לימוד תורה - ערך, שירות צבאי - צורך

ח"כ אורי מקלב תקף בוועדת חוק הגיוס את הטענה שהחוק פוגע בשוויון ומצמצם אותו, והזכיר כי הזכות לשוויון איננה מעוגנת באף חוק.

חזקי ברוך , כ"ו בתמוז תשע"ח

מתנגד. ח"כ אורי מקלב
מתנגד. ח"כ אורי מקלב
צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

חבר ועדת חוק הגיוס, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) התייחס בפתח ישיבת הוועדה הבוקר (שני) לסעיף המטרה בחוק ופירט את ההשגות שלו ושל חבריו על נוסח הסעיף.

מקלב טען שהכנסת נושא "צמצום אי השוויון" לתוך סעיף המטרה של החוק איננה מקובלת על חברי הכנסת החרדים. "המילה שוויון לא נמצאת בחקיקה אפילו לא בחוק כבוד האדם וחירותו, יש כאן בעיה גם במישור העקרוני וגם המעשי, ואנחנו לא יכולים להסכים לזה שמכניסים את הסעיף הזה דווקא בחוק הזה", אמר מקלב

לדברי מקלב, "יש דווקא אי שוויון בלומדי התורה, לימוד התורה הוא ערך והצבא הוא צורך, כולנו היינו מייחלים שלא היינו צריכים צבא ובגלל הצורך יש צבא, לימוד התורה הוא ערך שעומד בפני עצמו, ולא רק זה אלא שאנחנו יודעים שקשה להגיד שהצבא הוא שוויוני, לא ניתן למקד את האי שוויון דווקא בצבא".

מקלב הסביר כי החשש הוא כי שבית המשפט יפרש את נושא "צמצום אי השוויון" לרעת הציבור החרדי, "ברגע שנקבע שהשוויון צריך להיות שוויון וכעת אתה בא לצמצם את ה'אי שוויון' את הפרשנות לעניין הזה לא אנו נעשה כאן בשולחן הזה אלא יעשו בשולחן אחר (הבג"ץ)".

בהמשך הציג מקלב התנגדות לניסוח של סעיפים נוספים. בנוגע לסעיף הסנקציות הכלכליות הסביר מקלב כי לעמדתו הפחתת התקציב צריכה להיות דווקא מאלו המחויבים בגיוס ולא מכלל לומדי התורה, כמו כן עלה נושא פקיעת החוק.

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם ביקש מנציגי משרד הביטחון והמשפטים לקיים ישיבה דחופה מול ח"כ מקלב בכדי להגיע להבנות.