"ההתיישבות מחברת בין ימין ושמאל"

נשיא המדינה באירוע לציון 50 שנה לחטיבה להתיישבות: "שרשרת הדורות של ההתיישבות מאירה את גבולותינו והיא חומת המגן האמתית שלנו".

ערוץ 7 , כ"ז בתמוז תשע"ח

לא קל לגור על הגדר. ריבלין
לא קל לגור על הגדר. ריבלין
צילום: מארק ניימן / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף היום (שלישי) באירוע לציון 50 שנה לחטיבה להתיישבות במרכז הירידים בתל אביב, יחד עם שר החקלאות אריאל ויו"ר ההסתדרות הציונית אברהם דובדבני.

בראשית דבריו ציטט הנשיא תיאור של ארץ ישראל משנת 1868 שכתב הסופר מארק טווין, בו כינה את הארץ משמימה וחסרת תקווה, "בדיוק מאה וחמישים שנים אחרי התיאור האפל של טווין, וארץ ישראל שלנו יפה וגם פורחת, ובמדינת ישראל, היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית, הוכחנו שההתיישבות פורחת גם היא, בכל מקום ועבור כל אדם באשר הוא אדם".

עוד אמר הנשיא, "ההתיישבות מחברת בין ימין ושמאל, היא כוללת קיבוצים של השומר הצעיר לצד יישובים של אמנה, מושבים ותיקים לצד ערים ועיירות. שרשרת הדורות של ההתיישבות מאירה את גבולותינו והיא חומת המגן האמיתית שלנו, עוטף ישראל, מאז ולתמיד".

הנשיא הוסיף, "אחי המתיישבים, מדינת ישראל חבה לכם, חוב של ממש. כאשר האויב מביט עלינו הוא רואה את חוסנה של ההתיישבות, את יכולת העמידה, את כל המועמדים והמתעניינים, הדור החדש והדור הצעיר שגדל ונשאר בבית. הוא מבין שאנחנו כאן כדי להישאר שבנו הביתה, ומכאן לא נזוז עוד".

"לא קל לגור על הגדר, כשלא הרחק מחצר הבית שלך בשתולה, שבגבול הצפון, מסתובבים לוחמים הנשלטים על ידי איראן. לא קל לילדי עוטף עזה הרואים מידי יום שדות עולים באש מעפיפונים בוערים משנאה. לא קל לחיות בגולן כשהדי הקרבות לא מאפשרים לישון בלילה. לא פשוט, אבל ההתיישבות מנצחת. תסתובבו כאן ביריד הזה, ותראו במו עיניכם", חתם ריבלין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר מכתב ברכה לראשי החטיבה בו כתב, "ב-50 השנים האחרונות משמשת החטיבה להתיישבות כאחת מזרועות הביצוע החשובות של ממשלת ישראל בתחום זה. אנו מחזקים בקביעות את הפריפריה ומאפשרים לתושביה שיוויון הזדמנויות".

ראש החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד מסר, "ב-2018 יש צורך בחיזוק הגבולות ובשמירת אדמות הלאום. כן, גם ב-2018 אנחנו מבקשים להציע לציבור הרחב חווית מגורים שונה. חשוב לפזר את אוכלוסיית המדינה מהמרכז לצפון והדרום".