אקוניס: ברק הפך למעודד סרבני גיוס?

השר אקוניס תחת מתקפת שמאל צולבת. בראיון לערוץ 7 הוא מגיב: מנאצים אותי ואת ילדיי. חוצים כל גבול. מסיתים. איפה השמאל השפוי?

שמעון כהן , כ"ו בתמוז תשע"ח

השר אופיר אקוניס
השר אופיר אקוניס
צילום: חזקי ברוך

במתקפה חריפה ובמילים בוטות מסתער ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, על שר המדע, אופיר אקוניס, שסירב למנות את פרופ' יעל אמיתי לקרן המחקר ישראל-גרמניה מאחר שזו חתמה בעבר על עצומה המעודדת סרבנות שירות ביהודה ושומרון.

ביומן ערוץ 7 מגיב השר אקוניס לדבריו של ברק ומבהיר כי על אף הלחצים המופעלים עליו, החרפות והנאצות, אין בכוונתו לשנות את עמדתו אודות פסילת מינויה של פרופ' אמיתי לתפקיד.

"אני לא מתכוון להתייחס לרדידות הציוצים של אהוד ברק בשנים האחרונות וביתר שאת בשנה האחרונה. הסגנון נבוב שלא ראוי לתגובה. השאלה היא האם ברק, שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, החייל המעוטר ביותר בצה"ל, מביע הזדהות עם סרבני גיוס או עם הקוראים לסרבנות גיוס? כי מה שהוא עושה בציוץ הזה שלו, מעבר למילים הנבובות ושפת הרחוב שהוא מביא לשיח הציבורי, בעצם בעקיפין או שלא בעקיפים הוא מעודד קריאה לסרבנות שבגינה לא אישרתי את מינויה של פרופ' אמיתי".

באשר לטענותיו של ברק ולפיהן אין לקשור בין עמדותיה הפוליטיות של פרופ' אמיתי לכהונתה המדעית אומר השר: "כשאני מאשר את המינוי שלה היא מייצגת את המדינה ובתוכה את הצבא בפורומים בינלאומיים, ובפרט בפורום הזה של קרן המחקר ישראל גרמניה. מדוע ששר בממשלה יחתום על מינוי של איש או אישה שקוראים לסרבנות בצה"ל ובכך אכיר שהתופעה הזו לגיטימית ושאני מקבל אותה, אז הנה אני אמר: אני לא מקבל אותה. הקריאה לסרבנות חמורה ופורמת את הקונצנזוס הישראלי סביב הגיוס לצה"ל והשירות בו והיא עומדת בסתירה לחוק שירות הביטחון, ומעבר לכך, היא מהווה עברה על החוק. אם הייתי ממנה אותה, הייתי אז שותף לעברה על החוק? יכול להיות שכן. לכן אני עומד על דעתי שלא למנות אותה".

"אני מצטער על הסגנון של ברק. הסגנון הזה מבייש אותו. האם איש מפלגת העבודה והחייל המעוטר ביותר שהשתתף במבצעים מהוללים רבים, האם הוא התדרדר לשמאל הקיצוני הקורא לסרבנות?", שואל השר אקוניס השב ומדגיש כי למרות הלחצים הציבוריים האדירים המופעלים עליו אין לו כל כוונה לקבל ולאשר את המינוי.

בדבריו מציין אקוניס את מתקפת הנאצות והגידופים בפניה הוא עומד הן בדף הפייסבוק שלו והן בדף הפייסבוק של העיתון 'הארץ' ובדפי שמאל אחרים. "זו גסות רוח. די לקרוא זאת כדי להבין מול מי אני עומד ומדוע אני צודק".

על המתקפות עצמן הוא אומר: "אני יכול רק להצטער על כך שאנשים שהיו בזרם המרכזי מדברים כך. תאר את רבין פרס או בן גוריון, אבני היסוד של מפלגת העבודה, מביעים הבנה כלשהי בקריצה כדי לצייץ נגד יריב פוליטי רק כדי להעליב אותי. הוא מעליב את עצמו ואת ההיסטוריה המפוארת שלו. הם מנאצים אותי ואת ילדיי. אין להם שום גבול. נחצים כל גבולות. עד כאן. הוויכוח עם ברק היה תמיד רעיוניי ולא אישי. אני מזמין להיכנס לרשתות החברתיות של השמאל הקיצוני ולקרוא בעצמכם. עיתונאים בעלי שם לכאורה, שאין לי שום כבוד אליהם, אנשים שמכתירים את עצמם כמעצבי דעת קהל מתבטאים בלשון שהיא בושה וחרפה, איזו עליבות. זו בושה לעיתונות".

ובחזרה לפרופ' אמיתי וחתימתה בעד סרבנות, השר מדגיש כי "בחתימתה פרופ' אמיתי קראה לעבירה על החוק ויש דינים מאוד ברורים ונוקשים על כך. זה לא חוק שאני כתבתי ולא אני חתמתי עליו. ניתן למצוא את החוק הזה בספר החוקים של מדינת ישראל ומה היה קורה אם הייתי מאשר את מינויה לייצג את מדינת ישראל בפורמים בינלאומיים? הייתי אז במתקפה קשה ובצדק מצידם של גורמים הרבה יותר רחבים מהגורמים שאני עכשיו תחת המתקפה שלהם".

"אדם פוליטי צריך לחיות תחת מתקפות בוטות, כמעט מסיתות, וזה מה שקורה ביממה האחרונה. הייתי שמח לראות התייצבות של גורמי ימין. אני מברך על ההתייצבות של גורמים כאלה והייתי מצפה לראות גם את השמאל השפוי מתגייס ומתייצב מול המתקפות הללו. אני מצפה מהרבה גופים וגורמים שהיא הסיתה נגדם וקראה לחיילים שלא לשרת ב"שטחים הכבושים" - ביטוי שאני לא מכיר בו אבל אני מעריך שכוונתה היא ליו"ש ורמת הגולן – הייתי מצפה שכל גופי המחנה הלאומי שתומכים בשלמותה הטריטוריאלית של ארץ ישראל להביע הזדהות או לפחות לתת כתף במאבק הציבורי הזה. יש כאן מאבק גם על דעת הקהל. סרבנות לא מתקבלת על הדעת וזו השורה התחתונה".

ומה באשר לאמירתו של ראש ור"ה, הפרופ' קלפטר, המזהיר מעירוב פוליטיקה ומדע, מה שעלול לפגוע באינטרסים הישראליים בעתיד? על כך משיב השר אקוניס וקובע כי "אין כאן שום עניין של פוליטיקה. החתימה שלי לא תהיה לא בגלל עמדותיה אלא בגלל מעשיה. העמדות שלה לא מקובלות עליי ואני משער שהיא תומכת בחלוקת ירושלים ונסיגה מוחלטת מיו"ש ואנחנו במחלוקת אידאולוגית. זה ברור, אבל אני לא פוסל אותה על רקע עמדותיה או מחשבותיה, אלא על רקע מעשיה, והמעשה הזה הוא חמור מאוד שהוא גם עבירה על החוק ועל כך אני לא מתכוון להיכנע".