האופנועניות שמצילות חיים

בין כוחות ההצלה של מגן דוד אדום פועלים למעלה מ-550 אופנועים, בתוכם גם שש נשים שרוכבות על אופנוע ומצילות חיי אדם.

ערוץ 7 , כ"ט בתמוז תשע"ח

עוזבות הכל ויוצאות להציל חיים
עוזבות הכל ויוצאות להציל חיים
צילום: דוברות מד"א

כחלק ממאמציו של מגן דוד אדום לקצר את זמני התגובה וההגעה של צוותי מד"א, החובשים והפאראמדיקים מגיעים לזירות אירועים בכלי תחבורה שונים, החל מהאמבולנסים וניידות הטיפול הנמרץ המוכרים, ועד למסוקים, אופנים חשמליים ורכבי בימבולנס שמגיעים גם למקומות סבוכים.

למד"א צי אופנועים הכולל למעלה מ-550 אופנועים המגיעים לזירות אירועים בכל רחבי הארץ כשעליהם תיק הכולל את מלוא הציוד מציל החיים הקיים באמבולנס: דפיברילטור, מכשיר הנשמה, ציוד חבישה, מזרקי אפיפן לטיפול בהתקף אלרגיה מסכן חיים ועוד.

בין האופנועים, גם אופנועים כבדים ואופנועי טיפול נמרץ הרכובים על ידי פאראמדיקים ומצויידים בציוד טיפול נמרץ כגון דפיברילטור מתקדם ותרופות מגוונות. ההגעה על האופנוע קלה ומהירה יותר, ובמקרים דוגמת תאונות דרכים יכולים האופנוענים לנצל את יכולת התנועה המעולה שלהם ולחסוך זמן יקר.

סביר למדי שיצא לכם לראות את אופנועני מד"א נוסעים בכבישי ישראל כשהם ממהרים להגיש מענה רפואי בזירות אירועי חירום שונות. אך האם יצא לכם לפגוש את אופנועוניות מד"א? בשורת יחידת האופנועים של מד"א מתנדבות כיום שש אופנועניות, כולן 'משוגעות' על עבודתן, והצלת חיים עבורן היא משימה משמעותית מאין כמותה.

אורית גורגוב (32), אופנוענית מד"א מתנדבת במרחב ירקון, היא בכלל מטפלת ברפואה משלימה שמתגוררת בראש העין. בין טיפול לטיפול, היא מוצאת את הזמן לזנק ולסייע בהצלת חיים כשהיא רכובה על אופנוע מד"א שברשותה. "תמיד אהבתי אופנועים, ותמיד רכבתי. לפני כשלוש שנים קיבלתי את אופנוע מד"א, ומאז אני מגיעה איתו לכל קריאה. אני זוכרת עשרות קריאות שבהן לקחתי חלק ואני גאה ושמחה על האפשרות לסייע ולעזור למי שצריך".

כנהגת אמבולנס, יודעת אורית להסביר את ההבדל האדיר שבין שני כלי הרכב. "האופנוע נותן לי את היכולת להגיע מהר יותר, ולפעול ביעילות רבה יותר בעיקר בזירות מורכבות בכבישים, כשיש צורך לעקוף פקקי ענק", היא מספרת.

שרון גרין (47), תושבת חופית, אם לשלושה, חובשת מתנדבת על אופנוע חירום של מד"א ונהגת אמבולנס במד"א מרחב שרון. "עד לפני שנה עסקתי בתחום עיצוב מוצר בחברה למוצרי ילדים ותינוקות ובעבר רכבתי על אופנועים ונהנתי מזה, אחרי שנים ארוכות אני שמחה לחזור לאופנוע. הקריאה הראשונה שאליה הוזנקתי ככוננית על אופנוע החירום נחרטה בזיכרוני, זה היה לאירוע של שני בני אדם שטבעו סמוך לחוף בית ינאי והגעתי לסייע במהירות שיא, הצלחתי להעניק טיפול מציל חיים ושניהם ניצלו", מספרת שרון בהתרגשות.

"מקרה נוסף שלא אשכח היה כשיצאתי עם האופנוע לטפל בילדה כבת שנתיים שנחנקה מגוף זר, הצלחתי לחלץ מקנה הנשימה את הגוף הזר והילדה חזרה לנשום. אני גאה ושמחה לעזור לקהילה, זה נותן לי סיפוק. בשבילי, לחזור ולרכב על האופנוע ובמקביל גם להציל חיים, זה שילוב מנצח", הוסיפה.

ליטה ברזון (29), אופנוענית במרחב כרמל של מד"א, סיפרה "בעבר רציתי ללמוד רפואה וטרינרית והתחלתי לעבוד במרפאה וטרינרית. מתוך הרצון לעזור בהצלת חיים, החלטתי ללמוד קורס חובשים במד"א והתחלתי לעבוד בבנק הדם של מד"א. העניין של ההתנדבות במד"א הוא חיידק שנדבקתי בו וזו אהבה גדולה עבורי. האופנוע הוא אתגר.

