השרה רגב עושה סדר בעולם הקולנוע

שרת התרבות הכריזה על הרפורמה אותה היא מבקשת לקדם בתחום הקולנוע. במקום 'קליקה' סגורה, קידום ציבורים מודרים.

רפאל לוי , כ"ו בתמוז תשע"ח

השרה רגב במסיבת העיתונאים היום
השרה רגב במסיבת העיתונאים היום
צילום: אלי סבתי

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הציגה היום (שני) במסיבת העיתונאים את מסקנות ועדת הקולנוע ואת עיקרי הרפורמה בקולנוע שיוביל משרד התרבות והספורט.

הועדה מונתה על ידי השרה רגב בעקבות תלונות יוצרים על חלוקת המשאבים, מנגנוני התמיכה והתנהלות קרנות הקולנוע. בראש הועדה עמדה ראש מנהל התרבות, גלית והבה-שאשו והיו חברים אנשי מקצוע מתחום הקולנוע, המדיניות הציבורית והמשפט.

רגב הסבירה כי תכניתה היתה מניעה מוחלטת של תקציבים מגופים הפועלים נגד המדינה, אך בעקבות התנגדות שר האוצר, משה כחלון, רוככה הרפורמה והיא תאפשר ייצוג לקהלים רבים שעד היום קופחו על ידי קרנות הקולנוע.

הרפורמה, לדברי רגב, תכלול את תיקון החוק הקיים לפי ההצעה שעלתה: כולל הקמת וגיוון במאגר הלקטורים, מתן משקל ל'חוכמת ההמונים'׳ וקידום נשים וציבורים מודרים אחרים בעולם הקולנוע.

בנוסף, ייערך שינוי המבחני התמיכה: חיזוק והעצמה של מועצת הקולנוע, תיקון הכשלים במשטר התאגידי ובמתן ייצוג הולם למגוון הקולות בחברה על מנת לשנות את המצב הקיים בו, כאשר רק כ-17 אחוזים מהנתמכים הם יוצרים מהפריפריה.

הועדה הציעה מספר פתרונות אפשריים להשגת המטרות ובהם הגדרת הפריפריה החברתית והגאוגרפית ועידודה ליצירה קולנועית על ידי קידום הפקות אזוריות ויוצרים מקומיים, גיוון בהרכב המגדרי והגאוגרפי של הלקטורים תוך טיוב עבודתם ומתן תמריצים להגבלת כהונתם, טיוב ועידוד שקיפות בעבודת הקרנות וכן הוספת תמיכה בפרויקטים ויוזמות המקדמים את הפריפריה וציבורים שונים בחברה הישראלית.

רגב אמרה במסיבת העיתונאים כי, "לאורך שנים היה כאן קשר שתיקה, שנסוב על סוגיית ה'מועדון הסגור'. התקבלו אליו מי שהיו מקובלים על מנהלי הקרנות והשותפים, כך הודרו אוכלוסיות שלמות מעולם הקולנוע הישראלי. הגיע הזמן לשים לזה סוף".

"לכן, החלטתי לנקוט בשני אמצעים כדי לנסות להוביל לראשונה מאז חוק הקולנוע רפורמה מקיפה: האחד, הליך חקיקתי שכבר היום יאושר במליאת הכנסת, והשני תיקונם של מבחני התמיכה. מפת התרבות הישראלית תהיה מפה חדשה, צודקת, הוגנת, מגוונת ושוויונית יותר, מפת תרבות ישראל 2020", סיכמה רגב.