרשויות: ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת אלקנה אסף מינצר, ראש מועצת אורנית שלומי לנגר, רבני הישובים, ראשי המועצות הדתיות, וראש מחלקת קבורה במשרד לשירותי דת יצחק ישי ואחרים. בישיבה סוכם על התקדמות תכנון בית העלמין, הפעלתו ועוד.

ראש מועצת אורנית שלומי לנגר אמר, "עבודה מאתגרת רוויה מכשולים מגיעה בשעה טובה לישורת האחרונה ואני יחד עם כל תושבי אורנית מתחילים להתרגש באמת עם סיום תהליך התכנון ורגע לפני הפקדת התוכנית"

בית העלמין כאמור יוקם באיזור שער השומרון (איזור תעשייה נחל רבה) וישרת את תושבי הישובים: רבבה, ברקן, קריית נטפים, יישובי גוש מערבא, ויישובי שער השומרון. בית העלמין יתפרש על פני כ-140 דונם ויהיו בו על פי ההערכות לכל הפחות 35,000 מקומות קבורה. הוא מתוכנן לספק פתרון לבעיית הקבורה ל- 25 השנים הקרובות עם אופציה ל- 25 שנים נוספות.