סמוטריץ': המשטרה פועלת בניגוד לחוק

בדיון בנושא סיוע המשטרה לאכיפת חוקי התכנון והבנייה נחשף כי 30% מהשוטרים ביחידה עוסקים בפועל במשימות אחרות. סמוטריץ' זועם

חזקי ברוך , כ"ז בתמוז תשע"ח

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש קיימה היום (שלישי) דיון בנושא הסיוע המשטרתי לאכיפת חוקי התכנון והבנייה, במהלכו נחשפה תמונה עגומה מאוד, ובעיקר חלקית מאוד, אודות המתרחש בתחום זה.

בדיון התברר כי למשטרה אין נתונים אודות מספר הבקשות שהתקבלו לקבלת סיוע משטרתי לאכיפת דיני התכנון והבניה ומספר הבקשות שכבר בוצעו.

"איך מגשרים על הפער שבין מספר הבקשות להריסת בתים לא חוקיים למספר ההריסות?" שאל יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש, בדיון.

לדבריו, "הוועדה מבקשת ממשרדי האוצר (מנהל התכנון), הפנים ובטחון הפנים לדווח מתי תהיה מערכת ממוכנת שתאפשר לקבל נתונים, ובעיקר איך נקבל מידע על הבקשות של ועדות מקומיות, לעומת מימוש הצווים, שכן שם רוב הצווים".

דני קריבו, המשנה למנכ"ל המשרד לביטחון פנים, העיר כי הנתונים הגולמיים מטעים, "לא כל הרשויות המקומיות מתכוונות לבצע את הצווים".

עמית אופק ממשרד המשפטים ציין מנגד, "צריך שתהיה תמונה מינימלית – כמה צווים מועברים לביצוע, לכן היבט ריכוז הנתונים חשוב. יש תקנות שמחייבות לדווח על אכיפה. הן מולאו באופן חלקי".

נציג המשטרה ג'ורג' קווקיאן, דיווח לחברי הכנסת כי עד 30% משוטרי המתפ"א (מנהלת תיאום פעולות אכיפה) מוסטים לתגבור המלחמה בפשיעה, במקום לייעודם המקורי, סיוע לאכיפה בתחום התכנון והבנייה.

בתגובה הקריא ח"כ בצלאל סמוטריץ את החלטת הממשלה על הקמת מתפ"א ב-2008, הקובעת שהמנהלת תעסוק באכיפה של חוקי התכנון והבניה בלבד וכל משימה אחרת טעונה אישור פרטני של המפכ"ל. על פי החלטת הממשלה, אי עמידה של המשטרה בתנאים אלה תביא לפירוק מתפ"א והפחתת תקציב היחידה. "הסטת 30% מכוח האדם של המנהלת למשימות אחרות היא בלתי חוקית בעליל", אמר ח"כ סמוטריץ.

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש דרש מהמשטרה להעביר לוועדה תוך חודש את התייחסותה להחלטת ממשלה זו. כן ביקש לדעת אם מקפידים במשטרה על ההחלטה.

ג'ורג' קווקיאן טען, "אנו עומדים ביעדי ביצוע הרבה מעל החלטת הממשלה. במחוז צפון היו 35 הריסות מתחילת השנה". ח"כ סמוטריץ השיב לו, "היעד ב-2008 היה 500". קווקיאן: "אנו מוסיפים מתקציב המשטרה למתפ"א 10 מיליון בשנה, לאחר שהתקציב של 26 מיליון בשנה לא עודכן מאז החלטת הממשלה לפני עשור".

ח"כ ג'מעה אזברגה ציין, "מפקד מחוז דרום שמח שהרס 1500 מבנים בלי התערבות המשטרה. בנגב אין בכל היישובים הבדואיים ועדות מקומיות. יש רק ועדה אזורית שאין בה נציג אחד של היישובים. למטבע יש שני צדדים. צווי הריסה משאירים אנשים תחת כיפת השמיים. בית שנהרס זה לא רק מספר. צריך לקחת בחשבון שהממשלות הרבה שנים הזניחו ולא הסדירו והאזרח הקטן משלם מחיר".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש השיב, "מאז החקיקה יש מאמץ לקדם תכנון במגזר הערבי. נכון שעשו אי צדק למגזר, אבל בממשלה הזו יש שינוי מגמה ורצון לקדם תכנון, בצד אכיפה על בניה לא חוקית".

ממשטרת ישראל נמסר: "מנהלת תיאום פעולות אכיפה פועלת מכוח החלטות ממשלה ועל פיהן. כלל הפעילות המבצעית של היחידה, לרבות כל פעילות שאינה נוגעת לאכיפת חוקי תכנון ובנייה ודיני מקרקעין, מוצגת ומאושרת כנדרש במסגרת הערכות המצב המתקיימות באופן קבוע.

למעלה מן הצורך נציין כי בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית ומתמשכת בכמות בקשות הסיוע לביצוע צווי הריסה שמתקבלות במשטרת ישראל, וכן בביצוע הצווים בפועל על ידי המשטרה, לרבות מתפ"א. כך למשל, בחציון הראשון של שנת 2018, סייעה משטרת ישראל לביצוע 1127 צווי הריסה, וזאת ביחס ליעד החצי שנתי של 650 צווים.

מתפ"א מתכללת את פעילות המחוזות כך שהיא מעצימה את היכולות של כלל מ"י לתרום את חלקם לסיוע לאכיפת חוקי התכנון והבניה, תוך השקעת כוחות נוספים ורבים אחרים והנתונים מצביעים על כך בעליל וזוכים להערכה עצומה של גורמי האכיפה ובראשם תו"ב. הנסיון להציג תמונה הפוכה- מנותק לחלוטין מן המציאות.

משטרת ישראל תמשיך לפעול על פי החלטות הממשלה ולסייע בביצוע פעילות האכיפה כנגד עבירות על חוקי התכנון והבנייה ודיני המקרקעין".