פונדקאות לרווקות - כן, לא לחד מיניים

חוק הפונדקאות יתוקן אך לא ייכללו בו זוגות חד מיניים. ח"כ איציק שמולי מחה: "אני רוצה להיות אבא ולא יכול".

ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"ח

החוק אושר. ח"כ אלי אלאלוף
החוק אושר. ח"כ אלי אלאלוף
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ברוב של 8 חברי כנסת מול 4, אישרה היום (שני) ועדת העבודה, הרווחה והבריאות (בעקבות בקשה לדיון מחודש) את הצעת חוק הפונדקאות.

לפי ההצעה יורחב מעגל הנשים הזכאיות לבצע פונדקאות בישראל גם לנשים בלא בן זוג, אשר סובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן לשאת היריון.

עוד נקבע בהצעת החוק המתוקנת כי מי שנזקק לטיפולי פונדקאות יוגבל ל-5 ילדים במשפחה, ולא 2 כפי שקיים כיום.

בנוסף, נושאת ההיריון תהיה בת 22 עד 39 שנה, ולא 38 כפי שקיים כיום. עוד נקבע כי פונדקאית תוכל לבצע עד 5 לידות, כולל ילדיה הפרטיים. זאת במקום מגבלה של עד 4 לידות כיום. עם זאת, אם נושאת יכולה להיות מעורבת ב-2 תהליכי פונדקאות מקסימום.

הסתייגות ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), לפיה יש לאפשר הליכי פונדקאות גם לזוגות חד מיניים, נדחתה.

ח"כ אוחנה נשא דברים נרגשים בוועדה: "כשאני ובן זוגי רצינו להקים משפחה, נאלצנו להרחיק אלפי קילומטרים למדינה אחרת. התאומים נולדו לפני הזמן המתוכנן ולא היינו שם לצידם. הפכתי עולמות כדי למצוא יהודי שלא הכיר אותי, אשר גר בקרבת מקום, על מנת שיהיה לצידם. אני לא מתריס נגד הרבנות ונגד הדת. רק מבקש קצת אנושיות".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: "אני רוצה להיות אבא ואני לא יכול להיות אבא. כדי לעשות זאת, עלי לפנות למדינה זרה מעבר לים, לשלם 140 אלף דולר ולקוות שיהיה בסדר. חיי מלאים וגדושים, אבל תמיד יש את המרכיב החסר, שמלווה אותי לכל מקום. אנחנו מספיק טובים כדי לשרת את המדינה, אבל לא כדי להיות הורים. זה עלבון שאני לא יכול לתאר אותו. זה מצב שהוא פשוט מפלה וכואב ומלא בעלבון ולא הגון. זה לא בסדר".

היו"ר אלאלוף: "אצביע בעד החוק, אבל אני יודע שיום אחד עוד נכיר בכל זוג, כפי שצריך". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) אמרה בתגובה: "זה מעשה פחדני, עכשיו זאת המשמרת שלך".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) תקף "זהו חוק הומופובי". ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) טענה, "החוק הזה אומר לקהילה הגאה: אתם טובים כדי להתגייס וליפול בשדה הקרב, תמלאו את כל החובות, אבל זכויות – פונדקאות, אימוץ, נישואין – לא ניתן לכם. יורקים בפניהם וסוגרים להם את הדלת, ואומרים להם אתם לא שווים. 5% מחברי הכנסת כופים את רצונם ואת אמונתם על 95% ממנה ומהחברה".