''יש ברכיבה על האופנוע גם מרכיב של סיכון, אבל אני יודעת שבעזרתו אני עושה את המקסימום כדי להציל חיים- אני מגיעה מהר יותר לטפל בחולים ובפצועים. מאז שקיבלתי את האופנוע והתחלתי לרכב אני רואה את ההבדל בשטח בזמינות ובהגעה של האופנועים. אני מתגוררת בקריית אתא, וההגעה לקריאות היא מאוד יעילה ומהירה במיוחד בזמן עומסי תנועה", סיפרה.

לואיז רבינוביץ (51), אופנוענית מד"א במרחב לכיש, במד"א כבר מעל ל-11 שנים במהלכן עברה קורס חובשים בכירים והיא בעלת רישיון לאופנוע כבר 12 שנים. בזכות ניסיונה ארוך השנים ברכיבה על אופנוע והידע הנרחב שלה בהצלחת חיים, היה זה צעד טבעי להעניק לה אופנוע מד"א הנושא ציוד רב להצלת חיים.

לואיז מספרת שהתחילה להתנדב במד"א עקב תאונה קשה שהייתה עדה לה לפני כ- 13 שנים: "הייתי במקום ולא ידעתי מה לעשות, לא הייתה לי את היכולת לעזור והבטחתי לעצמי שזה לעולם לא יקרה שוב". לואיז החליטה להרים את הכפפה, הצטרפה לארגון מגן דוד אדום, וכיום, היא האישה היחידה בין האופנוענים באשדוד שמגיעה לזירות אירועים כשהיא רכובה על אופנוע מד"א.

אסאלה עבוד (25) מגוש חלב, שרק לאחרונה קיבלה את אופנוע עזרה ראשונה של מד"א, אמרה "אני נרגשת לקבל את האופנוע ה- 500 של מד"א שבאמצעותו אוכל להגיע במהירות לחולים ולפצועים ולהציל חיים. סיימתי עכשיו הכשרה מקצועית מיוחדת במד"א לרכיבה על אופנוע שם קיבלנו טיפים לרכיבה נכונה ובטוחה, תרגלנו רכיבה מבצעית בשטח תוך בלימות, תימרונים ואמצעי בטיחות. כאדריכלית במקצועי ומתנדבת במד"א אני מסתובבת באזור הצפון ואני בטוחה שהאופנוע יסייע לי להגיע במהירות לחולים ולפצועים ולתת את המענה הראשוני שיציל את חייהם".

סטפני גליק (50), תושבת כפר תבור, נשואה ואם לילדה, היא מרצה בתחום טכנולוגיה חינוכית במכללת שאנן ומתנדבת במד"א כ- 3 שנים באמבולנסים ובניידות טיפול נמרץ של מד"א, "לאחרונה חידשתי את הרישיון לאופנוע ולפני כשבועיים והצטרפתי ליחידת האופנוענים של מגן דוד אדום במרחב גלבוע בגזרת כפר תבור. זה נותן לי סיפוק עצום לעזור לחולים ופצועים ברגעים הקשים שבהם הם נמצאים ולדעת שיש לי ביד כלי שמאפשר לי להגיע במהירות לאירועים ולהציל חיים".

מנהל יחידת האופנועים במד"א, חיליק מויאל, אמר כי "מתנדבי יחידת האופנועים במגן דוד אדום הם רוכבים מקצועיים אשר בין השאר רוכבים גם על אופנועי טיפול נמרץ ועל אופנועים כבדים. כלל רוכבי אופנועי מד"א עוברים הכשרות מיוחדות לרכיבה נכונה ובטוחה ומצוידים בקסדה ובכלל אמצעי המיגון הנדרשים מהטובים ביותר. ששת האופנועניות שמתנדבות בשורות יחידת האופנועים של מד"א תורמות רבות בשיפור זמני ההגעה של מד"א וכבר הצילו את חייהם של אנשים רבים".

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר כי "מד"א כארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל פועל ללא לאות על מנת לשפר את זמני ההגעה לאירועים ולהעניק טיפול רפואי מהיר ומקצועי בזמן אמת בשטח. לצורך כך אנחנו מפעילים ברחבי הארץ כ- 550 אופנועים בהם אופנועי טיפול נמרץ וזאת בנוסף לאמבולנסים ולניידת לטיפול נמרץ.

''הכוח המוביל של מצילי החיים על הרכב הדו גלגלי הן הבנות שיוצאות ביום ובלילה בקיץ ובחורף ולעיתים בזמן שעסוקות עם הילדים או בארוחות משפחתיות וכשיודעות שיש מישהו שזקוק להן, הן עוזבות הכל ויוצאות להציל חיים. הן מקצועניות הן מבחינת הטיפול הרפואי והן מבחינת הרכיבה המבצעית, ומגיעות ראשונות לאירועים. אני מודה למתנדבי יחידת האופנועים המסורים שפועלים למען משימת הצלת החיים במדינת ישראל", הוסיף בין.